Դեպի «Չորրորդ Հանրապետություն». Արմեն Սարգսյան
Հայոց պետականությունը վերականգնելու հնարավորությունը վերջին մի քանի հարյուրամյակների ընթացքում եղել է մեր ժողովրդի երազանքը: Այն բխում էր ոչ միայն սեփական մշակույթը, ինքնությունն ու պատմությունը պահպանելու համար ազգային օջախ ունենալու անհրաժեշտությունից, այլ նաև սեփական ճակատագրի տերը դառնալու ձգտումից: Հենց դա է եղել մեր նախնիների առաքելությունը, որոնք գործնականում կատարեցին անհնարինը՝ պետականություն չունենալու պայմաններում պահպանեցին հայկականությունը և զարգացրին հայկական քաղաքակրթությունը՝ անցնելով պատմության բոլոր դաժան ու արյունոտ փորձությունների միջով:
Մեր նախնիները մեզ թողել են վիթխարի ժառանգություն, հույս ունենալով, որ մենք այդ ժառանգությունը կկարողանանք փոխանցել հետագա սերունդներին բացարձակապես այլ որակական տեսքով:
Միջազգային հարաբերությունների պատմությունը վկայում է, որ փոքր երկրները հաճախ դառնում են մեծ տերությունների շահերի զոհը, ինչպես եղավ հայերիս հետ Օսմանյան կայսրության օրոք: Այն ազգերը, որոնք կարողացան ժամանակին սթափ վերլուծել իրենց անհաջողությունների ու տառապանքների պատճառները և աշխատել սեփական սխալներն ուղղելու վրա, մշակել հստակ տեսլական և զարգացման ծրագրեր, կարողացան ստեղծել համակարգային բարձր որակի պետություններ՝ ունակ ոչ միայն բավարարելու իրենց քաղաքացիների ներքին կարիքները և նրանց պաշտպանելու արտաքին սպառնալիքներից, այլև պայմաններ ապահովել, որոնք թույլ են տալիս մրցակցել ռեգիոնալ եւ նույնիսկ մեծ տերությունների հետ, համադրել նրանց հետ սեփական շահերը կամ առանձին դեպքում դառնալ իրական և կարևոր դաշնակից:
Այդպիսի օրինակներ կան և այդ օրինակները լոկ հաստատում են, որ ճիշտ կառուցված քաղաքականության, դիվանագիտության և կառավարման դեպքում նույնիսկ բնական պաշարներից զուրկ ժողովուրդը ի վիճակի է հասնել շատ մեծ հաջողությունների:
Այսօր մենք վերապրում ենք մեր պատմության հերթական համազգային հոգեբանական վհատության պահը, և բացարձակապես մեզնից է կախված՝ թե կարո՞ղ ենք այն հաղթահարել, և ի՞նչ հիմունքներով ենք կառուցելու մեր ապագան:
Առայսօր բացթողումների պատճառները վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում կուտակված և չլուծված խոր արմատական խնդիրների հետևանքն են: Կարծես վերից վար մեզնից յուրաքանչյուրի մոտ ցանկություն չկա ինքնուրույն բովանդակային պատասխանատվություն ստանձնել սեփական ճակատագրի համար: Խոսքը ոչ թե ինքնաքննադատության բացակայության մասին է, այլ դրա ձևական բնույթի: Մենք առաջվա պես փնտրում ենք հենման մասնավոր կետեր, «փրկիչներ»՝ ի դեմս առանձին անհատների կամ երկրների, որոնք ունակ են մեզ տանել ճիշտ ճանապարհով, որն էլ վերջում հանգեցնելու է բարեկեցության և ապահովության: Ջղաձգական փնտրտուքների հետևից ընկած՝ մենք բոլորովին մոռացել ենք, որ այդ ուղին գտնվում է ուղիղ մեր աչքերի առջև և կոչվում է անկախ Հայաստանի Հանրապետություն:
Մեր հազարամյա երազանքն իրականացել էր՝ վերջապես մենք ունեցանք մեր տունը, դրոշը, զինանշանն ու օրհներգը: Վերջապես մենք կարող ենք հայ լինել միջազգային համայնքի կողմից ճանաչված հայկական պետությունում: Առաջին անգամ հարյուրամյակների ընթացքում հայերն իրենց տարածքները չկորցրեցին, այլ 1990-ականներին հետ բերեցին պատմական տարածքներ՝ իր ռեսուրսներով մեզ բազմապատիկ գերազանցող հակառակորդի կողմից պարտադրված պատերազմի ընթացքում: Մեզ դա հաջողվեց անել, որովհետև մեր շարժիչ ուժը երազանքներն էին ու ազգային գաղափարներին նվիրումը: Դրանք հագեցած էին խելահեղ էներգետիկայով, և յուրաքանչյուր հայկական մասնիկ աշխարհի ցանկացած կետում առավելագույնս էր լիցքավորված համազգային նպատակին հասնելու համար:
Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, թե իրականում ինչքան ենք թերագնահատել պատմության այդ նվերը: Փոխանակ փոքր երկրների և ժողովուրդների հաջողված օրինակների հիմքի վրա պետական և ազգային շինարարության բովանդակալից ծրագրեր կազմելու, մենք զբաղվեցինք առավելապես իմիտացիոն գործունեությամբ: Չգցվեց ներքին իմունիտետի՝ պետական կառավարման արդյունավետ համակարգի հիմքը՝ հիմնված իշխանության գործադիր, օրենսդիր և դատական ճյուղերի միջև պատասխանատվության իրական բաժանման վրա: Հենց այդպիսի՛ մոդելն է ձևավորում հասարակությունը և դաստիարակում քաղաքացուն, որը ցանկացած կառավարության հիմնական արժեքն է: Այդպիսի՛ քաղաքացին կարող է գիտակցել ընտրելու և ընտրվելու հնարավորության նշանակությունը։ Եվ ամենագլխավորը՝ այդպիսի քաղաքացին պատասխանատվություն է կրելու իր, շրջապատի և երկրի առջև կանգնած ընտրության համար: Այսպիսի համակարգի բացակայությունը բարդ և աշխարհագրական սահմանափակ պայմանների մեջ գտնվող երկրների համար անթույլատրելի ճոխություն է:
Անցած տարիների ընթացքում մենք չենք կատարել համահայկական գույքագրում, որպեսզի հասկանանք, թե ո՞րն է, օրինակ, տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմարդյունաբերական համալիրի, գիտության, կրթության և առողջապահության երկարատև զարգացման մոդելների մշակման համար իրական ռեսուրսային հիմքը: Այդ պատճառով էլ մեզ մոտ ի հայտ չեկան արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության, ժողովրդագրական, տեղեկատվական և սննդի անվտանգության վերաբերյալ կենսական անհրաժեշտության ռազմավարական գործուն հայեցակարգեր: Անկախություն ստանալուց հետո մենք այն չլցրեցինք կոնկրետ բովանդակությամբ:
Օրինակների հետև ից հեռու գնալու անհրաժեշտություն չկա: 1994թ. մենք ազատագրեցինք Արցախը, և ընդհուպ մինչև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ը մեզ մոտ չկար Արցախի քաղաքական ապագայի վերաբերյալ հստակ տեսլական: Գոյություն ուներ սոսկ դիվանագիտական ճանապարհով նոր պատերազմ թույլ չտալու տակտիկա, որն ի սկզբանե դատապարտված էր: Մեր հակառակորդը քսան տարի շարունակ պնդում էր, որ թույլ չի տալու Կովկասում երկրորդ հայկական պետության ստեղծում, ձեռք էր բերում ժամանակակից զենքեր, զբաղվում ակտիվ միջազգային լոբբինգով, իր ազդեցության ցանցերն էր ստեղծում ամբողջ աշխարհով հանուն մեկ նպատակի: Հանուն ինչի՞: Հարցը հռետորական է, որովհետև պատասխանը պարզից էլ պարզ է:
Մենք տանուլ տվեցինք այն պահին, երբ Արցախը վերադարձնելու առաքելությունը համարեցինք ավարտված: Մենք բավարար ուշադրություն չդարձրեցինք Արցախի զարգացման և ամրապնդման իրական գրավականներին՝ բնակչության աճին (Արցախի բնակչությունն ինչքան որ կար, այդքան էլ մնաց), և ռազմական արվեստի կատարելագործմանը, սպառազինության նորացմանը, հագեցվածությանը և այլն: Մենք թուլացանք և շարունակեցինք ապրել, կարծես այլևս որևէ մեծ մարտահրավեր կամ սպառնալիք չկար: Իհարկե, Արցախյան պատերազմում հաղթանակը դարձավ մեր ինքնության անկապտելի բաղադրիչը, և ակնհայտ է, որ այսօրվա ամենաահավոր հետևանքը հենց ինքնաընկալնման ճգնաժամն է: Հայն արթնանում էր, ապրում, աշխատում և պառկում քնելու այն գիտակցությամբ, որ ինքը մաս է կազմում հաղթանակած ազգի: Այժմ, պատասխան գտնելու փնտրտուքների մեջ ընկած, նա հարցնում է՝ հիմա ո՞վ եմ ես:
Մենք տանուլ տվեցինք տեղեկատվական պատերազմում՝ թե արտաքին, թե ներքին դաշտում: Տարիներ շարունակ մենք ցանկալին մատուցում էինք իրականի տեղ: Սուտը՝ իրականության իմիտացիան, սողոսկել էր ամենուրեք՝ դառնալով ազգային անվտանգության սպառնալիք: Երևակայական այդ աշխարհում մենք իբր թե ունեինք կազմակերպված պետություն, առաջանցիկ տնտեսություն և գիտություն, ուժեղ բանակ, ժողովրդավարական հասարակություն, ազատ մամուլ, սակայն իրականում պատկերը բոլորովին այլ էր: Մենք հաջողացրել էինք խաբել միայն ինքներս մեզ և դրանով իսկ արդեն ստորագրել պարտության թղթի տակ:
Այս ամենը թոթափելու համար մեզ հսկայական ջանք է պետք, դառն իրականության աչքերին նայելու կամք և քաջություն:
Մենք հայտնվել ենք բարդ իրավիճակում, սակայն ոչ մի դեպքում չի կարելի թույլ տալ, որ Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը իրենց համարեն պարտված:
Քաղաքականության մեջ գործում է բոլոր ժամանակների համար ոսկե կանոն՝ երբեք մի՛ ասա երբեք: Այո, մենք այսօր տանուլ ենք տվել ռազմի դաշտում և արտաքին ճակատում, որի համար ներկա կառավարությունը պետք է պատասխանատվություն կրի: Սակայն մեզ սպասում են այլ մարտահրավերներ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում: Որպեսզի պահպանենք մեր պետականությունը և այն դնենք սկզբունքորեն նոր մակարդակի վրա, պետք է մի կողմ դնենք զգացմունքները և սկսենք բարդ, տհաճ, սակայն անհրաժեշտ աշխատանքն առաջին հերթին ինքներս մեզ վրա:
Այսօր մենք (և առաջին հերթին սեփական քաղաքացիների և համաշխարհային հայության առջև պատասխանատվություն ստանձնած կառավարությունը) պետք է ընդունենք քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և հոգեբանական խոր ճգնաժամի գոյությունը: Քաղաքացիները լիակատար բարոյական իրավունք ունեն իրենց կողմից ընտրված Ազգային ժողովի պատգամավորներից, կառավարությունից և վարչապետից ժամանակային ու բովանդակության առումով կոնկրետ պատասխաններ պահանջել ճգնաժամից դուրս գալու ելքերի վերաբերյալ:
Իր դերը և պատասխանատվությունն ունի նաև Հանրապետության նախագահը:
Հասարակության պառակտումը կարող է հանգեցնել աղետալի հետևանքների, ուստի երկրին և ժողովրդին անհրաժեշտ է բուժում: Միակ տրամաբանական և քաղաքակիրթ դեղատոմսը խելամիտ ժամկետներում արտահերթ ընտրություններն են՝ Ընտրական օրենսգրքի և Սահմանադրության անհրաժեշտ փոփոխություններով, որոնք թույլ կտան պետական շինարարության իրական գործընթացն սկսել մաքուր էջից: Մինչ այդ, իշխանության օրինական, հավասարակշռված և անաչառ ճյուղերից մեկի՝ Նախագահի ինստիտուտի օգնությամբ պետք է ձևավորվի Ազգային համաձայնության կառավարություն: Այդ կառավարության գլխավոր առաքելությունը ես տեսնում եմ երեք նպատակների իրականացման մեջ:
Առաջինը, պատերազմի անմիջական հետևանքների վերացումը՝ բոլոր գերիների, պատանդների և տեղահանված անձանց վերադարձ, վիրավորների պատշաճ բուժում և խնամք, ավերված տների և բնակարանների նորոգում և նորմալ կենսապայմանների ապահովում, այդ թվում՝ տնազուրկների համար:
Երկրորդը, պետությունը քաղաքական և տնտեսական ճգնաժամից դուրս բերելու ճանապարհային քարտեզի նախապատրաստում և կիրառում:
Երրորդը, խելամիտ ժամկետներում գալիք ընտրությունների համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու նպատակով նորմատիվ-իրավական բազայի բարեփոխում, այսինքն՝ Ընտրական օրենսգրքի, կուսակցությունների մասին օրենքի և, անշուշտ, Սահմանադրության բարեփոխումներ: Ելնելով դրանից՝ կառավարությունը պետք է կազմված լինի պրոֆեսիոնալներից և փորձագետներից, որոնք մասնագիտացել են կոնկրետ ոլորտներում:
Կրկնում եմ՝ պետք չէ որոնել «ազգի փրկիչներ» կամ բացառիկ անհատներ, երկիրը պետք է կառավարեն ինստիտուտները, իշխանության ճյուղերի միջև պետք է գործի հակակշիռների և զսպումների համակարգը, բոլոր քաղաքացիները, առանց բացառության, պետք է անառարկելիորեն հարգեն օրենքը և հետևեն դրան: Հակառակ դեպքում մենք հայտնվելու ենք պերմանենտ ճգնաժամերի մեջ:
Մեծատառով Օրենքը և դրան հետևելը ցանկացած առողջ հասարակության և ամուր պետության հիմքն է, զարգացման և հարատևման երաշխիքը: Հենց այդ հիմքի վրա պետք է կառուցվի մեր քաղաքական մշակույթը։ Կայուն և ամուր պետականության կառուցման այլ բանաձև գոյություն չունի:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում նախագահի ինստիտուտն արտաքնապես խորհրդանշական կամ ձևական բնույթ ունի, սակայն ներքուստ այն կարող է դառնալ փրկօղակ ցանկացած քաղաքական ճգնաժամի դեպքում: Որպես պետության գլուխ և Սահմանադրության հետևող՝ նախագահի ինստիտուտը կարող է դառնալ այն անփոխարինելի հարթակը, որտեղ երկխոսության միջոցով կձևավորվեն ճգնաժամից դուրս գալու սահմանադրական ելքերը և մեխանիզմները: Հարց է առաջանում՝ իսկ իդեալակա՞ն է արդյոք մեր Սահմանադրությունը: Պատասխանը մեկն է՝ ո՛չ, ինչպես ցանկացած երկրի սահմանադրություն: Աշխարհում ամենուրեք վեճեր ու քննարկումներ են ծավալվում իրենց երկրների հիմնական օրենքների փոփոխման շուրջ: Որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի՝ ես իմ կարծիքն ունեմ մեր Սահմանադրության թերությունների մասին, սակայն որպես Հանրապետության նախագահ՝ ես պարտավոր եմ հետևել օրենքի տառին: Մենք կարող ենք տրվել զգացմունքներին, սակայն բոլոր քաղաքական պահանջները պետք է իրականացվեն օրենքի սահմաններում:
Հայաստանի «Երրորդ Հանրապետությունը» այլևս անցյալ է, մենք առերեսվում ենք նոր իրականության հետ, որը մեզ ստիպում է լինել չափազանց սթափ, հաշվենկատ և նպատակասլաց: Այն ազգային անհոգությունը, անկազմակերպվածությունը, անկարգապահությունը և անհետևողականությունը, այն կեղծ օրակարգերը, գաղափարները և մոտեցումները, որոնք մեզ ուղեկցում էին վերջին տասնամյակներին, պետք է նետել պատմության արխիվ:
Ցավոք, մինչև այսօր Հայաստանում և Հայկական աշխարհում չկա տեղի ունեցած դրամատիկ իրադարձությունների իրական չափերի և դրանց պատճառների ու հետևանքների ամբողջական ընկալում: Մենք պետք ունենք հասկանալու, որ մեզ համար սկսվում է պատմության նոր էջ իր մարտահրավերներով, և այս անգամ՝ չսխալվելու, գրագետ և պրոֆեսիոնալ գործելու բացառիկ հրամայականով:
Ինչպես էլ կոչենք այդ նոր էջը՝ «Նոր էջ», «Ռեսթարտ», «Նոր սկիզբ», «Վերելքի սկիզբ», «Չորրորդ Հանրապետություն» կամ այլ կերպ, միևնույնն է, իրականությունն այն է, որ մտնում ենք պատմության նոր փուլ:
Պատերազմի պատճառած համազգային ցնցումից ու պարտադիր անցումային փուլից հետո մենք պետք է ձեռնարկենք նոր պետության կառուցումը, որը պայմանականորեն այս հոդվածում անվանում ենք «Չորրորդ Հանրապետություն»:
2018թ. իշխանափոխությունը կարող էր մեր պատմության նոր փուլի սկիզբ դառնալ, որի համար կային ժողովրդական համախմբման, խանդավառության և աջակցության բավարար հիմքեր, սակայն այն դարձավ նախորդ փուլի վերջը՝ առանց առաջարկելու նոր գաղափարախոսություն:
Վերջին պատերազմում պարտությունը հենց այդ համակարգի պարտությունն էր, ոչ թե զինվորի, ժողովրդի և ազգի:
«Չորրորդ Հանրապետությունը» պետք է դառնա մեր ժողովրդի նոր գաղափարական, հայեցակարգային և բովանդակային հիմքը: Շեշտը դրվելու է պետության որակի վրա, որը պահանջում է ամբողջ աշխարհի մեր հայրենակիցների հետ փոխհարաբերությունների համակարգի արմատական վերանայում: Աշխարհաքաղաքական ընկալումները, քաղաքականությունը, տնտեսությունը, անվտանգությունը, ռազմաարդյունաբերական համալիրը, բժշկությունը, գիտությունն ու կրթությունը ստեղծում են մարդիկ, և այսօր մենք լավագույն մասնագետների սուր կարիք ենք զգում:
Երևելի հայերի պակաս չկա և չի եղել երբեք, պարզապես անհրաժեշտ է դադարենք ընդամենը նրանց գոյությամբ հպարտանալ, այլ նրանց դարձնենք մեր պետական իրականության մասնիկ: Դրա համար բավական է վերացնել Հայաստանի և հայկական համայնքների միջև արհեստականորեն ստեղծված բեռլինյան պատերը (որոնք առկա են Սահմանադրության մեջ եւ օրենքներում): Մեր Սփյուռքի հետ շփման մեծ փորձ ունենալով՝ կարող եմ վստահորեն ասել այդ վիթխարի ներուժի առկայության մասին: Կրկնեմ, որ այդ ներուժը հայտնաբերելու և արդյունավետ օգտագործելու համար պետք է պետական համակարգային մոտեցում և ճիշտ կառավարում:
Սպասվում է բարդ աշխատանք, բայց ես չեմ կասկածում վերջնական հաջողությանը: Գլխավորը, որ յուրաքանչյուրը հավատա դրան և իր կարողությունների ու հնարավորությունների չափ մասնակցի այդ օրը մոտեցնելու գործին:
Մենք երկար խորհելու ժամանակ և հնարավորություն չունենք: Եկել է սառնասիրտ, արագ և արդյունավետ գործողությունների պահը, որի նպատակն է ստեղծել 21-րդ դարի մարտահրավերներին դիմագրավելու պատրաստ արդյունավետ, կարգապահ և կազմակերպված, նոր տեխնոլոգիաների և մտածողության վրա հիմնված ժամանակակից երկիր՝ ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ:

К “Четвертой Республике”: Армен Саркисян
Президент Республики Армения Армен Саркисян опубликовал статью, в которой говорится о необходимости построения полноценного государства. Статья озаглавлена “К “Четвертой республике”.
“Возможность восстановления армянской государственности была мечтой нашего народа на протяжении последних нескольких веков. Это исходило не только из необходимости иметь национальный очаг для сохранения своей культуры, самобытности и истории, но и из желания распоряжаться своей собственной судьбой. Это была миссия наших предков, которые практически сделали невозможное, сохранили армянство в условиях отсутствия государственности, развили армянскую цивилизацию, пройдя через все жестокие и кровавые испытания истории.
Наши предки оставили нам огромное наследие, надеясь, что мы сможем передать это наследие будущим поколениям в совершенно ином качестве.
История международных отношений показывает, что маленькие страны часто становятся жертвами интересов крупных держав, как это случилось с нами во времена Османской империи. Нации, умевшие трезво анализировать причины своих неудач и страданий, работать над исправлением собственных ошибок, вырабатывать четкое видение, разрабатывать программы развития, смогли создать качественные системные государства, способные не только удовлетворять внутренние потребности своих граждан, но и конкурировать с региональными и даже крупными державами, совмещать с ними свои собственные интересы. А в некоторых случаях, даже становиться их реальными потенциальными союзниками.
Есть такие примеры, эти примеры доказывают, что при правильной политике, дипломатии, менеджменте люди даже без природных ресурсов способны добиваться больших успехов.
Сегодня мы переживаем еще один момент национальной психологической депрессии нашей истории, и зависит только от нас, сможем ли мы ее преодолеть, и на какой основе мы будем строить свое будущее.
Причины упущений, произошедших до сих пор - глубокие нерешенные фундаментальные проблемы, накопленные за последние три десятилетия. Кажется, что у каждого из нас нет желания брать на себя ответственность за свою судьбу. Дело не в отсутствии самокритики, а в ее формальном характере. Мы все еще ищем частные точки опоры, “спасителей” в виде людей или стран, которые могут вести нас в правильном направлении, что в конечном итоге приведет к процветанию и безопасности. Совершая конвульсивные поиски, мы совершенно забыли, что этот путь находится прямо перед нашими глазами и называется независимой Республикой Армения.
Наша тысячелетняя мечта сбылась: у нас наконец-то появился наш очаг, наш флаг, наш герб и наш гимн. Наконец, мы можем быть армянами в армянском государстве, признанном международным сообществом. Впервые за столетия армяне не потеряли свои территории, а в 1990-х во время войны, которую вел противник, во много раз превосходящий нас, вернули свои исторические территории. Нам удалось это сделать, потому что нашей движущей силой были мечты и приверженность национальным идеям. Они были полны сумасшедшей энергии, каждая армянская частица в любой точке мира была максимально заряжена для достижения национальной цели.
Последующие события показали, насколько мы недооценили этот дар истории. Вместо того, чтобы создавать содержательные государственно-национальные строительные программы на успешных примерах малых стран и народов, мы в основном занимались имитационной деятельностью. Основа эффективной системы внутреннего иммунитета, государственного управления не была заложена на основе реального разделения обязанностей между исполнительной, законодательной и судебной властями. Именно эта модель формирует и обучает гражданина общества, что является основной ценностью любого правительства. Такой гражданин может осознавать важность права голоса. А главное, такой гражданин будет ответственным за свой выбор, за свою страну. Отсутствие такой системы - недопустимая роскошь для стран со сложными геополитическими условиями.
За последние годы мы не проводили общеармянской инвентаризации, чтобы понять, что является реальной ресурсной базой для разработки моделей развития экономики, высоких технологий, военно-промышленного комплекса, науки, образования и долгосрочного здравоохранения. Вот почему у нас нет эффективных стратегических концепций внешней оборонной политики, демографической, информационной и продовольственной безопасности. После приобретения независимости мы не наполнили ее конкретным содержанием.
За примерами не надо далеко ходить. В 1994 г. мы освободили Арцах. До 27 сентября  2020 года у нас не было четкого видения политического будущего Арцаха. Была только тактика предотвращения новой войны с помощью дипломатии, которая изначально была обречена. В течение двадцати лет наш противник настаивал на том, что он не допустит создания второго армянского государства на Кавказе, он приобретал современное оружие, участвовал в активном международном лоббировании и создавал сети влияния по всему миру, и все для одной цели. Для какой? Вопрос риторический, потому что ответ очень прост.
Мы упустили момент, когда задачу вернуть Арцах посчитали оконченной. Мы не уделили должного внимания реальным гарантиям развития и укрепления Арцаха: росту населения (население Арцаха осталось прежним), совершенствованию боевых искусств, обновлению вооружений, насыщению и т. д. Мы расслабились и продолжали жить так, как будто не было больших вызовов или угроз. Конечно, победа в Арцахской войне стала неотъемлемой частью нашей идентичности, и очевидно, что самым страшным последствием сегодня является кризис самовосприятия. Армянин просыпался, жил, работал и ложился спать с осознанием того, что он частица победившего народа. Теперь, в поисках ответа, он спрашивает: “Кто же я теперь?”.
Мы проиграли информационную войну как внешнюю, так и внутреннюю. На протяжении многих лет желаемое мы представляли за действительное. Ложь, имитация реальности, распространялась повсюду, угрожая национальной безопасности. В том воображаемом мире у нас якобы было организованное государство, прогрессивная экономика, наука, сильная армия, демократическое общество, свободная пресса, но на самом деле картина была совершенно иной. Нам удавалось лишь обманывать себя, подписывая этим свое поражение.
Чтобы избавиться от всего этого, нам понадобиться много сил, воли и смелости, чтобы взглянуть в глаза горькой реальности.
Мы оказались в сложной ситуации, но мы ни в коем случае не можем позволить Армении, Арцаху и диаспоре считать себя побежденными.
В политике всегда есть золотое правило - никогда не говори никогда. Да, сегодня мы проиграли на поле боя, на внешнем фронте, за что нынешнее правительство должно нести ответственность. Но мы сталкиваемся с другими проблемами как внутри страны, так и за ее пределами. Чтобы сохранить нашу государственность, вывести ее на принципиально новый уровень, мы должны отложить в сторону свои эмоции, начать трудную, неприятную, но необходимую работу, прежде всего над собой.
Сегодня мы (и в первую очередь правительство, взявшее на себя ответственность за своих граждан, перед армянами всего мира) должны признать существование глубокого политического, экономического, социального и психологического кризиса. Граждане имеют полное моральное право требовать конкретных ответов от членов Национального собрания, правительства и избранного ими премьер-министра относительно времени и возможностей выхода из кризиса.
У президента республики также  своя роль и своя ответственность. Разделение общества может привести к катастрофическим последствиям, поэтому стране и людям необходимо излечение. Единственный логичный цивилизованный рецепт - внеочередные выборы в разумные сроки с внесением необходимых поправок в Избирательный кодекс и в Конституцию, что позволит начать реальный процесс государственного строительства с нуля. А до тех пор правительство национального согласия должно быть сформировано с помощью института президента, одной из законных и сбалансированных ветвей власти. Основную миссию этого правительства я вижу в достижении трех целей.
Первая цель – устранение последствий войны: возвращение всех пленных, заложников, перемещенных лиц, надлежащее лечение раненых, восстановление разрушенных домов, квартир, обеспечение нормальных условий жизни, в том числе и для потерявших свои дома.
Вторая - подготовка и реализация дорожной карты по выводу страны из политического и экономического кризиса.
Третья - реформа нормативно-правовой базы с целью создания необходимых условий для предстоящих выборов в разумные сроки, то есть поправки в Избирательный кодекс и конечно же, в Конституцию, Закон о партиях. Исходя из этого, правительство должно состоять из профессионалов, специалистов, специализирующихся в конкретных областях.
Повторяю, не нужно искать “спасителей нации” или исключительных личностей, страной должны управлять институты, система сдерживаний и противовесов должна работать между всеми ветвями власти, все граждане без исключения должны уважать Закон и следовать ему. В противном случае мы окажемся в перманентном кризисе.
Заглавными буквами следование закону - основа любого сильного общества, сильного государства, гарантия развития и выживания. Именно на этой основе должна строиться наша политическая культура. Другой формулы построения стабильного государства нет.
При парламентской системе правления институт президента носит символический или формальный вид, но внутри он может быть спасательным кругом перед лицом любого политического кризиса. В качестве главы государства, следуя Конституции, Институт президента может стать незаменимой площадкой, где конституционные пути выхода из кризиса будут формироваться путем диалога. Возникает вопрос, а идеальна ли наша Конституция? Ответ один - нет, как и конституция любой страны. По всему миру проходят дебаты об изменении основных законов своих стран. Как гражданин Республики Армения, я имею свое мнение о недостатках нашей Конституции, но как Президент Республики я обязан следовать букве Закона. Мы можем поддаться эмоциям, но все политические требования должны выполняться в рамках Закона.
“Третья республика” Армении - это уже прошлое, мы сталкиваемся с новой реальностью, которая заставляет нас быть очень трезвыми, ответственными и целеустремленными. Национальная беспечность, дезорганизация, беспорядок, непоследовательность, ложные программы, идеи, подходы, которые сопровождали нас в последние десятилетия, должны быть выброшены в архивы истории.
К сожалению, на сегодняшний день в Армении, как и во всем армянском мире нет полного понимания реального масштаба произошедших драматических событий, их причин и последствий. Мы должны понимать, что новая страница истории начинается для нас с ее вызовов, на этот раз с уникальным императивом не делать ошибок, быть грамотными в профессиональных действиях.
Неважно, как мы назовем эту новую страницу - “новой страницей”, “перезагрузкой”, “началом подъема”, “четвертой республикой” или еще как-то, это одно и то же, реальность такова, что мы вступаем в новый этап истории.
После общенационального шока, вызванного войной и обязательной переходной фазой, мы должны приступить к строительству нового государства, которое в этой статье мы условно называем “Четвертой республикой”.
Смена правительства 2018 г. могла бы стать началом нового этапа нашей истории, для которого было достаточно оснований для народного объединения, энтузиазма и поддержки, но она стала концом предыдущей фазы без предложения новой идеологии. Поражение в последней войне было поражением этой системы, а не поражением воина, народа, нации.
Четвертая республика должна стать новой идейной, концептуальной и содержательной базой нашего народа. Акцент будет сделан на качестве государства, что требует кардинального пересмотра системы отношений с нашими соотечественниками по всему миру. Геополитические представления, политика, экономика, безопасность, медицина, наука и образование создаются людьми, и сегодня мы остро нуждаемся в лучших специалистах.
В талантливых армянах недостатка нет, их никогда и не было, просто нужно перестать гордиться их существованием, а сделать их частью нашей государственной реальности. Для этого достаточно убрать искусственно созданную берлинскую стену между армянскими общинами и Арменией (которые присутствуют в Конституции и в законах). Имея большой опыт общения с нашей диаспорой, могу с уверенностью сказать, что потенциал там огромный. Повторяю, чтобы раскрыть и эффективно использовать этот потенциал, нужен государственный системный подход, правильное управление.
Нас ждет упорная работа, но я не сомневаюсь в конечном успехе. Самое главное, чтобы каждый поверил в это, участвовал в работе по приближению этого дня по мере своих способностей и возможностей.
У нас нет времени долго раздумывать. Пришло время для хладнокровных и быстрых действий по созданию эффективной, дисциплинированной, организованной, ориентированной на новые технологии современной страны, БУДУЩЕЙ АРМЕНИИ, готовой отвечать на все вызовы 21 века.