Կորոնավիրուսիային իրավիճակը Հայաստանում, կարանտինի ժամկետի երկարաձգում, նախատեսվող փոփոխություններ (տեսանյութ)
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութեր ձեռք բերելու համար Հայաստանը բանակցություններ է անցկացնում մի քանի ուղղություններով: Պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը նախատեսվում է ունենալ հունվարի վերջին կամ փետրվարի առաջին կեսին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը նշեց, որ բանակցություններ են վարում այն պատվաստանյութերը ձեռք բերելու ուղղությամբ, որոնք անցել են անհրաժեշտ հետազոտություններն ու փորձարկումները՝  «Սպուտնիկ V»-ն,  «Pfizer-BioNTech»-ը,  «Մոդերնա» ընկերության պատվաստանյութը, «AstraZeneca»-ն:
«Նախատեսում ենք բնակչության 10 տոկոսի համար ձեռք բերել պատվաստանյութ՝ սկզբում միայն ռիսկի խմբերում պատվաստումներ իրականացնելու համար: Բանակցություններ են անցկացվում պատվաստանյութի ներկրման ժամանակահատվածի շուրջ: Մինչև հունվարի վերջ, փետրվարի առաջին կեսը կլինի պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը և կսկսվի ռիսկի խմբերի պատվաստման գործընթացը: Թե պատվաստանյութի որ տեսակը սկզբում կունենանք պարզ չէ, նշված 4 տեսակի պատվաստանյութերի ձեռքբերման ուղղությամբ զուգահեռաբար աշխատանքներ են տարվում»,-ասաց Գայանե Սահակյանը:

Коронавирусная обстановка в Армении, продление срока карантина, предусматриваемые изменения (видео)
Армения ведет переговоры по нескольким направлениям для получения вакцины от коронавируса. Первая партия вакцины запланирована на конец января - начало февраля. На пресс-конференции в пресс-зале «Арменпресс» заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА, руководитель Национальной программы иммунизации Гаяне Саакян отметила, что ведутся переговоры о закупке вакцин, прошедших необходимые исследования и тесты – “Спутник-В”, “Pfizer-BioNTech”, вакцина компании “Модерна”, “AstraZeneca”.
«Мы планируем приобрести вакцину для 10% населения, первоначально только для тех, кто находится в группе риска», - сказала она.
"Сейчас ведутся переговоры о сроках ввоза вакцины. Первая партия вакцины будет доступна к концу января - первой половине февраля, и начнется процесс вакцинации групп риска. Пока не ясно, какая вакцина будет у нас первой, параллельно ведется работа по получению указанных 4 видов вакцин", - сказала Гаяне Саакян.