200121ArPHGitKhorhurd (2)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունվարի 20-ին ընդունել է Արցախի պետական համալսարանի գիտական խորհրդի անդամներին։
Հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկվել են հետպատերազմյան շրջանի մարտահրավերներին, ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, գիտակրթական ոլորտի զարգացման առաջնահերթություններին ու հեռանկարներին առնչվող հարցեր
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ներկայիս դժվարին շրջանում չափազանց կարևոր է Արցախի պետական համալսարանի՝ որպես մեր երկրի ուսումնական հանգուցային հաստատության դերակատարությունը կրթության որակի բարձրացման, արհեստավարժ կադրերի պատրաստման և երիտասարդ սերնդի դաստիարակման գործում, և պետությունը ջանքեր չի խնայելու մայր բուհի ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմին աջակցելու հարցում։ Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ 2020-2021 ուսումնական տարվա համար Արցախի պետական համալսարանի հեռակա բակալավրիատում և մագիստրատուրայում սովորող ուսանողները կազատվեն ուսման վարձ վճարելու բեռից, իսկ վարձավճարները կփոխհատուցի Արցախի Հանրապետության կառավարությունը։
Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը պրոֆեսորադասախոսական կազմի անունից շնորհակալություն է հայտնել նախագահին անմիջական մթնոլորտում կայացած հանդիպման համար` խոստանալով առաջիկա ժամանակահատվածում ներկայացնել բուհի ուսումնական գործընթացի բարելավմանն ու զարգացմանն ուղղված բարեփոխումների նոր ծրագիր։

Араик Арутюнян принял членов Ученого совета Арцахского государственного университета
20 января президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял членов Ученого совета Арцахского государственного университета.
Были обсуждены вопросы, касающиеся вызовов послевоенного периода, внутренней и внешней политики, приоритетов и перспектив развития научно-образовательной сферы.
Глава государства отметил, что в нынешний трудный период чрезвычайно важна роль Арцахского государственного университета как ключевого учебного заведения страны в деле повышения качества образования, подготовки профессиональных кадров и воспитания молодого поколения, и государство не пожалеет усилий в вопросе содействия студентам и профессорско-преподавательскому составу университета. По словам президента Арутюняна, на 2020/2021 учебный год студенты заочного бакалавриата и магистратуры Арцахского государственного университета будут освобождены от бремени оплаты за обучение, их компенсирует правительство Республики Арцах.
Ректор Арцахского государственного университета Армен Саркисян от имени профессорско-преподавательского состава поблагодарил президента за эту встречу, состоявшуюся в непосредственной атмосфере, пообещав в ближайшее время представить новую программу реформ, направленных на улучшение и развитие учебного процесса.