Ադրբեջանի խորհրդարանն առաջարկել է Ֆրանսիային հետ կանչել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունից
Ադրբեջանի խորհրդարանը կառավարությանը կոչ է արել դիմել ԵԱՀԿ-ին` Ֆրանսիային Մինսկի խմբի համանախագահությունից հետ կանչելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասված է խորհրդարանի հայտարարությունում:
«Միլի մեջլիսը կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը` դիմել ԵԱՀԿ ղեկավարությանը` Ֆրանսիային Մինսկի խմբի համանախագահությունից հետ կանչելու համար»,- ասված է հայտարարությունում:
Դրանում նաև կոչ է արվում վերանայել Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի գործող քաղաքական հարաբերությունները և հետ կանչել Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանին` խորհրդակցությունների համար:
Ադրբեջանի խորհրդարանը նման կոչով կառավարությանը դիմել է այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 25-ի երեկոյան Ֆրանսիայի Սենատը ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագիծը:

Парламент Азербайджана предложил отозвать Францию из сопредседательства Минской группы ОБСЕ
Парламент Азербайджана призвал правительство обратиться в ОБСЕ с просьбой о выводе Франции из числа сопредседателей Минской группы.  «Арменпресс» передает сообщение ТАСС, переданное со ссылкой на заявление парламента Азербайджана.
“Милли меджлис призывает правительство Азербайджана обратиться к руководству ОБСЕ с просьбой отозвать Францию из числа сопредседателей Минской группы”, - говорится в заявлении.
Меджлис требует пересмотра нынешних политических отношений Азербайджана с Францией и отзыва посла Азербайджана для консультаций.
Парламент Азербайджана обратился к правительству после того, как Сенат Франции вечером 25 ноября принял проект резолюции “О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики”.