Արթուր Թովմասյանը շնորհավորել է Դավիթ Բաբայանին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ
Այսօր Աժ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է նորանշանակ արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, փոխարտգործնախարարների և նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի հետ: Արթուր Թովմասյանը շնորհավորել է Դավիթ Բաբայանին այդ պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և բեղմնավոր աշխատանք է մաղթել:
<<Նոր իրողություններից ելնելով՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչության աշխատանքների ուղղվածությունն ու ծավալն է փոխվել>>,- ասել է խորհրդարանի ղեկավարը և մարտահրավերներին դիմագրավելու հարցում Ազգային ժողովի աջակցությունը հայտնել արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը: Այդ համատեքստում երկրի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երկու կարևոր հարց է առանձնացրել՝ ժողովրդի անվտանգությունն ու ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Արթուր Թովմասյանը կարևորել է Հայաստանի արտգործնախարարության հետ կապերի խորացումը ու անհետ կորածների որոնման հարցում ջանքերի ակտիվացումը :
Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն իր հերթին կարևորել է նման հանդիպումները՝ ընդգծելով խորհրդարանական բոլոր ուժերի տեսանկյուններին ծանթանալու անհրաժեշտությունը: Նա նշել է, որ նախարարությունը լավ թիմ ունի և պատրաստ են դիմագրավելու առկա մարտահրավերներին: Երկուստեք կարևորվեց խորհրդարանական դիվանագիտությունը, որը թույլ է տալիս շրջանցել բազմաթիվ քաղաքական խոչընդոտներ:
Հանդիպմանը ներկա էին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը ու արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը:

Артур Товмасян поздравил Давида Бабаяна с назначением на ответственную должность
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян встретился с новоназначенным министром иностранных дел Давидом Бабаяном, заместителями министра иностранных дел и руководителем аппарата министерства.
Артур Товмасян поздравил Давида Бабаяна с назначением на эту ответственную должность и пожелал ему плодотворной работы. “Исходя из новых реалий, изменились направленность и объем работ внешнеполитического ведомства”, - заявил глава парламента и выразил содействие Национального собрания внешнеполитическому ведомству в вопросе противостояния всем вызовам. В этом контексте глава законодательного органа страны выделил два важных вопроса: безопасность народа и реализацию права на самоопределение. Артур Товмасян отметил важность углубления связей с Министерством иностранных дел Армении и активизации усилий по поиску без вести пропавших.
Министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, в свою очередь, отметил важность подобных встреч, подчеркнув необходимость ознакомления с точками зрения всех парламентских сил. Он отметил, что в министерстве хорошая команда, и они готовы противостоять существующим вызовам. Обе стороны подчеркнули и значение парламентской дипломатии, которая позволяет обойти многочисленные политические препятствия.
На встрече присутствовали вице-спикер НС Гагик Багунц и председатель комиссии по внешним отношениям Ваграм Балаян.