1578566052_0_0_3072_1728_1920x0_80_0_0_1c3694a7087484762138c526296ee1a3
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը կայունանում է, ինչի համար Ռուսաստանը մեծ ջանքեր է գործադրում:
Նա շեշտել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը վերահսկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, ապահովում է քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, ուղեկցում է տեղահանվածների վերադարձին, գրում է iz.ru-ն:
Նա նաեւ հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իր աշխատանքն է սկսում հումանիտար արձագանքման ռուսական կենտրոնը, որը կզբաղվի պատերազմից տուժած շրջանների բնակիչներին օգնություն ցուցաբերելով:
«Իր աշխատանքն է սկսում հումանիտար արձագանքման ռուսական կենտրոնը, որը կզբաղվի տուժած շրջանների բնակիչներին օգնություն ցուցաբերելով, ենթակառուցվածքների վերականգնմամբ, խաղաղ կյանքի համար պայմանների ձևավորմամբ: Հուսով ենք, որ միջազգային պրոֆիլային կազմակերպությունների կողմից այս ջանքերին ծանրակշիռ մասնակցություն կունենանք: Գտնում ենք, որ այս ամենը նախադրյալներ է ստեղծում հին հակամարտության տևական և լիարժեք կարգավորման համար` արդար հիմքի վրա և ի շահ ադրբեջանցի ու հայ ժողովուրդների»,- նշել է ՌԴ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինը հույս է հայտնել, որ ԼՂ-ում Ռուսաստանի կողմից իրականացվող ջանքերին կաջակցեն նաև միջազգային կառույցները:

Ситуация в Нагорном Карабахе стабилизируется: Путин (видео)
Ситуация в непризнанной Нагорно-Карабахской Республике в целом стабилизируется, и Россия прилагает для этого немалые усилия. Об этом 24 ноября заявил президент России Владимир Путин на церемонии вручения верительных грамот послам иностранных государств.
«Россией в последнее время предпринимается ряд усилий, и немалых, в качестве посредников в урегулировании одного из застарелых конфликтов. Мы предприняли энергичные усилия, чтобы остановить боевые действия в Нагорном Карабахе, повлекшие гибель тысяч граждан дружественных нам Азербайджана и Армении», — сказал Путин, передает iz.ru.
Он подчеркнул, что миротворческий контингент РФ осуществляет контроль за соблюдением режима прекращения огня, обеспечивает безопасность мирных, гражданских лиц, сопровождает возвращающихся беженцев и гуманитарные грузы — обстановка в регионе стабилизируется.
Путин также сообщил о начале работы российского Центра гуманитарного реагирования, который будет оказывать помощь жителям пострадавших районов, займется восстановлением инфраструктуры, формированием условий для нормальной, мирной жизни. Он отметил, что Российская Федерация рассчитывает на «весомое участие» в этих усилиях профильных международных организаций.