Կոլոռեկտալ քաղցկեղը 3-րդ ամենատարածված քաղցկեղն է մեծահասակների մոտ աշխարհում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿոլոռեկտալ քաղցկեղը 3-րդ ամենատարածված քաղցկեղն է մեծահասակների մոտ աշխարհում: Հայաստանի Հանրապետությունում այն նույնպես բավականին տարածված է: Վերջին 10 տարվա ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տալիս կոլոռեկտալ քաղցկեով հիվանդացության որոշակի աճի միտում՝ 2009 թվականի համեմատ 2019 թվականին նոր դեպքերի թիվը մոտ 100-ով ավելի է։
Վաղ հայտնաբերման դեպքում կոլոռեկտալ քաղցկեղը կարող է լիարժեք բուժվել: 5-ամյա ապրելիությունը միջինում կազմում է մոտ 64%, իսկ վաղ հայտնաբերման դեպքում այն հասնում է 90%-ի։
Կոլոռեկտալ քաղցկեղի վաղ ախտորոշման հետազոտական մեթոդի ոսկե ստանդարտ է համարվում կոլոնոսկոպիան, որը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն հայտնաբերել այլ նաև հեռացնել պոլիպները կամ կասկածելի գոյացությունից վերցնել կտոր հյուսվածաբանական հետազոտության համար: Այս մեթոդով պոլիպների հեռացումը կարող է կանխել կոլոռեկտալ քաղցկեղի զարգացումը:
Հաշվի առնելով այս բոլոր հանգամանքները, այն է կոլոռեկտալ քաղցկեղի
տարածվածությունը և վաղ հայտնաբերման կարևորությունը, Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնը ձեռք է բերել վերջին սերնդի լավագույն էնդոսկոպիկ համակարգ (կոլոնոսկոպ, գաստրոսկոպ, դուոդենոսկոպ):
Գիտակցելով իր սոցիալական պատասխանատվությունը քաղցկեղի կանխարգելման և վաղ հայտնաբերման հարցում, ՈՒԱԿ-ը վեց ամիս կիրականացնի անվճար կոլոնոսկոպիա (ներառյալ անզգայացումը) 45 տարեկանից բարձր բոլոր ցանկացողների համար։

Колоректальный рак - третий по распространенности рак у взрослых в мире
Поддержи А1+!Для раннего выявления колоректального рака в Армении Национальный онкологический центр в течение 6 месяцев будет проводить бесплатную колоноскопию для всех, кто старше 45 лет. Об этом сообщает Национальный онкологический центр.
“Колоректальный рак - третий по распространенности рак у взрослых в мире. Это также довольно распространено в Республике Армения. Анализ показателей последних 10 лет показывает тенденцию определенного роста заболеваемости колоректальным раком: количество новых случаев в 2019 году примерно на 100 больше, чем в 2009 году. Раннее обнаружение может помочь вылечить колоректальный рак. Средняя 5-летняя выживаемость составляет около 64%, а в случае раннего выявления она достигает 90%”, - сказали в Национальном центре онкологии.
Золотым стандартом метода ранней диагностики колоректального рака является колоноскопия, которая позволяет не только обнаружить, но и удалить полипы или взять кусочек подозрительной опухоли для гистологического исследования. Удаление полипов этим методом позволяет предотвратить развитие колоректального рака.
Учитывая все эти факторы, а именно распространенность колоректального рака и важность раннего выявления, Национальный центр онкологии приобрел лучшую эндоскопическую систему последнего поколения (колоноскоп, гастроскоп, дуоденоскоп).
«Осознавая свою социальную ответственность за профилактику и раннее обнаружение рака, НОЦ будет проводить бесплатную колоноскопию (включая анестезию) в течение шести месяцев для всех, кто старше 45 лет», - сказали в Центре.