Ռուս ռազմական բուժաշխատողներն օգնություն են ցուցաբերել 1238 բնակչի, այդ թվում՝ 157 երեխայի. ՌԴ ՊՆ
2020-ի նոյեմբերի 14-ից մինչ օրս Արցախի նախկին բնակության վայրեր է վերադարձել 49264 մարդ՝ այս մասին hայտնում է ՌԴ ՊՆ կայքը:
Մարդասիրական ականազերծման կենտրոնի ինժեներ-սակրավորների խմբերը շարունակում են Արցախի տարածքի ականազերծման աշխատանքը: Մեկ օրվա ընթացքում մաքրվել են 1.5 հա տարածք, 1 կմ ճանապարհ և 1 բնակելի շինություն: Ընդհանուր առմամբ, 2020-ի նոյեմբերի 23-ից չպայթած զինամթերքից մաքրվել են 526.6 հա տարածք, 198.8 կմ ճանապարհ, 751 բնակելի շինություն, այդ թվում՝ 25 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 23404 պայթյունավտանգ առարկա:
Ռուսաստանի բժշկական բրիգադներն ամբուլատոր և պոլիկլինիկական բուժօգնություն են ցուցաբերել Արցախի բնակչությանը: Ընդհանուր առմամբ, ռուս ռազմական բուժաշխատողներն օգնություն են ցուցաբերել 1238 բնակչի, այդ թվում՝ 157 երեխայի:
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը, համագործակցելով ԿԽՄԿ-ի և Արցախի ԱԻՆ ներկայացուցիչների հետ, շարունակում է ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների աճյունների որոնումն ու փոխանցումը:
Արցախում հակամարտության ժամանակ անհետ կորածների մասին տեղեկատվություն հավաքելու աշխատանքի սկզբից թեժ գիծը ստացել է 570 հեռախոսազանգ: Բոլոր դիմումները փոխանցվել են կողմերի հաշտեցման կենտրոնի որոնողական խմբերին:

image_750x_5fe4b77109dc1
С 14 ноября 2020 г. в места прежнего проживания в Нагорном Карабахе вернулись 49 264 человека, об этом сообщает сайт МО РФ.
Инженерно-саперными группами Центра гуманитарного разминирования продолжается работа по разминированию территории Нагорного Карабаха. За сутки очищено 1,5 га территории, один км дорог и одно домостроение. Всего с 23 ноября 2020 года от неразорвавшихся боеприпасов очищено 526,6 га территории, 198,8 км дорог, 751 домостроение, в том числе 25 социально значимых объектов, обнаружено и обезврежено 23 404 взрывоопасных предмета.
Российскими выездными врачебными бригадами населению Нагорного Карабаха оказывается амбулаторно-поликлиническая помощь. Всего российскими военными медиками оказана помощь 1 238 местным жителям, в том числе – 157 детям.
Российским миротворческим контингентом во взаимодействии с представителями Международного Комитета Красного Креста и МЧС Нагорного Карабаха продолжается поиск и передача тел погибших в ходе боевых действий.
На «горячую линию» по сбору сведений об участниках конфликта в Нагорном Карабахе, пропавших без вести, с начала ее работы, поступило 570 обращений. Все обращения переданы в поисковые группы Центра примирения сторон.
Для координации усилий по предупреждению возможных инцидентов в зоне ответственности российского миротворческого контингента поддерживается непрерывное взаимодействие с генеральными штабами вооруженных сил Азербайджана и Армении.