Լավրովն ու Չավուշօղլուն կքննարկեն ԼՂ հարցը
Դեկտեմբերի 29-ին Սոչիում տեղի կունենա ՌԴ եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի եւ Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպումը:
ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հրավիրված ճեպազրույցում ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Դեկտեմբերի 29-ին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Սերգեյ Լավրովի հրավերով կայցելի Սոչի։ Նա կժամանի՝ մասնակցելու Ռազմավարական պլանավորման համատեղ խմբի 8-րդ նիստին, որը գործում է ռուս-թուրքական համագործակցության խորհրդի բարձրագույն մակարդակի շրջանակներում»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ ի թիվս այլ հարցերի՝ նախատեսվում է մանրամասն քննարկել նոյեմբերի 9-ին ԼՂ-ի վերաբերյալ Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության իրագործման հետ կապված հարցերը։
«Շեշտը դրվելու է հնարավոր բախումների ռիսկերի նվազեցման, երկրներին մարդասիրական օգնության տրամադրման վրա։ Ուշադրության կենտրոնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի ու բոլոր ռազմական գործողությունների վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ մոնիթորինգային կենտրոնի գործունեության հաստատման հարցը»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Лавров и Чавушоглу обсудят нагорно-карабахский вопрос
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу посетит 29 декабря с рабочим визитом Сочи, где встретится со своим российским коллегой Сергеем Лавровым. Как передает ТАСС, oб этом сообщила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"29 декабря министр иностранных дел Турции по приглашению главы российского дипведомства Сергея Лаврова посетит с рабочим визитом нашу страну, город Сочи. Посетит он его для участия в восьмом заседании Совместной группы стратегического планирования, действующей в рамках российско-турецкого Совета сотрудничества высшего уровня", - сказала она.
Дипломат подчеркнула, что планируется детально проработать вопросы, связанные с реализацией трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября по Нагорному Карабаху. "Акцент будет сделан на минимизации рисков возможных боестолкновений, оказании странам гуманитарной помощи. В центре внимания будет налаживание деятельности совместного российско-турецкого мониторингового центра по контролю за прекращением огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта", - указала Захарова.