Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի խորհրդի կազմում կլինեն փոփոխություններ
«Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի գործունեությունը կարգավորող օրենքում 2020 թվականի դեկտեմբերի 29-ին կատարվել են փոփոխություններ, որով Հիմադրամի մինչև 2020 թվականի հուլիսի 1-ը նշանակված անդամների լիազորությունները դադարեցվել են
Հոգաբարձուների խորհրդի նախկին կազմից այժմ մնացել է միայն պարոն Ադամ Կաբլանյանը, ով նշանակվել էր այդ ամսաթվից հետո։
Հիմնադրամի խորհրդի նշանակման կարգում նույնպես տեղի են ունեցել փոփոխություններ, ըստ որոնց մինչև սույն թվականի հունվարի 31-ը Կենտրոնական բանկը նշանակելու է խորհրդի չորս նոր անդամներ, որոնք իրենց հերթին կընտրեն ևս երկու անդամ։ Եվ մենք կունենանք նոր՝ յոթ հոգուց բաղկացած խորհուրդ։ Հիմնադրամի նոր խորհուրդը ձևավորվելու պես հանրությանը կներկայացվի խորհրդի նոր կազմը
Օրենք՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ի «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» ՀՀ թիվ ՀՕ-245-Ն։
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականին ստեղծված Հիմնադրամը միանվագ և երկարաժամկետ ֆինանսական հատուցումներ է տրամադրում յուրաքանչյուր զինծառայողի, որը պատերազմական գործողությունների ժամանակ վիրավորման արդյունքում ձեռք է բերել 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն, ինչպես նաև զոհված կամ դատական ակտով անհայտ բացակայող ճանաչված յուրաքանչյուր զինծառայողի ընտանիքին։
Հիմնադրամի միջոցները ձևավորվում են Հայաստանի և Արցախի գրանցված աշխատողների ամսական աշխատավարձից՝ դրոշմանիշային վճարների տեսքով, ինչպես նաև ստացված նվիրաբերությունների շնորհիվ։

В составе Совета Фонда страхования военнослужащих будут изменения
Поддержи А1+!29 декабря 2020 года в закон, регулирующий деятельность Фонда страхования военнослужащих, были внесены изменения, которыми прекращались полномочия членов Фонда, назначенных до 1 июля 2020 года.
“Из прежнего состава Совета попечителей ныне остается Адам Кабланян, который был назначен на должность после этой даты. В порядке назначения членов Совета фонда также произошли изменения, согласно которым до 31 января текущего года Центральный банк предложит четырех новых членов Совета, которые в свою очередь выберут еще двух членов. В итоге будет новый состав Совета из семи человек. Новый совет фонда будет представлен общественности.
Напомним, что Фонд, созданный в 2017 году, предоставляет единовременные и долгосрочные финансовые компенсации всем военнослужащим, которые в результате ранения во время военных действий приобрели инвалидность 1-ой или 2-ой группы, а также семьям всех погибших или пропавших без вести согласно судебному акту военнослужащего.
Средства фонда формируются из месячных зарплат зарегистрированных работников Армении и Арцаха в виде почтовых платежей, а также благодаря получаемым пожертвованиям”, - говорится в сообщении фонда.