ՀՀ եւ ՌԴ պաշտպանության նախարարները հեռախոսազրույցում քննարկել են ԼՂ օպերատիվ իրավիճակի, գերիների և պատանդների վերադարձի եւ այլ հարցեր
Հունվարի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության ընթացիկ հարցերը, Լեռնային Ղարաբաղում օպերատիվ իրավիճակին, գերիների և պատանդների վերադարձին, ինչպես նաև անհայտ կորածների որոնողական աշխատանքներին առնչվող մի շարք խնդիրներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորախմբի արդյունավետ գործունեության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում ռուս սահմանապահների տեղակայմամբ՝ անվտանգային խնդիրների լուծման հարցում էական աջակցության համար։
Երկու երկրների պաշտպանության նախարարները նաև կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումների վերաբերյալ:

Министры обороны РА и РФ обсудили в телефонном разговоре вопросы оперативной ситуации в НКР, возвращения пленных и заложников и др.
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 20 января провел телефонный разговор с министром обороны России, генералом армии Сергеем Шойгу.
Министры обороны двух государств обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества в области обороны, оперативную ситуацию в Нагорном Карабахе, возвращение пленных и удерживаемых лиц, а также ряд вопросов, связанных с поиском пропавших без вести.
Министр обороны Армении поблагодарил своего коллегу за эффективную деятельность миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, а также за существенную помощь в решении вопросов безопасности при размещении российских пограничников в Сюникской области Республики Армения.
Министры обороны двух государств также обменялись мнениями о последних военно-политических развитиях в регионе.