Առողջապահության նախարարի խոսնակի պատասխանը էկոնոմիկայի նախարարին (տեսանյութ)
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք առողջապահության նախարարությունը կառավարություն է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ի թիվ 1514 որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագիծը, որով առաջարկվում է կարանտինը երկարաձգել 6 ամսով:
Նախևառաջ, կցանկանայի շեշտել, որ կարանտինի երկարաձգումը հնարավորություն է տալիս պահպանել առկա կարգավորումները` շարունակելով այնպիսի միջոցառումների իրականցումը, ինչպիսիք են դիմակների կրումը, սահմանների անցման դեպքում ՊՇՌ հետազոտության պահանջը, տարբեր կազմակերպությունների, այդ թվում ուսումնական, ծառայությունների մատուցման , փակ հաստատությունների (օրինակ հոգեբուժական հաստատությունների) գործունեության իրականացումը սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնների պահպանման դեպքում, և նմանատիպ այլ կարգավորումներ:
Հետևաբար, կարանտինը չերկարացնելու դեպքում, նշված կարգավորումները չեն գործելու և հնարավոր չի լինելու իրականացնել կանխարգելիչ նման միջոցառումներ:
Սույն նախագծով ՈՐԵՎԷ տնտեսական գործունեության տեսակի վրա արգելք սահմանված չէ, այլ սահմանված են պահանջներ, որոնք հնարավորություն են տալիս նվազեցնել կորոնավիրուսային հիվանդության վարակման ռիսկը այդ կազմակերպություններում:
Ներկայումս, երբ աշխարհում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, երբ առկա են նաև տվյալներ վիրուսի նոր տարբերակների ի հայտ գալու մասին, երբ մի շարք երկրներ սահմանում են առավել խիստ կարանտին, օրինակ լոքդաուն` հաշվի առնելով իրենց երկրներում դեպքերի և մահերի կտրուկ աճը, երբ պատվաստումների մասայական իրականցումը դեռևս հնարավոր չէ, միանշանակ է, որ որևէ միջոցառում չանելն ու դրանով վարակի տարածմանը նպաստելն անթույլատրելի է:
Հիշեցնենք, որ մինչ այսօր Հայաստանում գրանցվել է ավելի քան 161 հազար դեպք 2901՝ մահվան ելքով: Ըստ որոշ միջազգային գնահատականների Հայաստանում մինչև ապրիլի 1-ը կանխատեսվում է մահերի աճ՝ մինչև 3930:
Նախարար Վահան Քերոբյանը նաև նշել է, որ տնտեսությանը հիմա ամենաշատը հարկավոր է թթվածին: Անցած ամիսների ընթացքում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ բուժվող անձանց էր ամենաշատը անհրաժեշտ թթվածին, ինչը առողջապահության նախարարության ջանքերով ապահովվել է:
Մենք լիահույս ենք, որ էկոնոմիկայի նախարարությունը ևս ջանքեր չի խնայի տնտեսությանը թթվածնով ապահովելու` առանց հիվանդների թիվը ավելացնելու, ինչպես նաև նրանց բուժման համար անհրաժեշտ թթվածնի մատակարարումը խաթարելու։
Ներկայացված առաջարկը դեռևս նախագիծ է և չի հաստատվել կառավարության կողմից, հետևաբար առողջապահության նախարարությունը միշտ էլ պատրաստակամ է քննարկելու ցանկացած առաջարկ, եթե դա հիմնավոր է, ողջամիտ և հիմնված է առկա լավագույն ապացուցողական քաղաքականությունների վրա:

Ответ пресс-секретаря министра здравоохранения министру экономики (видео)
Продление режима карантина в Армении позволит сохранить существующие регулирования, как-то: ношение масок, требование теста ПЦР в случае пересечения границ. Данный проект не предусматривает запрета на какой-либо вид экономической деятельности. Об этом заявила пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армении Алина Никогосян, касаясь проблем, поднятых в ходе интервью министра экономики Армении.
“Как мы уже сообщали, Министерство здравоохранения представило проект решения правительства О внесении изменения в постановление правительства Республики Армения № 1514 от 11 сентября 2020 года, которым предлагается продлить карантин еще на 6 месяцев. Прежде всего, хотела бы подчеркнуть, что деятельность различных организаций, в том числе учебных, различных служб, закрытых учреждений (например, психиатрических учреждений) будет осуществляться лишь при соблюдении правил санитарно-эпидемиологической безопасности и других подобных норм”, - отметила Никогосян.
Она подчеркнула, что, если карантин не будет продлен, указанные регулирования не будут действовать, и невозможно будет осуществлять подобные превентивные меры.
“Проект не предусматривает запрета на какой-либо вид экономической деятельности, будут установлены требования, которые дают возможность снизить риск заражения в этих организациях”, - отметила Никогосян.
По ее мнению эпидемиологическая ситуация во всем мире продолжает оставаться напряженной, имеются данные о появлении новых штамов вируса. Ряд стран устанавливает более строгий карантин, например, локдауны. И однозначно, что недопустимо не принятие каких-либо мер и способствование распространению инфекции.
Она напомнила, что по сей день в Армении зарегистрировано более 161 000 случаев заболевания, со смертельным исходом 2 901 случай. “Министр Ваан Керобян отметил, что и экономике сейчас больше всего нужен кислород. Мы надеемся, что Министерство экономики не пожалеет усилий, чтобы обеспечить экономику кислородом, не увеличивая при этом количество пациентов, а также не нарушая производство кислорода, необходимого для лечения больных”, - написала Никогосян.
Предложение является проектом, оно пока не одобрено правительством, поэтому она заверила, что Министерство здравоохранения всегда готово обсудить любое предложение, если оно разумно.
Ранее в интервью министр экономики Ваан Керобян заявил, что министерство против продления карантина. “На самом деле пресс-секретарь Минздрава поспешила, потому что это решение не обсуждалось с Минэкономики. Это предложение, которое мы будем обсуждать, и только в случае очень веских аргументов мы сможем согласиться с некоторыми пунктами предложения. Но то, что экономика сейчас больше всего нуждается в кислороде, это однозначно. Мы должны сделать все, чтобы экономика заработала максимально открыто”, - сказал министр.