Արցախցիները Հայաստանում կստանան որակյալ բժշկական օգնություն. Արսեն Թորոսյան
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության աշխատանքի, սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարար Միքայել Վիրաբյանին:
Քննարկվել են Արցախից Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիների պետական պատվերի շրջանակներում բժշկական օգնության և սպասարկման կազմակերպման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Նախարար Արսեն Թորոսյանը վստահեցրել է, որ արցախցիները Հայաստանում կստանան որակյալ և պատշաճ բժշկական օգնություն և սպասարկում: Առաջիկայում կսահմանվեն մեխանիզմներ, որով կամրագրվի Արցախից Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիների պոլիկլինիկական ծառայություններից օգտվելու իրավունքը: Այն հիմք կծառայի, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպվի նաև ստացիոնար բուժումը` մի շարք ծառայությունների մասով:
Նախարարը կարևորել է, որ արցախցի երեխաները դուրս չմնան իմունականխարգելման գործընթացից և այդ առնչությամբ նշել է, որ արդեն իսկ ծրագրի ղեկավարին հանձնարարել է ձեռնարկել միջոցառումներ հարցի կարգավորման նպատակով: Աշխատանքներ են տարվում նաև պետական ծրագրերով տրամադրվող դեղերը շահառուներին անխափան հատկացնելու ուղղությամբ:
Նախարարները քննարկել են նաև ապագայում Արցախում վերաբնակեցմանը նպաստող առողջապահական մի շարք ծրագրեր:
Միքայել Վիրաբյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի կառավարությանը և մասնավորապես Արսեն Թորոսյանին` մշտապես արցախի ժողովրդին աջակցելու և հատկապես պատերազմական այս ծանր օրերին բժշկական օգնության կազմակերպման գործում անհրաժեշտ լուծումներ տալու համար:

Арцахцы получат в Армении качественную медицинскую помощь: Арсен Торосян
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян встретился с министром труда, социальных и жилищных вопросов Республики Арцах Микаелом Вирабяном.
Обсуждался ряд вопросов, связанных с организацией оказания медицинской помощи и услуг в рамках государственного заказа гражданам, переехавшим из Арцаха в Армению.
Министр Арсен Торосян заверил, что арцахцы получат качественную и надлежащую медицинскую помощь в Армении. В ближайшее время будут созданы механизмы для усиления права граждан, переехавших из Арцаха в Армению, пользоваться услугами поликлиник. При необходимости они послужат основой для организации стационарного лечения и предоставления ряда услуг.
Министр подчеркнул, что арцахские дети не должны оставаться в стороне от процесса иммунизации, отметив, что он уже поручил руководителю программы принять меры для решения этой проблемы. Также ведется работа по обеспечению бесперебойного снабжения бенефициаров лекарствами, предоставляемыми в рамках государственных программ.
Министры также обсудили ряд здравоохранительных программ, способствующих переселению в Арцах.
Микаел Вирабян поблагодарил правительство Армении, в частности Арсена Торосяна, за постоянную поддержку народа Арцаха, особенно за предоставление необходимых решений в организации медицинской помощи в эти тяжелые дни войны.