Ռայնիսի փողոցի N1 փլուզված շենքի 12 բնակիչներ բնակարանի գնման վկայագրեր են ստացել
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը բնակարանի գնման վկայագրեր է տրամադրել 2020 թ.-ի օգոստոսի 26-ին Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Յան Ռայնիսի փողոցի N1 շենքի 12 փլուզված բնակարանների սեփականատերերին:
Աջակցության չափը հաշվարկվել է՝ հիմքում ընդունելով փլուզված բնակարանի մակերեսները և ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից տրամադրված՝ 1 քառ. մետրի համար ձևավորված շուկայական միջինացված գնի տվյալները՝ 333 հազ. դրամ՝ 1քմ-ի համար:
Կառավարության որոշման համաձայն, եթե նոր ձեռք բերվող բնակարանի արժեքն ավելի ցածր է, խնայված գումարը մնում է շահառուին: Եթե գնվող բնակարանի արժեքը գերազանցում է վկայագրով տրամադրվող աջակցությանը, ապա շահառուն կարող է նաև հավելյալ գումար ավելացնել կամ ձեռք բերել այն հիպոթեկային վարկավորման միջոցով:
Հիշեցնենք, որ բնակարանների գնման վկայագրերի համար անհրաժեշտ գումարը հատկացվել էր ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ վկայագրերի տրամադրման գործընթացի իրականացումը ևս վերապահելով նախարարությանը:

12 жителей обрушившегося дома N1 по улице Райниса получили сертификаты на покупку квартиры
Министерство труда и социальных вопросов Армении выдало сертификаты на покупку квартир собственникам 12 квартир дома N1 по улице Яна Райниса административного района Канакер-Зейтун г. Еревана. Дом был частично обрушен 26 августа 2020 года.
Размер сертификатов был рассчитан на основании данных о площади разрушенных квартир, предоставленных Комитетом кадастра. Среднерыночная стоимость за 1 кв/м составляет 333 000 драмов.
Согласно постановлению правительства, если стоимость вновь приобретенной квартиры будет ниже предоставленной суммы, сэкономленные деньги остаются у бенефициара. Если стоимость приобретаемой квартиры превышает сумму, предоставленную сертификатом, получатель может добавить дополнительные деньги или приобрести ее посредством ипотечного кредитования.
Напомним, необходимая сумма сертификатов для покупки квартир была выделена Министерству труда и социальных дел из Резервного фонда правительства, оставив за Министерством право осуществления процесса выдачи сертификатов.