Արտակարգ մարդասիրական օգնության հանձնախումբ կհիմնադրվի
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀԲԸՄ Ֆրանսիան հայտարարում են արտակարգ մարդասիրական օգնության տրամադրման գործընթացը համակարգող հանձնախմբի ստեղծման մասին։
Հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 12-ին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ընդունել է բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին` հաստատելու Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին և Արցախին հրադադարի հաստատումից հետո:
Հանրապետության նախագահության հրավերով հանդիպմանը մասնակցել են հետևյալ բարեգործական կազմակերպությունները՝ Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամ (ի դեմս հիմնադրամի նախագահ Բեդրոս Թերզյանի); «Ազնավուր» հիմնադրամ (ի դեմս Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրի) և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Ֆրանսիա (ի դեմս Միության նախագահ Նադյա Գործունյանի): Հանդիպմանը ներկա էին նաև Յուրի Ջորկաեֆը, Նիկոլա Ազնավուրը, Անդրե Մանուկյանը և Ստեֆան Հասբանյանը:
Երկրի ղեկավարը այս առիթով վերահաստատել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի «պատմական բարեկամությունը»: «Այս դժվարին ժամանակներում Ֆրանսիան ամուր կանգնած է Հայաստանի կողքին»,- շեշտել է Մակրոնը: Դեպի Հայաստան բժշկական առաքելություն ուղարկելուց բացի, Մակրոնը նաև հայտարարել է Հայաստանին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու և առողջապահության ոլորտում ֆրանս-հայկական համագործակցությունը զարգացնելու մասին:
Հանդիպման ընթացքում բոլոր հյուրերը կարևորել են Արցախի Հանրապետության ճանաչումը՝ որպես տևական խաղաղություն հաստատելու և իր նախնիների հողում հայ ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու առհավատչյա: Նրանք նշել են նաև Արցախում մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հրատապության մասին, ինչպես նաև կարևորել Ֆրանսիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ սերտ համագործակցությունը մարդասիրական օգնության տրամադրման հարցում:
Հանդիպման ավարտին Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարությանը կից ճգնաժամերի հաղթահարման և աջակցության կենտրոնի հետ միասին կազմավորվել է աշխատանքային խումբ` սատարելու Հայաստանին աջակցող բարեգործական կազմակերպությունների նախաձեռնությունները:
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), համագործակցելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության և նախագահի աշխատակազմի հետ, հայտարարում են արտակարգ հանձնախմբի ստեղծման մասին, որը կզբաղվի Ֆրանսիայից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական և բժշկական օգնության համակարգման հարցերով: Միավորումը պատրաստ է համագործակցել բոլոր այն բարեգործական կազմակերպությունների հետ, որոնք ցանկանում են աջակցել պատերազմի արդյունքում տեղահանված բնակչությանը, որ բախվել է բազմաթիվ հրատապ կարիքների:

Будет создан комитет по оказанию чрезвычайной гуманитарной помощи
Армянский фонд Франции, Фонд “Азнавур” и “AGBU France” объявили о создании Комитета по координации процесса оказания чрезвычайной гуманитарной помощи. Сообщение об этом распространил Фонд "Азнавур”.
В четверг, 12 ноября, президент Франции Эммануэль Макрон в Елисейском дворце принял представителей благотворительных организаций, чтобы подтвердить содействие, которое окажет Франция Армении и Арцаху после окончания войны.
По приглашению президента республики во встрече приняли участие благотворительные организации: Армянский фонд Франции (в лице президента фонда Бедроса Терзяна), Фонд “Азнавур” (в лице исполнительного директора фонда Кристины Азнавур) и Всеобщий армянский благотворительный союз (AGBU) Франция (в лице президента союза Нади Горцунян). На встрече также присутствовали Юрий Джоркаеф, Николя Азнавур, Андре Манукян и Степан Хасбанян.
Эммануэль Макрон в очередной раз подтвердил историческую дружбу между Францией и Арменией. “В эти трудные времена Франция со всей твердостью стоит на стороне Армении”, - подчеркнул Макрон. Помимо отправки медицинской продукции, Макрон сообщил о предоставлении Армении гуманитарной помощи и развитии французско-армянского сотрудничества в области здравоохранения.
Все участники встречи придали важное значение признанию Республики Арцах как залога установления мира, обеспечения безопасности армянского народа на земле его предков. Они также отметили актуальность сохранения культурного и религиозного наследия Арцаха, а также тесного сотрудничества с органами местного самоуправления Франции в сфере оказания гуманитарной помощи.
В конце встречи совместно с Центром поддержки урегулирования кризисов при МИД Франции была сформирована рабочая группа для содействия инициативам благотворительных организаций, поддерживающих Армению.
Армянский фонд Франции, Фонд “Азнавур” и Армянский всеобщий благотворительный союз (AGBU) в сотрудничестве с канцелярией президента Министерства иностранных дел Франции объявляют о создании чрезвычайной комиссии, которая займется вопросами координации гуманитарной и медицинской помощи, направляемой из Франции в Армению. Комиссия готова сотрудничать со всеми благотворительными организациями, которые захотят поддержать население, перемещенное в результате войны, людей, которые столкнулось со множеством неотложных проблем.