ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է Էդուարդ Թոփչյանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիկտոր Մնացականյանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գործունեությունը և արհեստավարժությունը՝ ընդգծելով, որ նվագախումբը համաշխարհային բեմերում մշտապես ըստ արժանվույն է ներկայացրել Հայաստանի անունն ու մշակույթը և կարողացել է հավուր պատշաճի շարունակել իր գործունեությունը նաև համավարակի պայմաններում՝ հանդես գալով համերգներով ու առցանց նախագծերով:
«Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն իրավամբ մեր երկրի ու ժողովրդի դեմքն է, և մենք անելու ենք հնարավորը, որ մեր երկրի համերգային մշակույթը լինի ամենաբարձր մակարդակի վրա, ինչպես եղել է, կա, և, վստահ եմ, կլինի»,- նշել է նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նվագախմբի առաջիկա գործունեությանն առնչվող հարցեր, նորարարական ստեղծագործական ծրագրերը, այդ թվում՝ Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակի միջոցառումների ընթացքը, իրականացվող և ակնկալվող փոփոխությունները: Անդրադարձ է եղել նաև համավարակի ընթացքում մշակութային կյանքի բնականոն գործունության ապահովման խնդիրներին:

138327097_3105447676349172_8275080923262678713_n
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял сегодня художественного руководителя Национального филармонического оркестра Армении, главного дирижера маэстро Эдуарда Топчяна.
На встрече присутствовали заместитель министра образования и науки Армении Араик Хзмалян, исполняющий обязанности директора Национального филармонического оркестра Армении и концертного зала имени Арама Хачатуряна Виктор Мнацаканян.
Министр высоко оценил деятельность и профессионализм Национального филармонического оркестра Армении, подчеркнув, что оркестр всегда представлял имя и культуру Армении на мировой арене, мог нормально продолжать свою деятельность в условиях эпидемии, давая концерты и онлайн-проекты.
«Армянский национальный филармонический оркестр - действительно лицо нашей страны и народа. Мы сделаем все возможное, чтобы концертная культура нашей страны была на самом высоком уровне, как это было, есть, и я уверен, что так и будет», - сказал министр Ваграм Думанян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся предстоящей деятельности оркестра, новаторских творческих программ, в том числе процесса празднования 100-летия Арно Бабаджаняна, реализованных и ожидаемых изменений. Также были затронуты вопросы обеспечения нормального функционирования культурной жизни во время эпидемии.