139385453_1606509176203207_5464692463158879014_n
«Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով խրախուսվող հայատյացության քաղաքականությունն ու Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) հայերի էթնիկ զտման փաստը հիմնավորվում է նոր զարգացումներով:
Մասնավորապես, Ադրբեջանի տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունը թողարկել է «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշներ, որոնցից մեկը արցախահայության բնաջնջման բացահայտ քարոզ է։
Նամականիշում բժշկական արտահագուստով մարդը գործիքով քիմիական ախտահանման է ենթարկում Արցախը հայերից՝ բացահայտորեն այն ներկայացնելով որպես «կեղտ»:
Այս նամականիշը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի այն պնդումները, որ Ադրբեջանը վարում է հայերի ցեղասպանության քաղաքականություն ու դա անում է հենց էթնիկ պատկանելիության հիմքով, միայն այն պատճառով, որ Արցախում ապրող մարդիկ հայ են։
Պետական մակարդակով իրականացվող հայատյացության քարոզչությունը հետևողականորեն իրականացվում է տարիներ շարունակ։ Հենց այդ թշնամանքի քարոզի ու կազմակերպված հայատյաց քաղաքականության հետևանք են այն դաժանություններն ու խոշտանգումները, որոնք կատարել են պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները էթնիկ հայերի նկատմամբ։
Այս ամենի խորքային պատճառները հիմնավորված են Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների համատեղ հրապարակային զեկույցի ապացույցներով ու դրանց վերլուծությամբ («Ադրբեջանում կազմակերպված ատելության խոսքը և թշնամանքն էթնիկ հայերի նկատմամբ` որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ հիմքով խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի արմատական պատճառներ»):
Զեկույցը նաև ապացուցում է, որ հայատյացությունն Ադրբեջանում փակ շղթայի մեջ է՝ գեներացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների, այդ թվում՝ բարձրագույն մարմինների կողմից, այնուհետև գրեթե նույն ձևակերպումներով լայնորեն օգտագործվում և խրախուսվում է մշակութային, սպորտային ու հանրային այլ գործիչների կողմից ու արժանանում հանրային գովասանքի՝ հաճախ թիրախում հատկապես ունենալով երեխաների:
Հենց այս ամենն է, որ անհրաժեշտ է նկատի ունենալ Հայաստանի Հանրապետության սահմանների որոշման գործընթացի ժամանակ՝ երաշխավորելու համար հայերի կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքները»:

139385453_1606509176203207_5464692463158879014_n
Защитник прав человека Армении Арман Татоян ответил на очередной арменоненавистнический шаг властей Азербайджана.
“На этих азербайджанских марках изображен человек, проводящий химическую дезинфекцию Арцаха от армян. На этот раз азербайджанские власти арменофобию углубляют выпуском марки, и открыто пропагандируют истребление армян в Арцахе на государственном уровне.
Министерство транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана выпустило почтовые марки “Азербайджан-2020”, одна из которых является откровенной пропагандой уничтожения армян Арцаха.
На почтовой марке человек в медицинской форме дезинфицирует Арцах от армян, откровенно представляя их  “грязью”.
Эта марка еще раз подтверждает утверждения Защитника прав человека Армении, что Азербайджан проводит политику геноцида армян и делает это именно на основе этнической принадлежности, только по той причине, что люди, живущие в Арцахе, армяне.
Пропаганда арменофобии на государственном уровне в Азербайджане осуществляется на протяжении многих лет. Следствием именно этой пропаганды вражды и организованной арменоненавистнической политики являются те жестокости и пытки, которые совершали в ходе войны военнослужащие азербайджанских вооруженных сил в отношении этнических армян.
Глубинные причины всего этого обоснованы доказательствами совместного Публичного доклада Защитника прав человека Армении и Защитника прав человека Арцаха и их анализом (“Организованная пропаганда ненависти и враждебности по отношению к этническим армянам в Азербайджане как коренные причины пыток и бесчеловечного обращения со стороны азербайджанских вооруженных сил”).
Доклад также доказывает, что арменофобия в Азербайджане находится в замкнутой цепочке: генерируется властями Азербайджана, в том числе высшими органами, затем почти теми же формулировками широко используется и поощряется и другими деятелями культуры, спорта и общественности и удостаивается похвалы, зачастую ставя мишенью даже детей.
Все это обосновывается и комментариями в азербайджанских социальных сетях, касающимися этих марок, полных призывов к арменофобии.
Именно все это необходимо учитывать при определении границ Республики Армения, чтобы гарантировать права на жизнь, физическую и психическую неприкосновенность армян”.