Արցախում աշխատատեղերի պահպանման և նորերի ստեղծման աջակցության ծրագիր. եկամտային հարկն ամբողջությամբ կփոխհատուցվի
Արցախում աշխատանքի խրախուսման նպատակով սահմանվել է պետական աջակցություն Արցախում գրանցված և գործունեություն ծավալող ոչ պետական ընկերությունների համար՝ վարձու աշխատողների եկամտային հարկի փոխհատուցման մասով։
Մասնավորապես 2021թ. հունվարից սկսած 6 ամիս ժամկետով, յուրաքանչյուր ամիս ընկերությունների կողմից վճարված եկամտային հարկի ամբողջ ծավալով կտրամադրվի աջակցություն։ Արդյունքում, ընկերությունները եկամտային հարկի մասով փաստացի ծախս չեն իրականացնի։
Սա կարևոր խթան է բիզնեսի համար, որը հնարավորություն կտա պահպանել գործող աշխատատեղերը, ինչպես նաև կնպաստի նորերի ստեղծմանը։
Ծրագրի շահառու կարող են հանդիսանալ նաև Արցախում նոր ստեղծվող ընկերությունները՝ օգտվելով այս բացառիկ հնարավորությունից։

По программе государственного содействия в Арцахе зарегистрированным негосударственным компаниям будет компенсироваться подоходный налог наемных работников.
“Для сохранения рабочих мест и содействия созданию новых рабочих мест и поощрения деятельности в Арцахе устанавливается форма государственного содействия.
В частности, начиная с января 2021 года, сроком на 6 месяцев, компаниям ежемесячно будет оказываться содействие в полном объеме уплаченного подоходного налога. В результате, компании будут освобождены от расходов на подоходные налоги.
Это важный стимул для бизнеса, который позволит сохранить рабочие места, а также будет способствовать созданию новых.
Бенефициарами программы, пользуясь этой исключительной возможностью, могут стать и новые компании, действующие в Арцахе”, - пояснили в министерстве.