4eb535b0-9c5e-4359-9a93-1449d2d2e3e2_w1200_r1
Հունվարի մեկից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱԻ պետական ծառայության ճգնաժամային կառավավարման կենտրոնում գրանցվել է 806 կանչ, որոնց մեծ մասը կապված է պատերազմական գործողությունների ընթացքում Արցախի տարածքում մնացած զենք-զինամթերքի հայտնաբերման, ինչպես նաև կենցաղային պատահարների հետ:
Վերջին 10 օրերի ընթացքում չպայթած և վտանգ ներկայացնող ռազմամթերքի վերաբերյալ ստացվել է 70 կանչ: ԱԻ ծառայության սակրավորներական ջոկատները Ստեփանակերտում և շրջաններում հայտնաբերել, վնասազերծել կամ պահեստավորել են 200-ից ավելի պայթուցիկ առարկա:
2021 թվականի առաջին տասնօրյակում հրդեհի մասին 15 հաղորդում է արձանագրվել: Բոլորը՝ բաց տարածքում չոր խոտի այրվելու հետևանքով, որոնք քամու միջոցով տարածվել և ընդլայնվել էին: Հրշեջ փրկարարների շնորհիվ ժամանակին կատարվել է հրդեհաշիջում: Հրդեհի խոշոր դեպք գրանցվել է Ստեփանակերտից մոտ 12 կմ հեռավորության վրա՝ անտառային հատվածում: Այն բռնկվել է քաղաքացու անզգուշության պատճառով: Հրշեջ փրկարարները կանխարգելիչ տեխնիկական միջոցներով կրակը մարել են ժամանակին: Իսկ վնասի մակերեսը ճշտվում է:
Բոլոր դեպքերում՝ տուժածներ չեն եղել:
911 ահազանգման կենտրոնում Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի միայն 2 դեպք է արձանագրվել: Այս դեպքում կա մեկ տուժած: Փրկարարները վերջինիս տեղափոխել են բժշկական կենտրոն, նրա վիճակը բավարար է:
Վերջին 10 օրվա ընթացքում կենցաղային կանչերի վերաբերյալ ստացվել է 34 կանչ: Դրանք, մասնավորապես վերաբերում էին ջրամատակարարման, հիվանդի տեղափոխման, դռան կամ վերելակի բացման հետ:
Նոր տարվա առաջին օրերին փրկարարները քաղաքացիներին 150-ից ավելի խորհրդատվություն են տվել:
Ծառայության Արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման անձնակազմը սկսած 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր, թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքներում շարոնակում են իրականացնել փրկարար-որոնողական աշխատանքներ: 2021 թվականի հունվարի 1-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում հայտնաբերվել և վերադարձվել է զոհված զինծառայողների 74 աճյուն:
Նոյեմբերի 13-ից՝ ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է 1211 աճյուն, նրանց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ:

С 1 по 10 января 2021 года было обнаружено и возвращено 74 тела погибших военнослужащих
С 1 по 10 января в центре кризисного управления Государственной службы по чрезвычайным ситуациям зарегистрировано 806 звонков, большая часть из которых связана с обнаружением оружия и боеприпасов, оставленных на территории Арцаха во время боевых действий, а также с бытовыми происшествиями.
За последние 10 дней поступило 70 звонков по поводу неразорвавшихся и представляющих угрозу боеприпасов. Саперные отряды государственной службы по чрезвычайным ситуациям в Степанакере и других районах обнаружили, обезвредили или складировали более 200 взрывных устройств.
За первую декаду 2021 года зафиксировано 15 сообщений о возгорании. Все из-за выгорания сухой травы в открытом пространстве, площадь которого была увеличена ветром. Благодаря пожарным, пламя удалось вовремя потушить. Крупный пожар произошел в лесу, примерно в 12 км от города Степанакерта. Произошел данный пожар по неосторожности гражданина. Пожарные вовремя потушили пламя противопожарными техническими средствами. Область поражения определяется. Во всех случаях обошлось без жертв.
В центре кризисного управления 911 зарегистрировано 2 случая дорожно- транспортного происшествия, есть одна жертва. Спасатели доставили пострадавшего в медпункт, состояние удовлетворительное. За последние 10 дней поступило 34 бытовых вызова. Вызовы были относительно водоснабжения, транспортировки пациента, открытия дверей или лифтов.
В первые дни Нового Года спасатели дали горожанам более 150 советов.
С 13 ноября 2020 года по сегодняшний день, состав спецподразделения быстрого реагирования службы продолжает проводить поисково-спасательные работы на территориях, находящихся под контролем противника. С 1 по 10 января 2021 года было обнаружено и возвращено 74 тела погибших военнослужащих.
Всего в ходе поисково-спасательных работ было обнаружено 1211 тел, в том числе тела гражданских лиц.