Արմեն Սարգսյանն այցելել է Հորդանան, հանդիպել թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի հետ (տեսանյութ)
Մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի կարճատև աշխատանքային այցը Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորություն: Հայաստանի նախագահը շարունակում է արաբական աշխարհի տարբեր երկրների ղեկավարների հետ հանդիպումները՝ վերահաստատելու այդ երկրների հետ մեր բարեկամությունն ու համագործակցության պատրաստակամությունը, ընդլայնելու և ամրապնդելու կապերը։
Հորդանանի թագավորական ընդունելությունների պալատում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։ Զինվորական նվագախմբի կատարմամբ հնչել են Հայաստանի և Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության պետական օրհներգերը: Դիմավորման արարողությունից հետո կայացել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Հորդանանի թագավոր, Նորին Մեծություն Աբդալլահ Երկրորդ իբն Ալ Հուսեյնի առանձնազրուցը, որին հետևել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հորդանանի վարչապետ Բիշեր Խասավնեհը, արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Սաֆադին, արդյունաբերության, առևտրի և մատակարարումների նախարար Մահա Ալին և այլ պաշտոնյաներ։ Աբդալլահ Երկրորդ իբն Ալ-Հուսեյնը մեծ հեղինակություն է վայելում իսլամական աշխարհում, նա Հաշիմյան թագավորական դինաստիայի ներկայացուցիչ է, Մուհամմադ մարգարեի 41-րդ սերնդից, գահ է բարձրացել 1999թ. փետրվարի 7-ին: Աբդալլահ Երկրորդը Երուսաղեմի քրիստոնեական և իսլամական սրբավայրերի խնամակալն է:
Ողջունելով Հայաստանի նախագահի այցը՝ Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդն ասել է, որ երկու երկրներին միավորում են ամուր բարեկամությունն ու պատմական կապերը: Թագավոր Աբդալլահ Երկրորդը ջերմությամբ է հիշել այս տարվա փետրվարին Հայաստան իր պաշտոնական այցը և երախտագիտություն հայտնել Հայաստանի նախագահին ու ժողովրդին: Նշվել է, որ Հայաստանն այսօր առերեսվում է բազմաթիվ մարտահրավերների և, որպես լավ ընկեր ու բարեկամ, ակնկալում են սերտորեն աշխատել ու աջակցություն ցուցաբերել:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության, աջակցության խոսքերի ու երկու երկրների միջև բոլոր մակարդակներում հարաբերություններն առավել զարգացնելու շարունակական պատրաստակամության համար։ Նա հիշել է ամիսներ առաջ Հորդանանի թագավորի հետ Երևանում կառուցողական քննարկումներն ու ապագային միտված ծրագրերը: «Կա փոխվստահություն, և կարող ենք աշխատել հանուն ապագայի,- ասել է Հայաստանի նախագահը: -Դժվար պահերին ակնհայտ է դառնում, թե ով է քո իրական ընկերն ու բարեկամը»: Նշելով, որ ցանկացած դժվար վիճակից ելքի հույս կա՝ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նախանշված ծրագրերը կյանքի կկոչվեն, կստեղծվի ավելի խոր համագործակցություն:
Ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու հնարավորություններին՝ Հայաստանի նախագահն ու Հորդանանի թագավորը պատրաստակամություն են հայտնել առաջ մղելու երկկողմ փոխշահավետ համագործակցությունը:
Նրանց խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, հնագույն քաղաքակրթությունների կրողներ են, կարևորում ու գնահատում են մարդկային ռեսուրսները․ Հորդանանը, ինչպես Հայաստանը, մարդկային ներուժը դարձրել է զարգացում տանող իր հիմնական շարժիչ ուժը: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանն ու Հորդանանը կարող են հաջողությամբ համագործակցել մասնավորապես նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, առողջապահության, սննդի անվտանգության, զբոսաշրջության ոլորտներում, Հայաստանի համար ուսանելի կարող է լինել տեղահանվածների հետ աշխատանքի Հորդանանի փորձը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև կորոնավիրուսի դեմ պայքարում համատեղ ջանքերին, դրա առողջապահական և սոցիալ-տնտեսական հետևանքներին, ինչպես նաև փոխադարձ մտահոգություն առաջացնող տարածաշրջանային ու միջազգային հարցերին, մասնավորապես՝ կապված Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատման ջանքերի հետ: Նախագահ Սարգսյանը Հորդանանի թագավորին հանգամանորեն տեղեկացրել է Արցախի նկատմամբ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքների, և, այդ համատեքստում, ստեղծված իրավիճակի մասին: Հորդանանյան կողմը նշել է, որ օգտագործել է միջազգային հարթակներում ունեցած իր կապերն ու հեղինակությունը՝ նպաստելու խաղաղության հաստատման ջանքերին:

Армен Саркисян посетил Иорданию, встретился с королем Абдаллой II (видео)
Стартовал кратковременный рабочий визит президента Республики Армения Армена Саркисяна в Иорданское Хашимитское Королевство.
Армен Саркисян продолжает встречи с руководителями разных стран арабского мира, чтобы подтвердить нашу дружбу и готовность к сотрудничеству, расширению и укреплению связей с этими странами.
Президент Республики Армения Армен Саркисян 23 ноября встретился с королём Иорданского Хашимитского Королевства Абдаллой II Ибн Аль-Хусейном Аль-Хашими. Сначала состоялась беседа тет-а-тет, после чего прошла встреча в расширенном составе. На встрече присутствовали премьер-министр Иордании Бишер Хасавнех, министр иностранных дел Айман Сафади, министр промышленности, торговли и снабжения Маха Али и другие официальные лица.
Король Абдалла II является деятелем, пользующимся большим авторитетом в исламском мире, представителем королевской династии Хашимитов, представителем 41-ого поколения от Пророка Мухаммада, взошёл на трон 7 февраля 1999 года. Абдалла II является попечителем христианских и исламских святынь Иерусалима.
Приветствуя визит президента Армении, король Иордании Абдалла II сказал, что две страны объединяют крепкая дружба и исторические узы. Король Абдалла II с теплотой вспомнил о своем официальном визите в Армению в феврале этого года и поблагодарил президента и народ Армении.
Было отмечено, что сегодня Армения сталкивается с множеством проблем и, как хороший друг и родственник, рассчитывают на тесное сотрудничество и поддержку.
Президент Армен Саркисян поблагодарил за теплое гостеприимство, слова поддержки и неизменную готовность к дальнейшему развитию отношений между двумя странами на всех уровнях. Он напомнил о конструктивных переговорах с королем Иордании в Ереване несколько месяцев назад и планах на будущее.
«Есть взаимное доверие, и можем работать ради будущего, - сказал президент Армении. - В трудные минуты становится ясно, кто твой настоящий друг и родственник». Отметив, что есть надежда на выход из любой сложной ситуации, президент выразил уверенность, что намеченные программы будут реализованы, и будет налажено более глубокое сотрудничество.
Коснувшись возможностей развития двусторонних отношений в теплой и дружественной атмосфере и максимально эффективного использования имеющегося потенциала в различных сферах, президент Армении и король Иордании выразили готовность развивать взаимовыгодное сотрудничество. По их словам, у этих двух стран много общего, они являются носителями древних цивилизаций и ценят человеческие ресурсы: Иордания, как и Армения, сделала человеческий потенциал своим главным двигателем развития.
Собеседники сошлись во мнении, что Армения и Иордания могут успешно сотрудничать, в частности, в сферах новейших технологий, образования, науки, здравоохранения, продовольственной безопасности, туризма, и опыт Иордании в работе с перемещенными лицами может быть поучительным для Армении.
На встрече были также обсуждены совместные усилия в борьбе с коронавирусом, его здоровоохранительными и социально-экономическими последствиями, а также региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес, в частности, усилия по установлению мира на Ближнем Востоке.
Президент Саркисян проинформировал короля Иордании о последствиях азербайджано-турецкой военной агрессии против Арцаха и ситуации в этом контексте. Иорданская сторона заявила, что использовала свои связи и престиж на международной арене для содействия усилиям по установлению мира.