Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի սահմանման անհրաժեշտություն է տեսնում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի սահմանման անհրաժեշտություն է տեսնում: Այս մասին նա նշել է նոյեմբերի 10-ով թվագրված հայտարարության մեջ:
«Հակամարտության տևական կարգավորման շուրջ կողմերի միջև բանակցությունների վերսկսումը հայտարարված հրադադարից հետո մնում է անհրաժեշտ: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ ՝ Ֆրանսիան այս ջանքերի ակտիվ մասնակիցը կլինի: Երկու կողմերի միջեւ քննարկումները պետք է վերսկսվեն անհապաղ: Դրանք պետք է թույլ տան վերադարձնել վերջին շաբաթների ընթացքում հակամարտության հետևանքով տեղահանված մարդկանց և սահմանել Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Ժան-Իվ Լը Դրիանը:
Ֆրանսիան ի գիտություն է ընդունել պատերազմի ավարտի վերաբերյալ հայտարարությունը և ուսումնասիրում է դրա պայմաններն ու հետևանքները, և, նախարարի խոսքով, ակնկալվում են պարզաբանումներ դրանց ազդեցությունը գնահատելու համար:
«Մարտերի դադարեցումը կարևոր է: Կողմերը մի քանի անգամ ստանձնել են այս պարտավորությունը վերջին շաբաթների ընթացքում, և մենք հավատարիմ ենք այդ առաջնահերթությանը Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Ուստի մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը խստորեն կպահպանի իր ստանձնած պարտավորությունները և անմիջապես վերջ կդնի իր հարձակմանը: Այս համատեքստում մենք Թուրքիային կոչ ենք անում չձեռնարկել ոչինչ, ինչը հակասում է այս հիմնական գերակայությանը»,-ընդգծել է Ժան-Իվ Լը Դրիանը:
Նրա խոսքով՝ այս դժվար պահին Ֆրանսիան վերահաստատում է իր սրտանց բարեկամությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ Հայաստանի հետ սերտ մարդկային, մշակութային և պատմական կապերի լույսի ներքո: «Այս ողբերգական իրավիճակում մենք կանգնած ենք նրա կողքին: Մասնավորապես, մենք աշխատելու ենք տրամադրել անհրաժեշտ մարդասիրական աջակցությունը: Իրավիճակը տեղում՝ բնակչության տեղահանմամբ և քաղաքային կենտրոններում մարտերով պայմանավորված, հանգեցրեցին լուրջ հումանիտար հետևանքների: Ֆրանսիան վերջին շաբաթներին մոբիլիզացրել է իր ջանքերը քաղաքացիական հասարակության շատ մեծ նախաձեռնությունների միջոցով: Ֆրանսիայի իշխանությունները նպաստում են այս նախաձեռնություններին ՝ տրամադրելով բժշկական օգնություն, որը անցյալ շաբաթվա վերջին ժամանեց Երևան և ներառում էր վիրաբույժների թիմեր, որոնք մասնագիտացած են հակամարտությունից տուժածների բուժման գործում: Առաջիկա օրերին ձեռնարկվելու են այլ նախաձեռնություններ` Հայաստանին անհրաժեշտ օգնությունն ապահովելու համար»,-ասել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը:

6BFBC3F8-385C-4A9C-A63B-FA2DE3C72C87_w1200_r1
Министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан видит необходимость определения будущего статуса Нагорного Карабаха. Как сообщает «Арменпресс», об этом он сказал в заявлении от 10 ноября.
“Возобновление переговоров между сторонами по урегулированию конфликта после прекращения огня остается необходимым. Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ Франция будет активным участником этих усилий. Обсуждения между двумя сторонами должны возобновиться немедленно. Они должны разрешить вопрос возвращения людей, перемещенных в результате конфликта за последние недели, и определить будущий статус Нагорного Карабаха”, - заявил Жан-Ив Ле Дриан.
Франция приняла к сведению объявление об окончании войны, изучает его условия и последствия, и, по словам министра, ожидается, что разъяснения позволят оценить их влияние.
“Прекращение боевых действий очень важно. За последние недели стороны несколько раз брали на себя это обязательство, и мы привержены этому приоритету в рамках сопредседателей Минской группы. Поэтому мы ожидаем, что Азербайджан будет строго придерживаться взятых на себя обязательств и немедленно прекратит нападения. В этом контексте мы призываем Турцию не делать ничего, что противоречит этому ключевому приоритету”, - сказал Жан-Ив Ле Дриан.
Он заявил, что в это тяжелое время Франция подтверждает свою дружбу и связи с Арменией. “В этой трагической ситуации мы будем содействовать Армении. В частности, работать над оказанием необходимой гуманитарной помощи. Ситуация на местах из-за перемещения населения вследствие боевых действий привела к серьезным гуманитарным последствиям. В последние недели Франция мобилизовала свои усилия посредством очень крупных инициатив гражданского общества. Власти Франции содействуют этим инициативам, предоставляя медицинскую помощь, которая прибыла в Ереван в конце прошлой недели и включала команды хирургов, специализирующихся на лечении пострадавших во время войны. В ближайшие дни будут предприняты и другие инициативы по оказанию необходимой помощи Армении”, - сказал он.