ՀՀ ԱԳ նախարարը ՌԴ պաշտոնակցի հետ հեռախոսազրույցում կարևորել է գերիների հարցի լուծումը
Հունվարի 13-ին կայացել է Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Արա Այվազյանի և Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցը:
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման համատեքստում նախարարները քննարկեցին տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր: Նախարար Այվազյանը կարևորեց ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձման վերաբերյալ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորության լիարժեք և շուտափույթ իրականացումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների օրակարգին։

Министр ИД РА в телефонном разговоре с российским коллегой подчеркнул важность решения вопроса пленных
13 января состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и России Ара Айвазяна и Сергея Лаврова.
В контексте встречи лидеров России, Армении и Азербайджана, состоявшейся 11 января в Москве, министры обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр Айвазян подчеркнул важность немедленного и полного выполнения закрепленных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года обязательств по возвращению военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц.
В ходе телефонного разговора была затронута также повестка дня армяно-российских союзнических отношений.