Դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ հայտնաբերվել է 1135 աճյուն, որոնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ. ԱՀ ԱԻՊԾ
Աջակցիր «Ա1+»-ին2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի զինադադարի մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունից հետո, նեյեմբերի 13-ից առ այսօր Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարական ջոկատներն իրականացնում են փրկարար-որոնողական աշխատանքներ այն վայրերում` որտեղ տեղի էին ունեցել ռազմական գործողություններ:
Այդ աշխատանքների արդյունքում դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ հայտնաբերվել է 1135 աճյուն, որոնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ:
ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի հրամանով, որոնողական աշխատանքներն իրականացվում են նաև այսօր: Փրկարարական 3 ջոկատ այս պահին աշխատում է Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում, ինչպես նաև Մեխակավանում (Ջաբրաիլ):
Ծառայության տնօրենի նախաձեռնությամբ, փրկարարական ջոկատների հետ որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները և տեղանքին ծանոթ ուղեկցողներ:

По состоянию на 30 декабря обнаружено 1135 тел, среди которых есть тела мирных жителей: ГСЧС Арцаха
Поддержи А1+!По состоянию на 30 декабря спасатели Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха в результате поисковых работ обнаружили 1135 тел, в том числе тела мирных жителей. Об этом говорится на странице службы в Facebook.
«В соответствии с договоренностью, достигнутой 10 ноября 2020 года, спасательные отряды Государственной службы по чрезвычайным ситуациям с 13 ноября 2020 года проводят поисково-спасательные работы в районах боевых действий. В результате этих работ по состоянию на 30 декабря обнаружено 1135 тел, в том числе тела мирных жителей », - говорится в сообщении.
По приказу директора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям генерал-майора Карена Саркисяна сегодня также ведутся поисковые работы. В настоящее время три спасательных отряда работают в Мартунинском и Мартакертском районах, а также в Мехакаване (Джебраил). По инициативе начальника службы в поисках спасательных отрядов принимают участие родственники погибших или пропавших без вести военнослужащих и знакомые с местностью сопровождающие.