Հրապարակվել է Հայաստանի վարչապետի, ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հայտարարության պաշտոնական տեքստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀրապարակվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի նախագահների հայտարարության պաշտոնական տեքստը: Կրեմլի պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է.
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն․Վ․Փաշինյանը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ․Վ․Պուտինը, հայտարարեցինք հետևյալը.
- 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի մոսկովյան ժամանակով 00:00-ից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հայտարարվում է ամբողջական հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին: Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը, այսուհետ՝ կողմեր, կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում:
- Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը:
- Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբ՝ 1960 զինծառայող կրակային զենքով, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր մեքենա և հատուկ տեխնիկա:
- Հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ տեղակայվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորամիավորման մնալու տևողությունը 5 տարի է` հետագա 5-ական տարիներով ավտոմատ երկարաձգմամբ, եթե կողմերից ոչ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չի հայտարարում սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
- Հակամարտության կողմերի կողմից համաձայնագրերի կատարման վերահսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով հրադադարի ռեժիմը վերահսկելու համար ստեղծվում է խաղաղապահ կենտրոն:
- Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանի Հանրապետությանը վերադարձնում է Քելբաջարի շրջանը մինչև 2020 թ. նոյեմբերի 15-ը, իսկ Լաչինի շրջանը՝ մինչև 2020 թ. դեկտեմբերի 1-ը: Լաչինի միջանցքը (5 կմ լայնությամբ), որը կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ և միևնույն ժամանակ չի շոշափի Շուշի քաղաքը, մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո: Կողմերի համաձայնությամբ, առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կորոշվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որը կապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբը կտեղափոխվի այնտեղ: Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային և բեռնատար միջոցների երթևեկի անվտանգությունը երկու ուղղություններով:
- Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից տարածքներ:
- Տեղի է ունենում ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում:
- Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի նոր տրանսպորտային հաղորդակցություն, որը կկապի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները:

putin pashinyan aliev
“Мы: Премьер-министр Республики Армения Н. В. Пашинян, Президент Азербайджанской Республики И. Х. Алиев, Президент Российской Федерации В. В. Путин, заявляем следующее:
1. 10 ноября 2020 года в 00:00 по московскому времени в зоне нагорно-карабахского конфликта будет объявлено полное прекращение огня, и все боевые действия будут прекращены. Азербайджанская Республика и Республика Армения, в дальнейшем именуемые Сторонами, остаются на своих позициях.
2. Агдамский район до 20 ноября 2020 года будет возвращен Азербайджанской Республике.
3. Вдоль Лачинского коридора линии соприкосновения с Нагорным Карабахом дислоцируются миротворческие силы Российской Федерации в составе 1 960 военнослужащих с огнестрельным оружием, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобилей и специальной техники.
4. Параллельно с выводом Вооруженных сил Армении размещаются миротворческие войска Российской Федерации. Срок пребывания миротворческих сил Российской Федерации составляет 5 лет с автоматическим продлением еще на 5 лет, если ни одна из сторон не заявит о намерении прекратить действие этого положения за 6 месяцев до окончания срока.
5. Создается Миротворческий центр для мониторинга прекращения огня, с целью повышения эффективности контроля за выполнением соглашений сторонами конфликта.
6. До 15 ноября 2020 года Республика Армения Азербайджанской Республике возвращает Кельбаджарский район, Лачинский район до  1 декабря 2020 года. Лачинский коридор (шириной 5 км), который свяжет Нагорный Карабах с Арменией и при этом не коснется города Шуши, остается под контролем миротворческих сил Российской Федерации. По словам сторон, в ближайшие три года будет определен проект строительства новой трассы по Лачинскому коридору, которая обеспечит связь между Нагорным Карабахом и Арменией. Азербайджанская Республика гарантирует безопасность граждан и транспортных средств на Лачинском коридоре в обоих направлениях.
7. Внутренне перемещенные лица - беженцы возвращаются на прилегающие к Нагорному Карабаху территории под наблюдением Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
8. Состоится обмен военнопленными, заложниками, другими задержанными и телами погибших.
9. Все экономические и транспортные связи в районе разблокированы. Республика Армения с целью организации беспрепятственного передвижения граждан, транспортных средств и товаров в двух направлениях между западными регионами Азербайджанской Республики  и Нахичеванской Автономной Республики гарантирует безопасность транспортного сообщения. Контроль за дорожным движением осуществляет Пограничная служба ФСБ. По согласованию сторон будет предусмотрено новое транспортное сообщение, которое свяжет Нахичеванскую Автономную Республику и западные районы Азербайджана.