Խաղաղապահները ականազերծել են Ստեփանակերտի թիվ 10 դպրոցի տարածքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնցած օրվա ընթացքում ավարտվել է Ստեփանակերտի թիվ 10 հանրակրթական դպրոցի տարածքի հետազոտությունը, պայթուցիկ առարկաների որոնումն ու մաքրումը, հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի ռուս զինծառայողները պայթուցիկ նյութերի ստուգում են անցկացրել դպրոցում եւ հարակից տարածքում: Դրանից բացի, Պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի մասնագետները ապահովել են էլեկտրամատակարարման, ջեռուցման վերականգնման, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ դպրոցական գույքի եւ նյութական միջոցների անվտանգ առաքման աշխատանքները:
Առաջիկայում ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ նախատեսվում է բացել այլ ուսումնական հաստատություններ:
Ընդհանուր առմամբ, Լեռնային Ղարաբաղում ինժեներական ստորաբաժանումները մաքրել են ավելի քան 34 հա տեղանք, շուրջ 12 կիլոմետր ճանապարհ, ստուգել են ավելի քան 110 շենք եւ սոցիալական օբյեկտներ, հայտնաբերել եւ վնասազերծել են 1077 պայթուցիկ առարկաներ։

Миротворцы разминировали территорию Степанакертской школы № 10
Поддержи А1+!Российские миротворцы продолжают работы по разминированию территорий социальных объектов в Нагорном Карабахе. Как сообщает Минобороны РФ, в течение последних нескольких дней завершено исследование, поиск и подрыв взрывоопасных предметов на территории Степанакертской школы № 10.
Российские военнослужащие Центра гуманитарного разминирования проверили наличие взрывоопасных предметов и в окрестностях школы. Кроме того, были проведены работы по восстановлению электроснабжения, отопления, а также необходимого школьного имущества и материальной базы.
В ближайшее время при содействии российских миротворцев планируется открытие и других учебных заведений.
В общей сложности инженерные подразделения в Нагорном Карабахе разминировали более 34 гектаров территории, около 12 км дороги, исследовано более 110 домов и социальных объектов, обнаружено и обезврежено 1 077 взрывоопасных предметов.