ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 62 հայ զինծառայողներին ներկայացրել է որպես դիվերսիոն խմբի անդամներ
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին է հասցեագրել նամակ, որը տարածվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում:
Այդ նամակում տեղ են գտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ու նրանց իրավունքներին վերաբերող հարցեր, ուստի Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում անդրադառնալ նամակի այդ մասերին: Մասնավորապես՝
1. ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հավելածի 6-րդ պարբերությունում նշված է, որ հակաահաբեկչական միջոցառման շրջանակում ադրբեջական մարմինները հայտնաբերել են Հայաստանի քաղաքացի թվով 62 զինծառայող, որոնք զորակոչված են գլխավորապես Շիրակից, ներկայում կալանավորված են և Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ ընթանում են քննչական վարույթներ:
Այդ նամակում Հայաստանի քաղաքացի նշված զինծառայողներն անվանվում են Հայաստանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի անդամներ ու նշում արվում այն մասին, որ նրանք ուղարկվել են «Ադրբեջանի Լաչինի շրջան»՝ իբր ադրբեջանական զինված ուժերի անձնակազմերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Այնուհետև, այլ հարցերի թվում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, գլխավորապես օգտագործելով Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող նշված հայ զինծառայողներին վերաբերող մասը, արել է քաղաքական բնույթի եզրահանգումներ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ին առաջարկելով Հայաստանի նկատմամբ ձեռնարկել որոշակի գործողություններ: Նույն սկզբունքով նամակում եզրահանգում է արված նաև այն մասին, թե Հայաստանը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ստորագրած եռակողմ հայտարարությունը:
2. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ բացարձակ դատապարտելի է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների հարցը տարածքային հարցերի հետ կապելն ու ակնհայտ քաղաքականացնելը: Դա կոպտորեն խախտում է հետպատերազմական փուլի մարդասիրական գործընթացն ու մարդու իրավունքները երաշխավորող միջազգային պահանջները:
Ինչպես ադրբեջանական նամակում նշված 62, այնպես էլ մյուս բոլոր հայ զինծառայողները կարգավիճակով գերիներ են, նրանք իրենց գերեվարման վայրերում են գտնվել բացառապես իրենց իրավական պարտականությունը կատարելու՝ զինվորական ծառայություն տանելու նպատակով ու նրանք պետք է առանց որևէ նախապայման ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան: Այս եզրահանգումը հիմնված է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման ու քննության արդյունքների վրա և ամրապնդված է հիմնավոր ապացույցներով:
Ուստի, Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող 62 հայ զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդման ընթացակարգեր նախաձեռնելը, նրանց կալանավորելն ու առավել ևս նրանց ահաբեկիչներ կոչելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու առհասարակ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Ռազմական գործողությունների մասնակցելու համար նրանք չեն կարող որևէ տեսակի քրեական հետապնդման ենթարկվել կամ կալանավորվել՝ որպես պատիժ:
Սրանք պահանջներ են, որոնք հատկապես ամրագրված են 1949 թվականի Ժնևի երրորդ կոնվենցիայում:
3. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև հարկ է համարում հատուկ արձանագրում անել այն մասին, որ անթույլատրելլի է հետպատերազմական գործընթացի մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական հարցերը քաղաքականացնելը:
Գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումն անկախ է քաղաքական որևէ գործընթացից:
Դա պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո:
Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա համընդհանուր պահանջ է, որ միջազգային իրավունքում գոյություն ունի ցանկացած պարագայում՝ անկախ կոնկրետ հակամարտությունների վերաբերող փաստաթղթերում ամրագրված լինելուց կամ չլինելուց:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
4. Բացարձակ անթույլատրելի է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը մեկնաբանել այնպես, իբր թե դրա գործողությունը տարածվում է միայն այդ հայտարարության ստորագրումից առաջ առկա իրավիճակի վրա: Նման մոտեցումը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքներն ու հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը:
Նշված հայտարարությունը պետք է քննարկվի ինչպես նոյեմբերի 10-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ գործնականում արդեն իսկ արձանագրվել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը հայերի են գերեվարել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո, սակայն հետ նրանք հետո վերադարձվել են Հայաստան:
5. Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները ձգձգում են 62 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը՝ նենգափոխելով իրավական գործընթացները, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Քանի որ միջազգային մարդասիրական իրավունքն արգելում է գերիների ազատ արձակման չարդարացված ձգձգումներն ու դա համարում պատերզամական հանցագործություն, ապա Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրականացնում են իրավական գործընթացների ակնհայտ չարաշահում՝ այդ կերպ իրենց նպատակին հասնելու համար:
Ադրբեջանական իշխանության մարմինների այս պահվածքն ուղղակիորեն հակասում է նաև նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
Բանն այն է, որ այդ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ Ադրբեջանին է փոխանցել Արցախում հանցանքներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների սպանություն կատարած և դատապարտված երկու անձի: Ադրբեջանը նույն սկզբունքով Հայաստանին է փոխանցել այդ երկրում ֆորմալ դատապարտված հայերի:
Ուստի, նշվածը նույնպես ակնհայտ է դարձնում, որ անգամ քրեական վարույթ նախաձեռնելու ու հայ զինծառայողներին կասկածյալ կամ մեղադրյալ դարձնելու միջոցով գերիների վերադարձը ձգձգելն ունի ակնհայտ արհեստական բնույթ, իրենից ներկայացնում է իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահում և խախտում է ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այլ նաև հակասում է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությանը, այն ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
6. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանի իշխանության մարմիններն ի սկզբանե արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, շարունակաբար չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ չնայած տեսանյութերով ու այլ ապացույցներով հաստատվող դեպքերին, ադրբեջանական իշխանության մարմինները մերժում են անձանց գտնվելն իրենց մոտ կամ ձգձգում են հաստատման գործընթացը:
Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ այս ամենն արվում է գերիների ընտանիքներին ու, առհասարակ, հայ հասարակությանը հոգեկան տառապանքներ պատճառելու, հայ հասարակության էմոցիաների հետ խաղալու ու մթնոլորտը լարված պահելու համար: Խոսքը հավասարապես վերաբերում է ինչպես ռազմագերիներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
7. Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի կազմակերպված քաղաքականության համատեքստում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած զեկույցները, որոնք հիմնված են օբյեկտիվ ապացույցների վրա, հաստատում են Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության խորքային արմատները, թշնամանքի ու վայրագությունների խրախուսումը ադրբեջանական իշխանության մարմինների կողմից ու որ անգամ դա բացահայտ անում են մշակույթի գործիչները:
Այս հարցը սերտորեն կապված է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հետ նաև այն առումով, որ հայ զինծառայողներն առաջնահերթ իրականացրել են իրենց հայրենակիցների՝ հայերի կյանքի, ինչպես նաև առողջության պահպանման, սեփականության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքների պաշտպանությունը: Այս հարցը հատկապես կարևոր է այն պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, Արցախի խաղաղ բնակավայրերի զանգվածային ավերվածությունների ֆոնին, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը ու նման առանձին արարքներ դեռ շարունակում են կատարել:
8. Ուստի, հրավիրում եմ ՄԱԿ-ի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային մյուս կառույցների ուշադրությունը սույն հայտարարության մեջ նշված խնդիրների վրա:
9. Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները բանակցություններ վարելիս պետք է հաշվի առնեն նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի սույն հայտարարության մեջ նշված հանգամանքները:
Հենց այդ սկզբունքները հիմք ընդունելով՝ Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները պետք է գործեն այնպես կամ այնպիսի երաշխիքների առկայությամբ, որ մարդասիրական ու մարդու իրավունքների գործընթացի շրջանակում ապահովվի մեր հայրենակիցների ավերապահ վերադարձը Հայրենիք:

Постоянный представитель Азербайджана при ООН представил 62 армянских военнослужащих как членов диверсионной группы
Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением, в котором подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает международные требования, в том числе и пункты трехстороннего заявления, касающиеся вопроса пленных.
“28 декабря 2020 года постоянный представитель Азербайджана при ООН направил Генеральному секретарю ООН письмо, которое было распространено в Генеральной Ассамблее ООН и в Совете Безопасности.
В письме были затронуты вопросы, касающиеся граждан Республики Армения и их прав в Азербайджане, поэтому Защитник прав человека Армении считает необходимым затронуть эти пункты письма. В частности:
В пункте 6 приложения к письму постпреда Азербайджана при ООН говорится, что в рамках антитеррористической меры власти Азербайджана установили, что 62 военнослужащих-армян, призванных в основном из Ширака, в настоящее время задержаны и находятся в Азербайджане под следствием. В письме армянские военнослужащие упоминаются, как члены диверсионной группы Вооруженных сил Армении и указывается, что они были отправлены в “Лачинский район Азербайджана” якобы для совершения террористических актов против личного состава вооруженных сил Азербайджана и мирных жителей. Затем, среди прочего, представитель Азербайджана, в основном используя часть, касающуюся упомянутых армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, делает политические выводы, в том числе предлагает ООН предпринять определенные действия против Армении. В письме он пишет, что якобы Армения нарушает трехстороннее заявление, подписанное Россией, Арменией и Азербайджаном 10 ноября 2020 года.
Защитник прав человека Армении заявляет, что абсолютно осуждающе связывать вопрос армянских военнослужащих, находящихся в Азербайджане в плену, с территориальными проблемами и политизировать его. Это грубо нарушает послевоенный гуманитарный процесс и международные требования в области прав человека. Как и 62 человека, упомянутые в письме Азербайджана, все остальные армянские военнослужащие являются военнопленными, они находились в местах содержания под стражей исключительно с целью выполнения своей законной обязанности служить в армии, и они должны быть освобождены и возвращены в Армению без предварительных условий. Этот вывод основан на результатах мониторинга и расследования Защитника прав человека Армении и подтверждается вескими доказательствами. Таким образом, возбуждение уголовного дела против 62 армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, их задержание и, в частности, упоминание их как террористов, является грубым нарушением международного гуманитарного права и международного права человека в целом. Они не могут подвергаться судебному преследованию или задержанию за участие в боевых действиях. Эти требования конкретно закреплены в Третьей Женевской конвенции 1949 года.
Защитник прав человека Армении также считает необходимым сделать специальное заявление о недопустимости политизации прав человека или гуманитарных вопросов в послевоенном процессе. Возвращение или освобождение заключенных не зависит от какого-либо политического процесса. Это необходимо обеспечить сразу после прекращения боевых действий. Это универсально применяемое автоматическое требование, которое существует в международном праве при любых обстоятельствах, независимо от того, закреплено ли оно в конкретных документах по разрешению конфликтов. Поэтому пункт 8 трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года имеет автономное значение и должен действовать исключительно с автономным толкованием. В любом случае это не должно рассматриваться в связи с другими пунктами или в зависимости от них.
Абсолютно недопустимо толкование трехстороннего заявления от 10 ноября как относящееся только к ситуации до подписания этого заявления. Такой подход грубо нарушает права человека и послевоенный гуманитарный процесс. Указанное утверждение следует применять как до, так и после 10 ноября, ко всем возникшим ситуациям, до тех пор, пока существует объективная потребность в защите прав человека и гуманитарного процесса в связи с последствиями военных действий. Более того, Защитник прав человека заявляет, что на практике уже были случаи, когда азербайджанские вооруженные силы захватывали армян после трехстороннего заявления от 10 ноября, но позже они были возвращены в Армению.
Принципиально важно, что власти Азербайджана задерживают возвращение 62 армянских военнопленных, фальсифицируя судебный процесс, искусственно предоставляя им статус подозреваемых или обвиняемых и используя задержание в качестве наказания. Поскольку международное гуманитарное право запрещает неоправданные задержки освобождения заключенных и считает это военным преступлением, Защитнику прав человека ясно, что власти Азербайджана явно злоупотребляют юридическими процедурами для достижения своей цели. Такое поведение властей Азербайджана прямо противоречит намерениям сторон, подписавших 10 ноября трехстороннее заявление. Дело в том, что на основании требования пункта 8 этого заявления Республика Армения уже передала Азербайджану пленных, в том числе и двух человек, осужденных за убийства мирных жителей Арцахе. По тому же принципу Азербайджан передал Армению армян, формально осужденных в этой стране. Таким образом, из вышеизложенного также становится очевидным, что даже при возбуждении уголовного дела и привлечении армянских военнослужащих  в качестве подозреваемых или обвиняемых задержка с возвращением пленных явно искусственная. Это явное злоупотребление судебными процедурами, оно нарушает не только международное гуманитарное право, но и противоречит пунктам трехстороннего заявление 10 ноября, намерениям его сторон, подписавших его.
Расследования и результаты мониторинга Омбудсмена Армении  подтверждают, что власти Азербайджана изначально искусственно задерживали освобождение военнопленных и иным образом лишенных свободы армян, и не сообщали истинное количество заключенных. Более того, доказательства, собранные Офисом Защитника прав человека, подтверждают, что их больше, чем представляют власти Азербайджана. Речь идет о возвращении 44 заключенных. Защитник прав человека зарегистрировал множество случаев, когда, несмотря на доказательства, подтвержденные видеозаписями и другими доказательствами, власти Азербайджана отказывают в доступе к ним или затягивают процесс подтверждения. Исследования показывают, что все это делается для того, чтобы причинить душевные страдания семьям пленников и армянскому обществу в целом, чтобы играть на эмоциях армянского общества и сохранять напряженную атмосферу. Это в равной степени относится и к военнопленным и к гражданским лицам.
Абсолютную актуальность вопроса об освобождении пленных следует рассматривать и в контексте организованной политики пропаганды антиармянства и вражды в Азербайджане. Опубликованные Защитником прав человека Армении отчеты, основанные на объективных доказательствах, подтверждают глубокие корни антиармянской политики  Азербайджана, разжигание враждебности со стороны азербайджанских властей и даже деятелей культуры. Этот вопрос тесно связан и с письмом постоянного представителя Азербайджана при ООН в том смысле, что армянские военнослужащие в первую очередь защищали права своих соотечественников, армян, а также охрану здоровья, имущества и других жизненно необходимых вещей. Этот вопрос особенно важен на фоне военных преступлений и преступлений против человечества, массовых разрушений мирных населенных пунктов в Арцахе, которые совершались вооруженными силами Азербайджана.
Именно поэтому я обращаю внимание Организации Объединенных Наций и других международных органов по правам человека на вопросы, поднятые в этом заявлении.
Высшие органы власти Армении при проведении переговоров также должны учитывать обстоятельства, упомянутые в этом заявлении Защитника прав человека. Исходя из этих принципов, высшие органы правительства Армении должны действовать таким образом, или с такими гарантиями, чтобы в рамках гуманитарного и правозащитного процесса обеспечить безоговорочное возвращение наших соотечественников на Родину”.