Տարակարգ ստանալու համար ուսուցիչները կարող են ներկայացնել անհրաժեշտ փաստաթղթերը
Ի գիտություն ուսուցիչների՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատության ուսուցչի որակավորման տարակարգ ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն ընդունվում են մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 11-ը ներառյալ: Գործընթացը կվերսկսվի 2021 թվականի հունվարի 14-ից:
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍ նախարարի 2019 թվականի օգոստոսի 6-ի թիվ 03-Ն հրամանով որոշ փոփոխություններ են տեղի ունեցել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի 2013 թվականի օգոստոսի 15-ի թիվ 1031-Ն հրամանի հավելվածով հաստատված հանրակրթական ուսումնական հաստատության ուսուցչի որակավորման տարակարգի բնութագրիչների, որակավորման տարակարգերի շնորհման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկում: Նախ՝ փաստաթղթերի պարտադիր ցանկից դուրս է եկել դասագրքերի գնահատող հանձնաժողովում ընդգրկված լինելու մասին կետը, փոխարենն ավելացվել է վերջին 3 տարվա ընթացքում իր դասավանդած առարկայից Դպրոցականների առարկայական օլիմպիադաների հանրապետական փուլում դիպլոմով կամ գովասանագրով կամ միջազգային օլիմպիադաներում մեդալով պարգևատրված սովորող ունենալու մասին կետը:
Եթե նախկինում ուսուցիչները պետք է ներկայացնեին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության երաշխավորած վերապատրաստման դասընթացի վարման մասին տեղեկանք, ապա այժմ ընդունվում է նաև նախարարության հետ հուշագրեր ունեցող կազմակերպություններում իրականացված վերապատրաստման դասընթացի մասին տեղեկանքը: Ավելացել է երկու նոր բնութագրիչ՝ վերջին երկու տարվա ընթացքում Եվրոպական դպրոցների համագործակցության «Իթվիննինգ» ծրագրում վերապատրաստող ճանաչված լինելը և վերապատրաստում իրականացնելը կամ Որակի եվրոպական հավաստագրի առկայությունը։ Որպես բնութագրիչ ներկայումս ընդունվում են նաև ԿԳՄՍ նախարարության պատվոգրերը կամ շնորհակալագրերը։
Ըստ այդմ՝ անհրաժեշտ փաստաթղթերն են՝
1) դիմում` ուղղված ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարին,
2) անձնագրի պատճենը,
3) հանրակրթական ուսումնական հաստատության ատեստավորման ենթակա ուսուցչի վերապատրաստման վկայական և զբաղեցրած պաշտոնին համապատասխանելու մասին ատեստավորման թերթիկի պատճենը,

Для получения категории учителям нужно представить необходимые документы
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения сообщает, что документы, необходимые для получения квалификационной категории учителя общеобразовательного учебного заведения, принимаются до 11 декабря 2020 года включительно.
Процесс возобновится с 14 января 2021 года.
Напомним, что приказом министра образования и науки Республики Армения № 03-Н от 6 августа 2019 года были внесены некоторые изменения в перечень документов, необходимых для присвоения квалификационных категорий учителя общеобразовательного учебного заведения, утвержденных приложением приказа министра образования и науки Республики Армения № 1031-Н от 15 августа 2013 года. Во-первых, из обязательного списка документов изъят пункт о пребывании в оценочной комиссии учебников, вместо этого добавлен пункт об учащихся, получивших диплом или грамоту, или медаль на международных и республиканских олимпиадах  по предмету, преподаваемому учителем.
Ранее учителя должны были представлять справку о прохождении рекомендованных Министерством НОКС курсов переподготовки, сейчас принимается справка о курсах переподготовки в организациях, имеющих меморандумы с министерством. Добавлены две новые характеристики: признание в качестве тренера в программе сотрудничества европейских школ “Twinning” в течение последних двух лет, проведение обучения или наличие европейского сертификата качества. В качестве характеристики принимаются также грамоты или благодарственные грамоты Министерства НОКС.
В соответствии с этим, необходимы следующие документы:
1) Заявление на имя министра образования, науки, культуры и спорта;
2) Копия паспорта;
3) Свидетельство о переподготовке учителя общеобразовательного учебного заведения,  подлежащего аттестации, и копия аттестационного листа о соответствии занимаемой должности;