Արցախում մինչ օրս կորոնավիրուսի հետեւանքով արձանագրվել է մահվան 31 դեպք, որոնցից 29-ը՝ հոկտեմբեր- նոյեմբեր ամիսներին
Նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության կողմից շարունակվում են հակահամաճարակաբանական միջոցառումները:
Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, վերջին մեկ օրվա ընթացքում կատարվել է 61 թեստավորում, որի արդյունքում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 8 նոր դեպք:
Լաբորատոր հետազոտության արդյունքներով դրական հաստատված դեպքերից թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային, իսկ ծանր ձևերը՝ ստացիոնար պայմաններում: Այս պահի դրությամբ ստացիոնար բուժում է ստանում 39 վարակակիր:
Ընդհանուր առմամբ, ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից թեստավորման նպատակով 17923 նմուշառում է իրականացվել, որոնցից կորոնավիրուսային վարակը հաստատվել է 2031 անձի մոտ:
Արձանագրվել է մահվան 31 դեպք, որից 29-ի մոտ մահը գրանցվել է հոկտեմբեր- նոյեմբեր ամիսներին, իսկ կորոնավիրուսով վարակված 2 քաղաքացու մոտ մահը վրա է հասել ուղեկցող այլ հիվանդության պատճառով:

138954426_2792318787708011_4739643057475648311_o
В Арцахе по сегодняшний день зафиксирован 31 летальный исход от коронавируса, 29 из которых – в октябре-ноябре
По состоянию на 14 января в Арцахе установлено восемь новых случаев COVID-19.
В Министерстве здравоохранения Арцаха сообщили, что в стране продолжаются противоэпидемические мероприятия по предотвращению распространения эпидемии.
За последние сутки было проведено 61 тестов, обнаружено восемь новых случаев COVID-19.  Легкие формы подтвержденных случаев амбулаторно лечатся дома, а тяжелые - в стационарных условиях.
На данный момент стационарное лечение получают 39 инфицированных. В целом, специалисты ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” Министерства здравоохранения Республики Арцах передали на тестирование 17 923 проб, COVID-19 был подтверждена у 2 031 человека.
Зафиксирован 31 летальный исход. 29 из них скончались в октябре и ноябре, у 2 инфицированных коронавирусом граждан смерть наступила по причине сопутствующей болезни.