«Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը ոչ ոքի օգուտ չի բերելու». Ֆրանսիայի ԱԳ պետքարտուղար
Փարիզի կողմից ԼՂՀ անկախության միակողմանի ճանաչումը ոչ ոքի օգուտ չի տա, հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ին կից պետքարտուղար Ժան Բատիստ Լեմուանը, փոխանցում է ՌԻԱ «Նովոստին»։
«Ֆրանսիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության միակողմանի ճանաչումն օգտակար չէր լինի ոչ մեկին ՝ ո՛չ Հայաստանին, ո՛չ Ղարաբաղի բնակչությանը, ո՛չ Ֆրանսիային, ո՛չ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահներին, ո՛չ Եվրոպային», – ասել է նա։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի Սենատը ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ բանաձև էր ընդունել ՝ կոչ անելով երկրի կառավարությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը։
Լեմուանի խոսքերով ՝ այդ քայլը չի արտացոլի ֆրանսիական կառավարության, Երևանի և Փարիզի այլ գործընկերների քաղաքականությունը։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը չի բխում միակողմանի գործողություններից, այլ կախված է երկու կողմերի միջև երկխոսությունից։ Եվ այսօր, ինչպես երբեք, կողմերը կարիք ունեն համանախագահների (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի-խմբ․) աջակցության, որպեսզի այդ երկխոսությունը շարունակվի»,- ընդգծել է նա։
Ինչպես նշել է Լեմուանը, միջազգային հանրությունը, այդ թվում ՝ Հայաստանը, չեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Փարիզը կարող է մասնակցել հակամարտության կարգավորմանը, եթե նրա միջնորդությունը ընդունվի և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի կողմից: Լեմուանը կարծում է, որ Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը կհանգեցնի իրավիճակի վրա «ազդեցության բոլոր հնարավորությունների» կորստին և կխոչընդոտի խաղաղ գործընթացին:

«Признание Нагорного Карабаха не было бы полезно никому»: госсекретарь при МИД Франции
Признание Парижем независимости НКР никому не пойдет на пользу, заявил госсекретарь при МИД Франции Жан-Батист Лемуан, передает РИА Новости.
"Одностороннее признание Францией независимости Нагорного Карабаха не было бы полезно никому: ни Армении, ни населению Карабаха, ни Франции, ни другим сопредседателям Минской группы, ни Европе", — сказал он.
Ранее французский сенат абсолютным большинством голосов принял резолюцию с призывом к правительству страны признать Нагорный Карабах.
По словам Лемуана, этот шаг не будет отражать политику французского правительства, Еревана и других партнеров Парижа.
"Разрешение конфликта в Нагорном Карабахе не происходит от односторонних действий, а зависит от диалога между двумя сторонами. И сегодня как никогда стороны нуждаются в поддержке сопредседателей для продолжения этого диалога", — подчеркнул он.
Как отметил Лемуан, мировое сообщество, в том числе и Армения, не признали независимость Нагорного Карабаха.
"Ответственность правительства состоит в том, чтобы задаться вопросом: был бы такой жест полезным и эффективным? Приведет ли это к каким-то последствиям на местности и для населения Нагорного Карабаха?" — добавил он.
Госсекретарь при МИД подчеркнул, что в рамках Минской группы ОБСЕ Париж может участвовать в урегулировании конфликта, если его посредничество будет приниматься и Арменией, и Азербайджаном. Как считает Лемуан, признание независимости Карабаха повлечет потерю "всех возможностей влияния" на ситуацию и затормозит мирный процесс.