Երեկ որոնողական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել է ևս 2 աճյուն
Նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունից հետո՝ 2020թվ. նոյեմբերի 13-ից հայկական ու ադրբեջանական կողմը մինչ այսօր շարունակում են զոհված զինծառայողների աճյունների որոնման և փոխանակման աշխատանքները:
Երեկ, հունվարի 24-ին որոնողական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել է ևս 2 աճյուն, մեկը՝ Վարանդայի /Ֆիզուլի/ շրջանից, մյուսը՝ Հադրութի շրջանի Տումի գյուղի տարածքից: Վերջինս, նախնական տվյալներով քաղաքացիական անձ է:
Հայտնաբերված աճյունների ինքնությունը պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 24-ը, Արցախի փրկարարական ջոկատները հայտնաբերել են 1283 աճյուն, որից 15-ը նախնական տվյալներով քաղաքացիական անձինք են, ովքեր տարբեր պատճառներով չեն լքել հարազատ տունը և այդ բնակավայրերն այժմ գտնվում են Արցախի վերահսկողությունից դուրս: Վերջիններս կամ սպանվել են, կամ ռազմագործողությունների ընթացքում հրետակոծության պատճառով մահացել:
Նախնական տվյալներով 1268-ը զինվորականներ են կամ ռազմագործողություններին մասնակցած կամավորներ ու պահեստազորայիններ:
Որոնողական աշխատանքներն այսօր ընթանում են Վարանդայի/Ֆիզուլի/, Ջրականի /Ջաբրաիլ/ և Հադրութի շրջաններում, ինչպես նաև Մատաղիս ուղղությունում:

142459896_4058360767531701_6655864984525525348_n
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах сообщает, что 24 января при поисковых работах обнаружены останки еще 2 погибших, один погибший в Варанде (Физули), другой - на территории села Туми Гадрутского района. Он, по предварительным данным, является гражданским лицом. По данным Госслужбы по чрезвычайным ситуациям, для выяснения личности обнаруженных останков назначены судебно-медицинские экспертизы.
С 13 ноября 2020 года по 24 января 2021 года спасательные отряды Арцаха обнаружили 1 283 останков погибших, 15 из которых, по предварительным данным, являются гражданскими лицами, которые по разным причинам не покинули родной дом и оказались на территориях неподконтрольных Арцаху. Они либо были убиты, либо погибли вследствие артобстрелов при боевых действиях. По предварительным данным, 1 268 погибших - военнослужащие или добровольцы и резервисты, участвовавшие в боевых действиях.
25 января поисковые работы проходят в Варанде (Физули), Джракане (Джабраил) и в Гадрутском районе, а также в направлении Матагиса.
После договоренности о прекращении огня, достигнутой 9 ноября 2020 г., с 13 ноября, армянская и азербайджанская стороны ведут работы по поиску и обмену останками погибших военнослужащих.