Նախարար Արշակյանը դեսպանին է ներկայացրել հայկական տեխնոլոգական ոլորտի վերջին տարիների ձեռքբերումները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը հունվարի 13-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին։ Հանդիպմանը նախարարը կարևորեց բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի տարբեր ուղղություններով երկու երկրների միջև համագործակցության արդյունավետության բարձրացումն ու համատեղ ծրագրերի իրագործումն ու զարգացումը։
Դեսպան Նիկո Սխերմերսին նշեց, որ պատիվ է իր համար աշխատել Հայաստանում, տեղյակ է հայկական տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումների մասին, անձամբ հետաքրքրված է բարձր տեխնոլոգիաներով և պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում նպաստել երկու երկրների միջև տեխնոլոգիական ոլորտի համագործակցության ընդլայնմանը։
Նախարար Արշակյանը դեսպանին ներկայացրեց հայկական տեխնոլոգական ոլորտի վերջին տարիների ձեռքբերումները, ընթացիկ ծրագրերը, այդ թվում՝ «Վիրտուալ կամուրջ», «Ինժեներական քաղաք», «Կիբերանվտանգության գերազանցության կենտրոն»: Նախարարը կարևորեց նաև կրթական, վերամասնագիտացման ծրագրերը՝ բուհ- մասնավոր հատված համագործակցության ֆորմատով:
«Մեր տարբեր ծրագրերի միջոցով նպատակ ունենք կապ ստեղծել մարզերի և Երևանի միջև, ինչպես նաև Հայաստանը կապել աշխարհի տեխնոլոգիական կենտրոնների հետ՝ համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելով առաջատար ընկերությունների և հնարավոր ներդրողների հետ»,- ասաց նախարարը՝ նշելով, որ Հայաստանն ունի տեխնոլոգիական մտքի մեծ ներուժ։ Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ եղավ նաև կիբեռանվտանգությանը, արհեստական բանականությանը, Հայաստանի թվային օրակարգին և մի շարք այլ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին:
Դեսպան Սխերմերսը պատրաստակամություն հայտնեց բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատել հայ-նիդերլանդական համագործակցության խորացման ուղղությամբ:

Министр Аршакян представил послу Нидерландов достижения армянской технологической сферы за последние годы
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян 13 января принял чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерси. На встрече министр отметил необходимость повышения эффективности сотрудничества между двумя странами по различным направлениям сферы высоких технологий, реализации и развития совместных программ.
Посол Нико Схермерси отметил, что для него большая честь работать в Армении, он знает о достижениях армянской технологической сферы, лично заинтересован в высоких технологиях и готов в рамках своих полномочий способствовать расширению сотрудничества между двумя странами в сфере технологий.
Министр Аршакян представил послу достижения армянской технологической сферы за последние годы, текущие программы, в том числе “Виртуальный мост”, “Инженерный городок”, “Центр  кибербезопасности”. Министр также отметил важность образовательных программ и программ перепрофилирования в формате сотрудничества вуз - частный сектор.
“Посредством наших различных программ мы намерены создать связь между областями и Ереваном, а также связать Армению с технологическими центрами мира, создавая возможности для сотрудничества с ведущими компаниями и потенциальными инвесторами”, - сказал министр, отметив, что у Армении есть большой потенциал технологической мысли.
На встрече были затронуты и вопросы, касающиеся кибербезопасности, искусственного интеллекта, цифровой повестки Армении и работы по ряду других направлений.
Посол Схермерси выразил готовность работать в направлении углубления армяно-нидерландского сотрудничества в сфере высоких технологий.