Louise-Mushikiwabo-nikol-440x293
Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Մուշիկիվաբոյին Հայաստանի համար ծանր օրերին նրա կողմից ցուցաբերած ուշադրության և աջակցության համար: Նա զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ժամանակ Թուրքիայի կողմից հազարավոր վարձկան ահաբեկիչների ներգրավվածության հանգամանքի վրա՝ նշելով, որ նրանց ներկայությունը Ադրբեջանում այսօր լուրջ սպառնալիք է հանդիսանում միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Երկուստեք կարևորվել է Ադրբեջանի ինքնիշխանության տակ անցած Արցախի հայկական կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը և նշվել գերիների, պատանդների ազատման և անհետ կորած անձանց վերադարձի առաջնայնությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել գլխավոր քարտուղարին համավարակի պայմաններում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության կայուն գործունեությունն ապահովելու համար: Նա ափսոսանքով նշել է Հայաստանի նախագահության ընթացքում հյուրընկալման համար նախատեսված որոշ միջոցառումների համավարակի պատճառով չեղարկման հանգամանքը:
Տիկին Մուշիկիվաբոն իր զորակցությունն է հայտնել ՀՀ վարչապետին, կարևորել է Հայաստանի դերը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում և հավաստիացրել, որ կգործադրի ամեն ջանք ՖՄԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի հետ համագործակցությունն առավել ամրապնդելու համար: Նա իր երկրի՝ Ռուանդայի նախագահի ջերմ ողջույններն է փոխանցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:

Пашинян провел телефонный разговор с генеральным секретарем МОФ Луиз Мушикивабо
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Никол Пашинян поблагодарил госпожу Мушикивабо за внимание и поддержку в тяжелые для Армении дни. Он обратил внимание собеседницы на вовлечение Турцией тысяч наемных террористов в азербайджано-турецкую агрессию против Арцаха, отметив, что их присутствие в Азербайджане сегодня представляет серьезную угрозу международной и региональной безопасности.
Двусторонне была подчеркнута важность сохранения армянского религиозного и культурно-исторического наследия Арцаха, перешедшего под суверенитет Азербайджана, также отмечена приоритетность освобождения пленных и удерживаемых и возвращения пропавших без вести лиц.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил генерального секретаря за обеспечение устойчивого функционирования Международной организации Франкофонии в условиях пандемии. Он с сожалением констатировал отмену из -за эпидемии некоторых мероприятий в период председательства Армении.
Госпожа Мушикивабо выразила поддержку премьер-министру Республики Армения, подчеркнула важную роль Армении в Международной организации Франкофонии и заверила, что приложит все усилия для еще большего укрепления сотрудничества с Арменией в рамках МОФ. Она передала премьер-министру Николу Пашиняну теплые приветствия президента своей страны, Руанды.