Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հրաժարական է ներկայացրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը դեկտեմբերի 22-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել հրաժարականի մասին գրավոր դիմում՝ առաջնորդվելով «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և Արցախի Հանրապետության «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածով:
Պաշտպանի հրաժարականը պայմանավորված է պետական համակարգում այլ պաշտոնի անցնելու առաջարկով՝ ելնելով առկա մարտահրավերներից ու կարիքներից:
Տեղեկացնում ենք, որ վաղը՝ դեկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱՀ ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հանդես է գալու մամուլի ասուլիսով, որը ուղիղ եթերով կհեռարձակվի ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ֆեյսբուքյան էջով ու յութուբյան ալիքով:
Արցախում չգտնվող լրագրողները կարող են իրենց հարցերը նախապես նամակով ուղարկել ֆեյսբուքյան էջին՝ մինչև դեկտեմբերի 23-ի ժամը 9:00-ն:

Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян подал в отставку
Поддержи А1+!22 декабря Артак Бегларян представил председателю Национального собрания Республики Арцах письменное заявление об отставке с должности Защитника прав человека Арцаха. Этот шаг он мотивировал предложением перейти на другую должность в государственной системе.
“22 декабря Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян представил председателю Национального собрания Республики Арцах письменное заявление об отставке, руководствуясь ч. 2 ст. 13 Закона Республики Арцах “О Защитнике прав человека” и статьей 129 Закона Республики Арцах “Регламент НС”. Отставка омбудсмена обусловлена предложением перейти на другую должность в государственной системе, исходя из существующих вызовов и потребностей”, - говорится в сообщении.
23 декабря в 11:00 в малом зале заседаний НС Республики Арцах Защитник прав человека Артак Бегларян выступит с пресс-конференцией.