Մեկնարկեց «Ավրորա» համայնք նախագիծը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է «Ավրորա» համայնք նոր ծրագրի մասին, որը մշակվել է «Ավրորայի» մարդասիրական ու գործընկերային համայնքի եւ դրա ազդեցության մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո: «Ավրորա» համայնքը կմիավորի եւ կաջակցի անձնազոհ անհատներին ամբողջ աշխարհից, որոնք թեժ կետերում զբաղված են կենսական նշանակության գործունեությամբ:
Մինչեւ ծրագրի մեկնարկն ստեղծվել է մանրամասն հարցաշար «Ավրորա» համայնքի պոտենցիալ անդամների համար, որպեսզի հստակ լիներ, որ նրանք լիովին համապատասխանում են նախագծի պահանջներին: «Ավրորան» մտադիր է ակտիվորեն աջակցել համայնքի անդամներին՝ կապ ստեղծելով նրանց միջեւ՝ ըստ գործունեության ոլորտի, խրախուսելով գիտելիքի փոխանակումը, ինչպես նաեւ առաջ մղելով նրանց գործունեությունն իր իսկ հարթակներով:
Այս նոր նախագիծը կակտիվացնի նաեւ նախաձեռնության կապերը համաշխարհային մարդասերների հետ՝ ներգրավելու փորձագետների, բանախոսների եւ հետաքրքրված մարդկանց, որոնք ակտիվորեն մասնակցում են նախաձեռնության բազմաթիվ նախագծերի, այդ թվում՝ Aurora Dialogues քննարկումներին եւ Արցախի մարդասիրական օգնության նախաձեռնությանը, ինչպես նաեւ համաշխարհային ավելի ընդարձակ ծրագրի, որի միջոցով տարածաշրջան են հրավիրվում մարդասիրության ոլորտի առաջատարները:
«Տարիների ընթացքում «Ավրորան» ստեղծել է անձնվեր մարդասերների այս հիանալի ցանցը, որոնցից յուրաքանչյուրն իր աշխատանքով շոշափելի փոփոխություն է բերում: Մարդ, որի աշխատանքը մեծապես շահել է «Ավրորայի» աջակցությունից, ես ավելի քան որգեւորված եմ այս նոր՝ «Ավրորա» համայնք նախագծով, որը կմիավորի եւ կքաջալերի նույն նպատակին ծառայող մարդկանց՝ օգնելով նրանց առավելագույնի հասցնել իրենց ազդեցությունը»,- ասաց 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Սուդանի «Գթության մայր» հիվանդանոցի ղեկավար եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, որը վերափոխում է այս փորձառությունը համաշխարհային շարժման: Մեկնարկելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման օրը՝ «Ավրորա» համայնք նախագծի հիմնական նպատակն է խթան դառնալ փոփոխությունների համար եւ առցանց խմբերի, գործընկերների եւ փորձագետների կողմից իրականացվող դասընթացների, համապատասխան բովանդակության, Aurora Dialogues քննարկումներում եւ «Ավրորայի» այլ նախաձեռնություններում ներգրավելու միջոցով զորակցել նրանց, ինչպես նաեւ առաջ մղել նրանց մարդասիրական աշխատանքն «Ավրորայի» մեդիա հարթակներով:
««Ավրորա» համայնք ծրագրի շնորհիվ ինձ նման ակտիվիստները հնարավորություն կունենան համաշխարհային մակարդակով շփվելու փորձագետների եւ մերօրյա հերոսների՝ համախոհների լայն շրջանակի հետ, սովորելու, կիսվելու եւ փոխանակվելու գիտելիքով ու տեղեկատվությամբ: Ես անհամբեր սպասում եմ, որ այն ավելի կայուն կերպով կամրապնդի եւ կխթանի իմ աշխատանքը՝ զորացնելու կանանց եւ երիտասարդներին»,- նկատեց Վարքի եւ գիտելիքի փոխակերպման ասոցիացիայի (ABKT) գործադիր տնօրեն եւ «Ավրորա» համայնքի անդամ Շադ Բեգումը:
«Ավրորա» համայնք նախագիծը հնարավորություն կտա հինգ տարիների ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության շուրջ համախմբված մարդասերներին ավելի ակտիվ համագործակցել, համատեղ լուծումներ գտնել այն խնդիրներին, որոնց նրանք առնչվում են առօրյայում՝ գենդերային հավասարությունից եւ մարդու իրավունքների ոտնահարումից մինչեւ որակյալ կրթություն, երեխաների պաշտպանություն, խաղաղություն եւ արդարություն:

Стартовала программа Сообщество «Аврора»
Поддержи А1+!Гуманитарная инициатива «Аврора» запустила свою новую программу, Сообщество «Аврора», созданную после тщательной оценки гуманитарной сети «Авроры» и основных направлений ее работы.
Сообщество «Аврора» будет объединять и поддерживать самоотверженных людей со всего мира, осуществляющих важнейшую деятельность на локальном уровне. Перед запуском проекта была разработана подробная анкета для потенциальных участников Сообщества «Аврора», призванная гарантировать, что новая программа будет отвечать их реальным потребностям. «Аврора» планирует активно поддерживать членов программы, связывая их друг с другом в соответствии с направлением деятельности, способствуя обмену опытом и продвигая проекты участников на собственных платформах.
Новая программа также задействует связи инициативы с международными гуманитарными деятелями и станет важным инструментом, позволяющим «Авроре» продолжить привлекать профильных экспертов, спикеров и партнеров, принимающих активное участие в многочисленных проектах инициативы, в том числе в Диалогах «Аврора» и в программе гуманитарной помощи Арцаху, а также ее более масштабном проекте, в рамках которого планируется приглашать в регион гуманитарных лидеров.
«За время своего существования «Аврора» создала невероятную сеть преданных своему делу гуманитарных деятелей, добивающихся ощутимых перемен к лучшему на местах. Как человек, чей проект получил от «Авроры» огромную помощь, я горячо приветствую запуск новой программы Сообщество «Аврора», которая объединит и поддержит связанных общей целью людей, позволив им добиться максимальных результатов», – сказал лауреат премии «Аврора» – 2017 доктор Том Катена, главный врач больницы Mother Mercy в Судане и председатель Гуманитарной инициативы «Аврора».
Гуманитарная инициатива «Аврора», созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, преобразует этот опыт в глобальное движение. Программа Сообщество «Аврора», запущенная в Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления, будет служить катализатором будущих изменений и поддерживать гуманитарных работников на местах благодаря онлайн-группам, коллегиальному обучению, мастер-классам экспертов, специализированному контенту, участию в Диалогах «Аврора» и других проектах инициативы, а также продвижению гуманитарной повестки в собственных медиа-каналах «Авроры».
«С помощью программы Сообщество «Аврора» такие активисты как я получат возможность общаться, учиться, делиться знаниями и информацией с широким кругом экспертов, единомышленников и современных героев на глобальном уровне. Я ожидаю, что проект позволит мне развить и ускорить мою работу по защите интересов женщин и расширению прав и возможностей молодежи, а также подвести под нее устойчивую базу», – отметила Шад Бегум, исполнительный директор организации Association for Behaviour and Knowledge Transformation (ABKT) и член Сообщества «Аврора».
Благодаря поиску решений конкретных проблем на местах участники Сообщества «Авроры» дают шанс на новую жизнь тем, кто нуждается в этом больше всех. В год, когда Гуманитарная инициатива «Аврора» отмечает свое пятилетие, программа Сообщество «Аврора» подарит выдающимся современным героям возможность использовать созданную за эти годы гуманитарную сеть «Авроры» для развития своих проектов, посвященных самым разным темам, от гендерного равенства и прав человека до качественного образования, защиты детей, мира и справедливости.