Արայիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ անհետ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպում է տեղի ունեցել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, տեղի է ունեցել Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով անհետ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ հերթական հանդիպումը:
Երկրի ղեկավարը նրանց ուշադրությանն է ներկայացրել վերջին օրերի ընթացքում կատարված որոնողական աշխատանքների արդյունքները և նշել, որ ամենօրյա պարբերականությամբ շարունակվում են այդ ուղղությամբ բանակցություններն Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի պատասխանատուների հետ:
Նախագահ Հարությունյանը լսել է նաև ներկաների առաջարկությունները և վստահեցրել, որ բոլոր ջանքներն ուղղված են մեր զինծառայողների ճակատագրերը պարզելուն: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղեկատվական կապն ավելի արդյունավետ դարձնելու և զինծառայողների մասին ճշգրտվող յուրաքանչյուր տեղեկություն օպերատիվ կերպով հարազատներին հաղորդելու վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ և ԱՀ պաշտպանության նախարարներ Վաղարշակ Հարությունյանն ու Միքայել Արզումանյանը, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, ինչպես նաև ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանը:

021220HandipumAnhetKoratsZintsarHarazatner (1)
По инициативе Араика Арутюняна состоялась встреча с родственниками пленных и пропавших без вести военнослужащих
По инициативе президента Республики Арцах Араика Арутюняна 2 декабря состоялась очередная встреча с родственниками военнослужащих, пропавших без вести в результате развязанной Азербайджаном 27 сентября войны.
Арутюнян представил им результаты поисковых операций, проведенных в последние дни, отметив, что переговоры с представителями дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента и Международного комитета Красного Креста (МККК) продолжаются ежедневно.
Президент Арутюнян выслушал предложения присутствующих и заверил, что приложены все усилия, чтобы выяснить судьбу наших военнослужащих. Была достигнута договоренность сделать информационную коммуникацию более эффективной и оперативно сообщать родственникам любую обновленную информацию о военнослужащих.
На встрече присутствовали министры обороны Армении и Арцаха Вагаршак Арутюнян и Микаел Арзуманян, защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян, а также директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах Карен Саркисян.