Տավուշ ամրոցում կիրականացվեն պեղումներ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կառավարության դեկտեմբերի 10-ի որոշմամբ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2020 թվականի բյուջեի տնտեսված միջոցներից ԳԱԱ «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ին հատկացվել է 10 մլն 66 հազար դրամ գումար:
Այդ միջոցները նախատեսված են Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Տավուշ ամրոցի տարածքում պեղումներ կատարելու համար: Աշխատանքներն իրականացվելու են «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի կողմից, պեղման աշխատանքներում կներգրավվի նաև տեղի բնակչությունը։
Տավուշ ամրոցի տարածքում ամռանը կատարված դիտարկումը ցույց է տվել, որ պահպանվել են հետևյալ կառույցները` ամրոցի միջնաբերդ, նրա հյուսիսարևելյան լանջին պահպանված եկեղեցի, ամրոցի հարավարևմտյան մասում ենթադրյալ ջրանցքի հատված, հին բնակատեղի: Հուշարձանի պահպանմանը միտված այս ծրագրով նախատեսվում է հնագիտական միաժամանակյա պեղումներ իրականացնել ամրոցի միջնաբերդի գագաթին և մուտքի հատվածներում, ինչպես նաև եկեղեցու հյուսիսային ու հարավային մասերում:
Ծրագրի նպատակն է որոշ չափով ընդլայնել նախկինում պեղված տեղամասերը` պարզելու համար ամրոցի հյուսիսային և արևելյան լանջերի հնարավոր կառուցապատման առկայությունը, մշակութային շերտերը և եկեղեցուն հարող հնագիտական միջավայրը: Ակնկալվում է, որ պեղումներից հետո Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում կզարգանա նաև հնագիտական զբոսաշրջությունը:

В крепости Тавуш будут проведены раскопки
Поддержи А1+!Решением правительства Армении от 10 декабря из сэкономленных средств бюджета Министерства образования, науки, культуры и спорта на 2020 год ГНКО “Институт археологии и этнографии” НАН Армении выделено 10 млн 66 000 драмов.
Эти средства предназначены для раскопок на территории крепости Тавуш общины Берд Тавушской области. Работы будут проводиться Институтом археологии и этнографии, в раскопках будет задействовано и местное население.
Осмотр крепости Тавуш показал, что сохранились следующие сооружения: цитадель крепости, церковь на северо-восточном склоне крепости, часть предполагаемого канала в юго-западной части крепости и древнее поселение. В рамках этой программы, направленной на сохранение памятника, планируется проведение археологических раскопок на территории цитадели, у входа в крепость, а также в северной и в южной частях церкви.
Цель программы - расширить ранее раскопанные участки, чтобы выяснить наличие возможной застройки северных и восточных склонов крепости, культурные слои и археологическую среду, прилегающую к церкви. Ожидается, что раскопки в общине Берд могут способствовать развитию археологического туризма в Тавушской области.