Իրանի ԱԳ նախարարը հաջորդ շաբաթ կայցելի ՀՀ, ՌԴ, Ադրբեջան և Վրաստան
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նախատեսում է հաջորդ շաբաթ այցելել Երևան, Մոսկվա, Բաքու և Թբիլիսի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Զարիֆի խոսքերը մեջբերել է իրանական mehrnews կայքը:
«Մտադիր եմ մեկնել Կովկաս եւ Ռուսաստան: Սովորաբար ես չեմ հայտարարում դրա մասին, բայց, կարծում եմ, որ գործուղումների ժամկետները Ռուսաստան, Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան արդեն հստակեցվել են», – ասել է Զարիֆը:
Զարիֆը նաև նշել է, որ բանակցություններ է վարում Թուրքիայի հետ:
«Երեկ երեկոյան ես լավ հեռախոսազրույց եմ ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուչօղլուի հետ: Մտադիր եմ այցելել երկրներ, որոնք կարող են միասին աշխատել, որպեսզի օգնենք ղարաբաղյան ճգնաժամից դուրս գալ և տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատենք», – հավելել է նա:

На следующей неделе планируется визит министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа в Армению, Грузию, Азербайджан и Россию. Как передает Арменпресс, об этом сообщают иранские СМИ.
«Я намерен осуществить визит на Кавказ и в Россию. Обычно я не объявляю об этом, но думаю, что сроки визитов в Россию, Армению, Грузию и Азербайджан уже уточнены», - сказал Зариф.
Зариф также отметил, что ведет переговоры с Турцией.
«Вчера вечером у меня состоялся хороший телефонный разговор с министром иностранных дел Турции Чавушоглу. Я намерен посетить страны, которые могут работать вместе, чтобы помочь преодолеть карабахский кризис и установить мир и стабильность в регионе», - добавил он.