Արցախահայերը չեն կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության ներքո. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդին (տեսանյութ)
ԱԳ Նախարար Արա Այվազյանի ելույթը ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 27-րդ հանդիպմանը
Շնորհակալություն տիկին նախագահող,
Տիկին նախագահող, միանալով գործընկերներիս՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ալբանիայի նախագահությանը՝ այս մեկ տարվա ընթացքում կազմակերպությունում ներդրած համառ ջանքերի և կազմակերպությունը ղեկավարելու համար։
2020 թվականը նշանավորվեց կորոնասիրուսային համավարակով պայմանավորված աննախադեպ մարտահրավերներով և դրանց ծանր հետևանքներով։ Այնուհանդերձ, Ադրբեջանի կողմից իր դաշնակիցների՝ Թուրքիայի և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ու ջիհադիստների անմիջական ներգրավմամբ սանձազերծված պատերազմը Արցախի և Հայաստանի ժողովրդի համար ձևավորեց առավել ծանր իրավիճակ:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն ու Թուրքիան, բացահայտ կերպով արհամարհելով իրենց միջազգային պարտավորությունները և խախտելով ԵԱՀԿ-ի նկատմամբ ստանձնած հանձնառությունները, շարունակում էին ռազմական գործողությունները՝ անտեսելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բազմաթիվ կոչերը, ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ ձեռք բերված երեք պայմանավորվածությունները և միջազգային հանրության հաստատակամ կոչերը: Ագրեսիան ուղեկցվում էր զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառվող միջազգային օրենքների և սովորույթների բազմաթիվ կոպիտ խախտումներով, պատերազմական հանցագործություններով, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության և կենսական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների սպանություններով, նրանց նկատմամբ անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով, դիակների անարգմամբ և բազմաթիվ այլ փաստագրված հանցագործություններով, որոնց վերջնանպատակը հայ ժողովրդի էթնիկ զտումն էր իր իսկ պատմական հայրենիքում:
Այս համատեքստում մենք ողջունում ենք Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման և վերացման մասին նախարարական խորհրդի որոշման նախագծի շուրջ ձեռք բերված կոնսենսուսը՝ դա համարելով այս նախարարական հանդիպման ամենակարևոր արդյունքը:
Ցանկանում եմ ընդգծել Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը և Վլադիմիր Պուտինի անձնական ներգրավվածությունը հրադադարի հաստատման և պատերազմի դադարեցման գործում, այդ թվում՝ տեղում խաղաղապահ ուժերի տեղակայման միջոցով: Մենք նաև շնորհակալ ենք Ֆրանսիային և Միացյալ Նահանգներին հրադադարին հասնելու գործում ներդրած ջանքերի և ներգրավվածության համար:
Ադրբեջանի և իր դաշնակիցների գործողությունները նաև նոր վտանգավոր նախադեպ են ստեղծել ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում հակամարտային իրավիճակների հասցեագրման առումով:
Առաջինը Թուրքիայի կողմից Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և ջիհադիստների հավաքագրումը, տեղափոխումը և տեղակայումն է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, ինչը օտարերկրյա զինյալ ահաբեկչության երևույթի դեմ պայքարի ԵԱՀԿ հանձնառությունների կոպիտ խախտում է։ Սա առաջին դեպքն է, երբ ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում առկա հակամարտության համատեքստում ԵԱՀԿ երկու մասնակից պետություն իրենց զինված ուժերը համալրելու նպատակով տեղակայում են զինյալ ահաբեկիչներ և ջիհադիստներ. փաստ, որն արձանագրվել է ոչ միայն ԵԱՀԿ մասնակից պետություններից շատերի, այլև ՄԱԿ համապատասխան կառույցի կողմից:
Երկրորդ, Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան մեծապես հրահրվել և քաղաքական ու ռազմական աջակցություն է վայելել Թուրքիայի ղեկավարության կողմից՝ ի ցույց դնելով Թուրքիայի ծավալապաշտական նկրտումները Հարավային Կովկասում և անդին:
Երրորդ, Ադրբեջանն ու իր դաշնակիցները սանձազերծեցին պատերազմ Արցախի դեմ՝ կեղծորեն պնդելով ուժի կիրառման օրինականության վրա, ինչը միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում է: Ավելին, Ադրբեջանը և Թուրքիան այժմ պնդում են, որ ուժի կիրառման, ագրեսիայի և պատերազմի, միջազգային իրավունքի և միջազգային հումանիտար իրավունքի լայնամասշտաբ խախտումների, պատերազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը պետք է համարվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծում։ Խստորեն դատապարտում ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ ուժի կիրառումը և չենք ընդունելու Արցախի ժողովրդին իր իրավունքներից զրկելու որևէ փորձ:
Չնայած այսօր էլ հնչեցված հավաստիացումներին՝ Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից վերջերս օկուպացված տարածքներում հայերը ենթարկվել են էթնիկ զտումների, իսկ այն սակավաթիվները, ովքեր մնացել են՝ սպանվել կամ խոշտանգվել և վտարվել են իրենց պատմական հայրենիքից ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Այս իրողությունը հստակորեն վկայում է, որ Արցախի հայերը չեն կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության ներքո:
Հակամարտության՝ տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությանն ուղղված լուծումն ընդգրկում է․
- Արցախի կարգավիճակը՝ հիմնված ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա, Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը,
- Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածքների դեօկուպացիան,
- վերջերս տեղահանված բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձը իրենց բնակավայրեր,
- Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանությունը:
«Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով ռազմագերիների և այլ պատանդների անհապաղ և անվերապահ փոխանակումը, աճյունների վերադարձը պետք է իրականացվեն առանց որևէ հապաղման:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի հանգեցնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական քաղաքական և տևական կարգավորմանը: Միայն քաղաքական և բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները, կարող է խաղաղություն և հաշտություն բերել Հարավային Կովկասի տարածաշրջան։
Միաժամանակ, այդ նպատակին հասնելու համար Թուրքիան, որի՝ հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը հայտնի է, պետք է հրաժարվի իր ապակայունացնող քաղաքականությունից և զերծ մնա ցանկացած գործողությունից, որը կարող է էլ ավելի սրել լարվածությունը։ Այս համատեքստում կոչ ենք անում ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետություններին շարունակել ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա՝ իր զինված անձնակազմն իր հետ առնչություն ունեցող ահաբեկչական խմբավորումների հետ միասին դուրս բերելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց և Հարավային Կովկասից: Առայժմ չկա որևէ ազդակ, որ օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչները դուրս են բերվում հակամարտության գոտուց: Ընդհակառակը, հավաստի տեղեկություններ կան Ադրբեջանի կողմից զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տարածման աշխարհագրության ընդլայնման և Արցախի օկուպացված շրջաններում նրանց վերաբնակեցման ծրագրերի մասին։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և կայուն կարգավորումը պետք է ձեռք բերվի բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ մեխանիզմն է: Այս համատեքստում մենք դրական ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների՝ այսօր ավելի վաղ արված հայտարարությունը, որը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում համանախագահ երկրների միասնականությունը և հաստատակամությունը հակամարտության՝ բանակցությունների միջոցով համապարփակ և կայուն խաղաղ կարգավորման գործում:
Մենք նաև համակարծիք ենք, որ բոլոր օտարերկրյա վարձկանները, որոնք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի են բերվել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, պետք է ամբողջությամբ և անհապաղ դուրս բերվեն տարածաշրջանից:

Армяне Арцаха не могут находиться под юрисдикцией Азербайджана: речь главы МИД на саммите ОБСЕ (видео)
Азербайджан и Турция теперь настаивают на том, что ситуацию, возникшую в результате применения силы, агрессии и войны, крупномасштабных нарушений международного права, военных преступлений и этнических чисток, следует рассматривать как решение нагорно-карабахского конфликта. Армения решительно осуждает применение силы против права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и не приемлет какие-либо попытки лишить народ Нагорного Карабаха его прав. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Ара Айвазян, выступая на 27-м заседании Совета министров ОБСЕ.
Ара Айвазян в своей речи, в частности, отметил:
«2020 год был отмечен беспрецедентными проблемами, вызванными пандемией COVID-19, которые имели тяжелые последствия. Тем не менее, для жителей Арцаха и Армении широкомасштабная война, развязанная Азербайджаном при непосредственном участии его союзников - Турции и иностранных боевиков-террористов и джихадистов, - добавила еще одно измерение к и без того тяжелой ситуации.
В течение 44 дней войны Азербайджан и Турция явным образом пренебрегали своими международными обязательствами и нарушали свои обязательства перед ОБСЕ, несмотря на многочисленные призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, несмотря на три договоренности о прекращении боевых действий, несмотря на постоянные призывы международного сообщества продолжили наступление. Агрессия сопровождалась многочисленными грубыми нарушениями законов и обычаев, применимых в вооруженных конфликтах, военными преступлениями, включая умышленные нападения на гражданское население и важнейшие объекты инфраструктуры, казни, бесчеловечное или унижающее достоинство обращение с военнопленными и гражданскими пленными, обезглавливание, нанесение увечий телам мертвых и другие хорошо задокументированные преступления с конечной целью этнической чистки армянского населения с земель их предков.
В этом контексте мы приветствуем консенсус, достигнутый по проекту Решения Совета министров о предотвращении и искоренении пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, и мы считаем это решение важным результатом данной встречи на уровне министров.
Хочу отметить усилия Российской Федерации и личное участие президента Владимира Путина в установлении режима прекращения огня и прекращении войны, в том числе путем предоставления сил по поддержанию мира на местах. Мы также благодарны Франции и США за их усилия и участие в достижении прекращения огня.
Действия Азербайджана и его союзников создали новый опасный прецедент для урегулирования конфликтных ситуаций в зоне ответственности ОБСЕ.
Во-первых, это вербовка, перемещение и размещение Турцией иностранных боевиков-террористов и джихадистов из Сирии и Ливии в зоне нагорно-карабахского конфликта, что является грубым нарушением международным обязательств ОБСЕ по борьбе с иностранными боевиками-террористами. Это первый случай, когда два государства-участника ОБСЕ направили боевиков-террористов и джихадистов для поддержки своих вооруженных сил в контексте конфликта в зоне ответственности ОБСЕ, и этот факт был признан не только рядом государств-участников ОБСЕ, но соответствующей структурой ООН.
Во-вторых, агрессия Азербайджана против Арцаха была во многом спровоцирована и поддержана в политическом и военном отношении руководством Турции в его стремлении к экспансионистской проекции власти на Южный Кавказ и за его пределы.
В-третьих, Азербайджан и его союзники развязали войну против Арцаха, ложно заявляя о законном праве на применение силы, что является явным нарушением международного права. Более того, Азербайджан и Турция теперь настаивают на том, что ситуацию, возникшую в результате применения силы, агрессии и войны, крупномасштабных нарушений международного права, военных преступлений и этнических чисток, следует рассматривать как решение нагорно-карабахского конфликта. Мы решительно осуждаем применение силы против права народа Нагорного Карабаха на самоопределение, и мы не приемлем какие-либо попытки лишить народ Нагорного Карабаха его прав.
Несмотря на заверения, которые были озвучены и сегодня, армяне подверглись этнической чистке с территорий Нагорного Карабаха, оккупированных Азербайджаном, те немногие, кто остался жив в результате военных действий, были убиты или подвергнуты пыткам и изгнаны азербайджанскими вооруженными силами с их исконной родины. Эти реалии ясно свидетельствует о том, что армяне Нагорного Карабаха не могут находиться под юрисдикцией Азербайджана.
Комплексное разрешение конфликта, направленное на достижение прочного и устойчивого мира в регионе, включает:
- Статус Арцаха, основанный на реализации права на самоопределение, безопасность его народа;
- Деоккупация Азербайджаном территорий Нагорного Карабаха;
- Безопасное и достойное возвращение в свои дома перемещенного населения Арцаха;
- Сохранение армянского культурного и религиозного наследия на территориях, подпадающих под контроль Азербайджана.
Немедленный и безоговорочный обмен военнопленными и заложниками на основе принципа «всех на всех», возвращение тел погибших должно быть осуществлено без каких-либо дальнейших задержек.
Трехстороннее заявление от 9 ноября не приводит к окончательному политическому и прочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Только политическое урегулирование путем переговоров, которое уважает права всех, может принести мир и примирение в регион Южного Кавказа.
В то же время, для достижения этой цели Турция, чья история геноцида против армян хорошо известна, должна отказаться от своей дестабилизирующей политики и воздерживаться от любых действий, которые могут усилить напряженность. В этом контексте мы призываем все государства-участники ОБСЕ продолжать оказывать давление на Турцию с целью вывода своих военнослужащих из зоны нагорно-карабахского конфликта, с Южного Кавказа, вместе с аффилированными с ней боевиками-террористами. Пока нет никаких признаков вывода иностранных боевиков-террористов из зоны конфликта. Напротив, постоянно поступают сообщения о дальнейшем распространении боевиков-террористов и наемников и планах их расселения в районах Нагорного Карабаха, которые в настоящее время оккупированы Азербайджаном.
Долговременное и устойчивое урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно быть достигнуто путем переговоров под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, которая является единственным международным механизмом для урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте мы положительно приняли к сведению заявление глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанное сегодня, которое еще раз продемонстрировало единство и решимость стран-сопредседателей в достижении всеобъемлющего и устойчивого урегулирования на основе переговоров.
Мы также согласны с тем, что все иностранные наемники, введенные в зону нагорно-карабахского конфликта Турцией и Азербайджаном, должны быть полностью и быстро выведены из региона».