Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո երկու լիբանանահայ է անհետացել
Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ հայտարարությունից հետո նոյեմբերի 10-ին երկու լիբանանահայ է անհետացել: «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում այս մասին նոյեմբերի 26-ին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Մենք այսօր ունենք երկու լիբանանահայ, որոնք անհետացել են: Մեկ կին և մեկ տղամարդ անհետացել են Արցախում, զինադադարից հետո: Գնացել են իրենց ունեցվածքը հանելու և այդ մարդիկ չկան: Փորձում ենք պարզել, թե որտեղ են, բայց չենք կարողանում գտնել նրանց, թուրքերի մոտ են իրենց հեռախոսները»,- ասաց Սինանյանը:
Լիբանանահայերից մեկը հայրենիք է վերադարձել Բեյրութում օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած պայթյունից հետո` ցանկություն հայտնելով վերաբնակվել Արցախում: Նա ժամանակավորապես տեղավորվել է Շուշի քաղաքի հյուրանոցում` մինչև բնակության համար հատկացվելիք տան հանձնումը: Պատերազմը սկսվելուց հետո տեղափոխվել է Գորիս, իսկ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո` նոյեմբերի 10-ին, մեկ այլ լիբանանահայ տղամարդու հետ Բերձորից ենթադրաբար մեկնել է Շուշի` իր իրերի հետևից:
Լիբանանահայերի հետ կապ հաստատել չի հաջողվել, իսկ ավելի ուշ թուրք կամ ազերի անձինք պատասխանել են նրանց հեռախոսին, սկզբում հայտնել, որ կինը գերի է, հետո նշել, թե սպանված է: Լիբանանահայ տղամարդու վերաբերյալ տեղեկություններ չկան:
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկությունները փոխանցվել են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին, Կարմիր Խաչին և Ազգային անվտանգության ծառայությանը:

В Арцахе после прекращения военных действий исчезли двое ливанских армян
10 ноября после объявления о прекращении боевых действий в Арцахе исчезли двое ливанских армян. Об этом 26 ноября в интервью «Арменпресс» сказал главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
“Есть двое пропавших без вести ливанских армян. После прекращения огня в Арцахе пропали без вести одна женщина и один мужчина. Они пошли за своим имуществом, и не вернулись. Мы пытаемся выяснить, где они находятся, но не можем их найти. Их телефоны у азербайджанцев”, - рассказал Синанян.
Ливанская армянка приехала на родину после взрыва в Бейруте 4 августа, выразив желание переехать в Арцах. Она временно, до получения своего дома, была размещена в гостинице города Шуши. С начала войны она переехала в Горис, а после прекращения боевых действий 10 ноября она и еще один ливанский армянин выехали из Бердзора в Шуши за своими вещами.
С ливанскими армянами не удавалось связаться, позже уже турки или азербайджанцы отвечали на телефонные звонки, сначала заявили, что женщина в их плену, а затем сказали, что она убита. Информации о мужчине пока нет.
Эта информация передана Защитнику прав человека Армении, Красному Кресту и Службе национальной безопасности.