Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է հադրութցիների խմբին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արցախի նկատմամբ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով իրենց օջախներից զրկված և ներկայումս Հայաստանում ապաստան գտած մի խումբ հադրութցիների:
«Բոլորիս մեջ ցավ կա, սակայն այն անհամեմատելի է նրա հետ, ինչ ապրում եք դուք, ձեր ընտանիքները, հարազատները,-ասել է նախագահը:- Աշխարհում ամեն հայ մեծ բեռ ունի, բայց այդ բեռն, իհարկե, համեմատելի չէ ձերի հետ: Պետք է ամեն ինչ անենք, որ բոլորս միասին՝ Հայաստանից մինչև Արցախ, կարողանանք ընկած տեղից վեր կենալ, կանգնել, անցնել դժվար ճանապարհ՝ չդառնալու պարտված ժողովուրդ, պետություն, ազգ: Սրանք են իմ սփոփանքի խոսքերը, որովհետև այս պահին ուրիշը չունեմ: Դրա համար էական է, որ որպես ազգ ու պետություն լինենք միասնական: Պետք է աշխատենք ամեն ինչ անել: Իրար մեղադրել, վիճել... Սա մեզ ոչ մի տեղ չի տանելու, բացի մեծ դժբախտությունից: Փորձենք ոտքի կանգնել, իրար օգնել»:
Նախագահի նստավայրում հյուրընկալված հադրութցիները հայտնել են, որ տեղի ունեցածի վերաբերյալ իրենց մտահոգություններով ու անհամաձայնություններով այս օրերին դիմել են միջազգային կառույցներին ու դեսպանատներին: Նրանք տեղեկացրել են, որ իրենց պահանջներն ամփոփել են 4 հիմնական կետերով. քննության առնել Հադրութի դեօկուպացիայի հարցը, գործադրել բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հադրութի խնդիրը և մնացած հարակից բոլոր խնդիրները ներառվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային օրակարգ, իրավական հարթություն տեղափոխել Հադրութից տեղահանվածների խնդիրը, Հադրութի պատմամշակութային հուշարձանները պահպանելու հարցը:
Նշելով, որ զինադադարի վերաբերյալ փաստաթղթի հետ որևէ կապ չի ունեցել՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է.
«Ինձ համար դա ցավալի է, քանի որ այսքան տարվա իմ դիվանագիտական ու բանակցային փորձը չօգտագործվեց»: Հանրապետության նախագահը նշել է, որ այսօր առաջին քայլերից մեկը պետք է լինի` «վերադարձնել ղարաբաղյան հարցը բանակցային փուլ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ: Ի վերջո, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից: Մեր ամբողջ ներուժը՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ դիվանագիտական, պետք է ներդնենք, որ հարցը վերադարձնենք Մինսկի խումբ: Հենց դա կարող է լինել այն մեխանիզմը, որը պետք է գործի պատմական ու հոգևոր, մշակութային ժառանգության պահպանության համար: Հարթակները կարող են լինել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և միջազգային այլ ատյաններ»:
Հադրութցիների հարցին, թե ինչ կարող են իրենք անել դրան նպաստելու համար, նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է. «Դուք ձեր ձայնը պետք է լսելի դարձնեք, ոչ մի դեպքում ձեր ձայնը չպետք է կորչի։ Դուք չեք կարողանալու բանակցել, բայց ձեր ձայնը պետք է լինի։ Պետք է կազմակերպվեք և ձեր խնդիրները, պահանջը պետք է փաստացի լինեն։ Ես ձեզ հետ եմ»: Նշելով, որ այսօր կան հսկայական հումանիտար խնդիրներ՝ նախագահը կարևորել է տարբեր ծրագրերի միջոցով դրանց լուծումը:

Президент Армен Саркисян принял группу жителей Гадрута (видео)
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саркисян 16 ноября принял группу жителей Гадрута, которые лишились своих домов в результате азербайджано-турецкой военной агрессии против Арцаха и в настоящее время нашли убежище в Армении.
«У всех нас есть боль, но она несопоставима с тем, что переживаете вы, ваши семьи и родственники, - сказал президент. - У каждого армянина в мире тяжелое бремя, но это бремя, конечно, несопоставимо с вашим. Мы должны сделать все, чтобы все вместе - от Армении и до Арцаха, смогли встать на ноги, подняться, пройти этот трудный путь, чтобы не стать побежденным народом, государством, нацией. Это мои слова утешения, потому что сейчас у меня других слов утешения нет. Вот почему так важно, чтобы мы были едины как нация и как государство. Мы должны постараться сделать все.
Обвинять друг друга, спорить ... Это не приведет ни к чему, кроме больших несчастий. Попробуем встать на ноги и помочь друг другу».
Жители Гадрута сообщили, что недавно они обратились в международные организации и посольства со своими опасениями и разногласиями по поводу случившегося. Они сообщили, что суммировали свои требования по 4 основным пунктам: рассмотреть вопрос деоккупации Гадрута; приложить все усилия, чтобы включить вопрос Гадрута и все другие связанные вопросы в переговорную повестку Минской группы ОБСЕ; перевести вопрос переселенцев из Гадрута на правовой уровень; вопрос сохранения историко-культурных памятников Гадрута.
Отметив, что он не имеет отношения к документу о прекращении огня, президент Саркисян сказал: «Мне больно, потому что мой многолетний дипломатический опыт и опыт ведения переговоров не был использован». Президент республики отметил, что сегодня одним из первых шагов должно стать «возвращение карабахской проблемы в стадию переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ». В конечном итоге окончательный статус Нагорного Карабаха будет определен Минской группой ОБСЕ. Мы должны вложить весь свой потенциал, как политический, так и дипломатический, чтобы вернуть этот вопрос в Минскую группу. Именно это может стать механизмом, который должен работать для сохранения исторического и культурного наследия. Платформами могут быть Минская группа ОБСЕ, ЮНЕСКО или другие международные организации».
На вопрос жителей Гадрута, что они могут сделать для этого, президент Саркисян ответил: «Вы должны сделать так, чтобы ваш голос был услышан, ни в коем случае он не должен быть потерян. Вы не можете вести переговоры, но ваш голос должен быть услышан. Вы должны быть организованными и ваши проблемы, требования должны быть основаны на фактах. Я с вами».
Отметив, что сегодня существуют огромные гуманитарные проблемы, президент подчеркнул важность их решения посредством различных программ.