Արմեն Սարգսյանն այցելել է Գյումրի (տեսանյութ)
Հայ առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդարանում նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի հետ:
Հանրապետության նախագահը և Շիրակի թեմի առաջնորդն անդրադարձել են պատերազմի ընթացքում մեր կրած ցավալի կորուստներին և երկրում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին՝ համակարծիք լինելով, որ, որպես ժողովուրդ և պետություն, մենք այլ ընտրություն չունենք, քան միասնական ուժերով ոտքի կանգնելը:
Նշելով, որ իրավիճակը շարունակում է մնալ ծանր՝ զրուցակիցներն իրենց մտահոգությունն ու անհանգստությունն են հայտնել երկրի առջև ծառացած լրջագույն ու բազմաբնույթ մարտահրավերների ու խնդիրների առնչությամբ, անդրադարձել դրանց հաղթահարման ուղիներին:
Նրանք հատկապես կարևորել են պետության սահմանների ու սահմանամերձ համայնքների անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, գերիների, պատանդների վերադարձի և անհայտ կորածների հայտնաբերման հետ կապված խնդիրների լուծումը:
Հանրապետության նախագահը Շիրակի թեմի առաջնորդի ուղեկցությամբ այցելել է Գյումրիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի։
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի և Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հետ:

Армен Саркисян посетил Гюмри (видео)
В предстоятельстве Ширакской епархии Армянской апостольской церкви президент Саркисян встретился с предводителем епархии, Его Преосвященством епископом Вазгеном Мирзаханяном и с архиепископом Микаелом Аджапахяном.
Президент республики и предводитель Ширакской епархии коснулись потерь, понесенных нами в этой войны, и создавшейся в стране кризисной ситуации, согласившись во мнении, что, как для народа и государства, у нас нет иного выбора, кроме как едиными силами подняться на ноги.
Отметив, что ситуация продолжает оставаться тяжелой, собеседники выразили свою озабоченность и беспокойство в связи с серьезнейшими и разнообразными вызовами и проблемами, стоящими перед страной, коснулись путей их преодоления.
Они особо подчеркнули важность безопасности и защиты границ государства и приграничных общин, решения проблем, связанных с возвращением пленных, заложников и поисками без вести пропавших военнослужащих.
Президент республики в сопровождении предводителя Ширакской епархии посетил церковь Сурб Аменапркич в Гюмри. Он встретился и с губернатором Ширака Тиграном Петросяном и мэром Гюмри Самвелом Баласаняном.