Կուզեմ Վազգեն Մանուկյանը հիշի, թե Ադրբեջանում երբ և ովքեր էին թալանում գնացքները․ Գ․Հարությունյան (տեսանյութ)
Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության փոխնախագահ Գրիգոր Հարությունյանը գտնում է, որ Հայաստանը ոչ թե հենց այս պատերազմում է պարտվել, այլ պարտվել է վերջին 25 տարիներին՝ ամեն տարի։ Նա հարց է բարձրացնում, եթե պատերազմի ժամանակ ՀՀ ղեկավարը լիներ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը կամ Վազգեն Մանուկյանը՝ չէի՞նք պարտվի։
Գ․Հարությունյանը նաև հարց է ուղղում իշխանություններին քննադատող՝ Ռ․Քոչարյանի որդուն՝ Լևոն Քոչարյանին․
«Այ տղա, էդ հերդ որ գնում, առյուծ էր խփում, էդ ի՞նչ փողերով էր խփում։ Այսօր ինչո՞ւ ենք պարտվել։ Պաշտպանական գծի խրամատներ են ցույց տալիս, որ 30 տարի առաջ են կառուցվել։ Ինչո՞ւ Ֆիզուլի-Հորադիս հատվածում պաշտպանական գիծ չկար։ Քոչարյանի տղեն հորն ինչո՞ւ չի ասում, թե առյուծ խփելու փոխարեն մի երկու ԱԹՍ առնեին բանակի համար»,- ասում է նա։
Ի դեպ, ՀԺԿ փոխնախագահը լսել է, որ Արցախի հարավում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել նաև Ռ․ Քոչարյանին պատկանող ոսկու հանքը, որն արդեն շահագործվում էր։ Իսկ գործող իշխանություններին Գ․Հարությունյանը մեղադրում էր, որ հանրությանը չեն տեղեկացրել, թե ինչպիսի բանակ ենք ունեցել, որ չեն ուսումնասիրել, թե խոշոր զորամիավորումների հրամանատարներն ինչ ունեցվածք ունեն և ինչպես են դա ձեռք բերել։ Ասում է՝ Մեղրիի զորամիավորման նախկին ղեկավարը Կապանում շքեղ մոթել է կառուցել։
Անդրադառնալով հունվարի 11-ին Մոսկվայում ստորագրված հայտարարությանը, որ տրանսպորտային և տնտեսական կապերը պետք է բացվեն, Գ․Հարությունյանը հուսադրում է, թե պետք չէ մտահոգվել, որ մեր բեռները Ադրբեջանում կթալանվեն։ Ասում է, այդ բեռներ տեղափոխող Հարավկովկասյան երկաթուղին է, որը շահագործվում է ռուսների կողմից, և ռուսներն են պատասխանատու անվտանգության համար։ Բայց նա ակնարկում է, որ տասնամյակներ առաջ Ադրբեջանում ինչպես են թալանվել մեր բեռները։
«Հիմա ես ուզում եմ Վազգեն Մանուկյանին հիշեցնել, թե այդ գնացքները երբ էին թալանվում։ Երբ երկրաշարժ էր, երբ մեր բեռներից 160 շարժակազմ Ադրբեջանի տարածքում էր, այդ գիծը կանգնեցնում էին իրենք և գնացքները թալանվում էին։ Վազգեն Մանուկյանը թող լսի, ինքը շատ լավ գիտի, թե ովքեր էին»,- ասում է Գ․Հարությունյանը՝ չցանկանալով մանրամասն տեղեկություններ հաղորդել։

Я бы хотел, чтобы Вазген Манукян вспомнил, когда и кто грабили поезда в Азербайджане: Г. Арутюнян (видео)
Вице-председатель Народной партии Армении Григор Арутюнян считает, что Армения проиграла не в этой войне, а проиграла в последние 25 лет – каждый год. Он поднимает вопрос: если бы во время войны главой РА был Роберт Кочарян, Серж Саркисян или Вазген Манукян – не проиграли бы?
Г. Арутюнян также задает вопрос критикующему власти сыну Р. Кочаряна Левону Кочаряну:
«Эй ты, парень, когда твой отец ходил на льва, на какие деньги он ходил? Почему мы сегодня проиграли? Окопы линии обороны показывают, что они были построены 30 лет назад. Почему на участке Физули-Горадис не было оборонительной линии? Почему сын Кочаряна не говорит отцу, чтобы вместо того, чтобы охотиться на льва, купил бы пару БПЛА для армии», - говорит он.
Кстати, вице-председатель НПА слышал, что на юге Арцаха под контроль Азербайджана перешло также принадлежащее Р. Кочаряну золотое месторождение, которое уже эксплуатировалось. А действующие власти Г. Арутюнян обвинял в том, что не проинформировали общественность, какая армия у нас была, что не изучили, каким имуществом обладают командиры крупных воинских объединений и как они его приобрели. Говорит: бывший руководитель воинского объединения Мегри построил в Капане роскошный мотель.
Обращаясь к заявлению, подписанному в Москве 11-го января, что транспортные и экономические связи должны быть открыты, Г. Арутюнян обнадёживает, что не нужно беспокоиться, что наши грузы будут разграблены в Азербайджане. Говорит, что эти грузы перевозит Южно-Кавказская железная дорога, которая эксплуатируется русскими, и русские ответственны за безопасность. Но он также намекает, как десятилетия назад в Азербайджане грабили наши грузы.
«Сейчас хочу напомнить Вазгену Манукяну, когда грабили эти поезда. Когда было землетрясение, когда на территории Азербайджана было 160 составов с нашими грузами, они останавливали эти линии и поезда грабили. Вазген Манукян пусть послушает, он прекрасно знает, кто это был», - говорит Г. Арутюнян, не желая дать подробную информацию.