Վաղվանից ուսումնական գործընթացը վերսկսվում է. ինչ տարբերակով
Նոր կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակը նշանակալի բացասական ազդեցություն է թողնում կրթական համակարգի վրա, որի վերաբերյալ առկա են տարբեր երկրների և հետազոտական կառույցների բազմաթիվ ուսումնասիրություններ։ Այն հանգեցնում է ոչ միայն երեխաների զարգացման անդառնալի բացերին, այլև նրանց սոցիալական պաշտպանվածության նվազեցման, աղքատացման, հեռանկարում՝ հանրային զարգացման արգելակման լրջագույն ռիսկ է պարունակում, որ արդեն իսկ փաստարկված է մի շարք հետազոտություններով։ Ուստի, խիստ կարևորելով կորոնավիրուսային հիվանդության կանխարգելմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ անհրաժեշտ է կրթական համակարգի գործառնության նվազագույն պայմանների ապահովումը, հատկապես, որ կարճաժամկետ հեռանկարում հանգուցալուծում չի գծագրվում, և այս իրավիճակը պահանջում է երկարաժամկետ լուծումներ։ Ավելին, երկրի առջև ծառացած կարևորագույն մարտահրավերների պարագայում որակյալ կրթության ապահովումն ազգային անվտանգության խնդիր է, և պետք է առավելագույն ջանքեր ներդնել դրա զարգացումն ապահովելու համար։
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից ուսումնական գործընթացը կրթական հաստատություններում առաջարկվում է կազմակերպել հետևյալ կերպ.
1.Բարձրագույն, նախնական և միջին մասնագիտական հաստատություններն ուսուցումը կկազմակերպեն հեռավար եղանակով, բացառությամբ որոշ մասնագիտություններով գործնական պարապմունքների, որոնք պետք է պլանավորվեն ուսումնական կիսամյակի վերջում և անցկացվեն՝ խստիվ պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի օգոստոսի 4-ի թիվ 17-Ն հրամանի hավելված N 17-ի դրույթները։
2.Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ամբողջությամբ հեռավար կգործեն ներհամայնքային տրանսպորտ ունեցող համայնքների 5-12-րդ դասարանները։ Մյուս համայնքներում տեղակայված հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում 5-12-րդ դասարանները կգործեն ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված դրույթների համաձայն։
3.Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում 1-4-րդ դասարանների ուսուցումը հեռավար կազմակերպելը նպատակահարմար չէ՝ ելնելով այս դասարաններում հեռավար ուսուցման անարդյունավետությունից։ Ավելին, հաշվի առնելով դեռևս 2020 թվականի մարտից նոր կորոնավիրուսային հիվանդության տարածմամբ պայմանավորված կրթական գործընթացի ոչ լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ առկա կանխատեսումների համաձայն համավարակի նահանջ առաջիկա ամիսներին չի կանխատեսվում, այս դասարաններում հեռավար ուսուցումը կարող է հանգեցնել սովորողների համար լրացուցիչ ուսումնական տարի սահմանելուն, ինչը նշանակալի բացասական ազդեցություն կունենա տասնյակ հազարավոր երեխաների հետագա բնականոն զարգացման վրա։ Հետևաբար, այս դասարաններում, անկախ տվյալ ուսումնական հաստատության տեղակայվածությունից, ուսուցման գործընթացը  կկազմակերպվի ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված դրույթների համաձայն։
4.Քանի որ նախադպրոցական հաստատությունների գործունեությունը հեռավար ձևով իրականացնել հնարավոր չէ, իսկ գործունեության շարունակական դադարեցումը երեխաների զարգացման տեսանկյունից առաջ է բերում զգալի բացասական հետևանքներ, ինչպես նաև, հաշվի առնելով այն, որ այս հաստատությունների գործունեության բացակայության պայմաններում առաջ են գալիս ինչպես ոլորտում ներգրավված հազարավոր աշխատակիցների, այնպես էլ ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական բազմաթիվ խնդիրներ, առաջարկվում է նախադպրոցական հաստատությունների գործունեությունը վերսկսել համաձայն ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի օգոստոսի 04-ի թիվ 17-Ն հրամանի հավելված N 12-ի։
5.Նույն իրավիճակն է առաջանում նաև արվեստի, գեղարվեստի, երաժշտական դպրոցների գործունեության պարագայում։ Ուստի, վերջիններիս գործունեությունը նույնպես առաջարկվում է վերսկսել սահմանված հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի օգոստոսի 04-ի թիվ 17-Ն հրամանի հավելված N 18-ի դրույթների համաձայն։
Միաժամանակ, առաջնահերթ ենք համարում, որ կրթական համակարգում բոլորը խստագույնս պահպանեն հակահամաճարակային կանոնները։
Տեղեկացնենք նաև, որ այս իրավիճակում կրթական համակարգն առաջնահերթ քայլեր է ձեռնարկել նաև հետևյալ երկու կարևոր խնդիրների ուղղությամբ.
• Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված հազարավոր երեխաների կրթության իրավունքի իրացումը,
• Պատերազմական և հետպատերազմյան պայմաններում երեխաների զարգացումը, հոգեկան առողջությունն ու անհրաժեշտ աջակցության ապահովումը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարարությունը ԵՊՀ անձի հոգեբանության ամբիոնի և Մանկական հոգեբանների ասոցիացիայի հետ համատեղ իրականացնում է բոլոր հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մանկավարժների վերապատրաստումներ՝ երեխաներին անհրաժեշտ աջակցությունը ցույց տալու համար։ Այս աջակցության կարևոր խումբը նաև ԱՀ-ից Հայաստան տեղափոխված երեխաներն են։

С завтрашнего дня возобновляется учебный процесс
С 13 ноября 2020 года в учебных заведениях Армении возобновляется учебный процесс. Об этом сообщило Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
“Эпидемия COVID-19 оказывает существенное негативное влияние на систему образования, о чем ведется множество исследований исследовательских институтов разных стран. Это приводит не только к необратимым сбоям в развитии детей, но и к серьезному риску снижения их социальной защиты, обнищания и, в конечном итоге, препятствий общественному развитию, что уже подтверждено рядом исследований. Поэтому, уделяя особое внимание шагам, предпринимаемым для предотвращения COVID-19, в то же время необходимо обеспечить минимальные условия для функционирования системы образования, тем более что решения планируются не в краткосрочной перспективе, эта ситуация требует долгосрочных решений. Более того, перед лицом важнейших вызовов, стоящих перед страной, предоставление качественного образования является вопросом национальной безопасности, мы должны приложить все усилия для обеспечения его развития”, - говорится в заявлении.
С 13 ноября 2020 года учебный процесс в образовательных учреждениях предлагается организовать следующим образом:
Высшие, средние профессиональные учебные заведения будут проводить дистанционное обучение, за исключением некоторых практических занятий, которые должны быть запланированы на конец семестра, в строгом соответствии с положениями дополненного приказа № 17-N Министра здравоохранения Республики Армения от 4 августа 2020 года.
Классы с 5 по 12 общин, имеющих внутриобщинный транспорт, будут учиться полностью удаленно. В общеобразовательных учреждениях, расположенных в других населенных пунктах, классы с 5 по 12 будут учиться в соответствии с положениями, установленными приказом министра здравоохранения № 24-Н от 18 сентября 2020 года.
Организация дистанционного обучения для учащихся с 1 по 4 классы общеобразовательных учреждений нецелесообразна в связи с неэффективностью дистанционного обучения в этих классах. Более того, с учетом неполной реализации учебного процесса из-за широкого распространения COVID-19 с марта 2020 года, а также того факта, что по текущим прогнозам в ближайшие месяцы не прогнозируется рецидив эпидемии, дистанционное обучение в этих классах может привести к дополнительному учебному году. Это окажет существенное негативное влияние на дальнейшее нормальное развитие десятков тысяч детей. Таким образом, в этих классах, вне зависимости от местонахождения учебного заведения, учебный процесс будет организован в соответствии с положениями, установленными приказом министра здравоохранения  № 24-Н от 18 сентября 2020 года.
Поскольку невозможно проводить дошкольные мероприятия удаленно, постоянное прекращение занятий имеет серьезные негативные последствия для развития детей, а также тот факт, что из-за отсутствия этих учреждений страдают тысячи сотрудников и семей, с учетом многих социально-экономических проблем, предлагается возобновить деятельность дошкольных учреждений согласно приложению N 12 к приказу министра здравоохранения от 4 августа 2020 года № 17-N.
То же касается и художественных и музыкальных школ. В связи с этим предлагается возобновить их деятельность с соблюдением установленных противоэпидемических правил, в соответствии с положениями приложения 18 к приказу Министра здравоохранения от 4 августа 2020 года № 17-Н.
При этом министерство считает своим приоритетом строгое соблюдение всеми участниками системы образования правил противоэпидемической защиты.
Сообщаем вам, что в этой ситуации система образования предприняла приоритетные шаги и по следующим двум важным вопросам: реализация права на образование тысяч детей, перевезенных из Республики Арцах в Республику Армения, развитие детей в условиях войны и послевоенного периода.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в сотрудничестве с кафедрой психологии личности ЕГУ и Ассоциацией детских психологов проводит тренинги для педагогов всех средних учебных заведений с целью оказания всем детям необходимого содействия. Возможной группой такого содействия являются дети, переехавшие в Армению из Арцаха.