Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության անկյունաքարն է. ԱՀ ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը
Դեկտեմբերի 10-ը Արցախի Հանրապետությունում նշվում է որպես մարդու հիմնարար իրավունքների, անկախության հանրաքվեի և Սահմանադրության օր: 1991 թ. հենց այս օրը Արցախում անցկացվեց անկախության հանրաքվե՝ ի շարունակություն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդների 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի Հռչակագրի: Հանրաքվեի արդյունքում, որը կայացավ միջազգային իրավունքի նորմերին և այդ ժամանակաշրջանում գործող ԽՍՀՄ ազգային օրենսդրությանը համապատասխան, Արցախի ժողովուրդը հավանություն տվեց անկախ, ինքնիշխան պետություն ստեղծելու որոշմանը:
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացած հանրաքվեն տրամաբանական շարունակությունն էր Արցախի ժողովրդի հետևողական ջանքերի, որը ձգտում էր ղարաբաղյան հիմնախնդիրը վերադարձնել քաղաքական և իրավական հարթություն, կանխել վերահաս պատերազմը և պայմաններ ստեղծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար` միջազգային իրավունքի նորմերի, արդարության սկզբունքների ու փոխադարձ հարգանքի և ժողովուրդների իրավահավասարության հիման վրա:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի Հռչակագիրը, ինչպես նաև 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեն ծառայում են որպես Արցախի պետականության իրավական հիմք, որը Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության բարձրագույն դրսևորումն է:
Արցախի անկախության հանրաքվեի արդյունքները չճանաչելը փաստորեն ստեղծեց պայմաններ, որոնց դեպքում Ադրբեջանն իրեն իրավունք վերապահեց հակամարտությունը լուծել ուժի կիրառման միջոցով և երեք անգամ՝ 1991, 2016 և 2020 թվականներին, ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի Հանրապետության դեմ:
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումը, որն իրացվել է 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացած հանրաքվեով, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման անկյունաքարն է:

Уважение права народа Арцаха на самоопределение является краеугольным камнем прочного мира в регионе: МИД Арцаха
Поддержи А1+!10 декабря в Республике Арцах отмечается как день основополагающих прав человека, референдума о независимости и Конституции. Именно в этот день в 1991 году в Арцахе (Нагорном Карабахе) состоялся референдум о независимости страны в продолжение Декларации Советов народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумянского района от 2 сентября 1991 года о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики. На референдуме, который прошел в полном соответствии с нормами международного права и действовавшего в тот период национального законодательства Советского Союза, народ Арцаха одобрил решение о создании независимого, суверенного государства.
Референдум 10 декабря 1991 года стал логическим продолжением последовательных усилий народа Арцаха, стремящегося вернуть карабахскую проблему в политическую и правовую плоскость, предотвратить надвигающуюся войну и создать условия для окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта исключительно мирным путем на основе норм международного права, принципов справедливости, взаимного уважения и равноправия народов.
Декларация о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики от 2 сентября 1991 года, а также референдум о независимости от 10 декабря 1991 года служат правовой основой арцахской государственности как высшего проявления волеизъявления народа Арцаха.
Непризнание итогов референдума о независимости Арцаха фактически создало условия, при которых Азербайджан посчитал себя вправе решать конфликт силой и трижды развязал агрессию против Республики Арцах в 1991-м, 2016-м и 2020 годах.
В этой связи считаем необходимым подчеркнуть, что уважение права народа Арцаха на самоопределение, реализованного на референдуме 10 декабря 1991 года, является краеугольным камнем достижения мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и установления прочного мира в регионе.