Թաթոյանը շարունակում է աջակցել գերիների ու դիերի փոխանակման մարդասիրական գործընթացին
Մարդու իրավունքների պաշտպանն շարունակում է ներգրավված լինել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից նախաձեռնված ադրբեջանական զինված հարձակումների ընթացքում հայ գերիների ու դիերի փոխանակման մարդասիրական գործընթացին։
Պաշտպանը մշտական կապի մեջ է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ինչպես նաև գերիների ընտանիքների անդամների և նրանց փաստաբանների հետ։
Մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերն առաջին պահից սկսած գտնվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուշադրության ներքո, շուրջօրյա սկզբունքով, Պաշտպանի իրավական կարգավիճակի առավելագույն հնարավորությունների սահմաններում ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:

Татоян продолжает содействовать гуманитарному процессу обмена пленными и телами погибших
Защитник прав человека продолжает содействовать гуманитарному процессу обмена пленными и телами погибших во время войны, развязанной Азербайджаном с 27 сентября 2020 года против Республики Арцах. Омбудсмен сообщает, что он находится на постоянной связи с Министерством обороны Армении, Международным комитетом Красного Креста, а также с членами семей пленных и их адвокатами.
“Вопросы защиты прав наших соотечественников с первого момента находились в центре внимания аппарата Защитника прав человека. Круглосуточно, в рамках максимальных возможностей правового статуса защитника принимались все необходимые меры”, - говорится в сообщении Омбудсмена.