Untitled collage (10)
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդման ընթացքում հայտարարել է, թե վերջին երկու տարում ավելի շատ նորարարական, տեխնոլոգիական, ժամանակակից զենք է մտել բանակ, քան վերջին տասը տարում։
«Բոլորը գիտեն դրա մասին»,-ընդգծել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ամենահայտնի թեման՝ ՏՈՐ-երը, ՍՈՒ-30-ները, ու լիքը ուրիշ բաներ, որ հիմա չենք էլ ասում, ՀՕՊ սպառազինության համար չֆիքսված, չգնահատված Իգլա-Ս-երը, Վերբաները, դրանք բոլորը կատարվել են ապրիլյանից հետո և ավելի շատ կոնկրետ՝ 2018-19 թվականներին: 2016-ից հետո հարցեր են բարձրացել, որ պետք է ուժեղ զինվել, սկսել ենք զինվել, 2018-2019թթ․ ավելի շատ ենք զինվել, քան երբևէ, ընդհանրապես»,- ասել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
168․am-ը ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից հետաքրքրվեց, թե Արծրուն Հովհաննիսյանի վերոնշյալ հայտարարությունը որքանո՞վ է համապատասխանում իրականությանը: Գրասենյակից մեզ պատասխանեցին, որ ասվածը իրականության հետ որևէ աղերս չունի։ «Արծրուն Հովհաննիսյանը կա՛մ չի տիրապետում թվերին, կա՛մ էլ միտումնաբար խեղաթյուրում է իրականությունը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ երկիրը պատերազմի մեջ է, և հայտարարված է ռազմական դրություն, իսկ հակառակորդը գտնվում է Շուշիի մատույցներում, այս մասին խոսելն անպարկեշտություն է, կարելի է ասել` մեղավորների փնտրտուք: Մենք, անշուշտ, ռազմական դրության ավարտից հետո այս թեմային և նմանատիպ այլ անհիմն շահարկումների հանգամանորեն և փաստարկված կանդրադառնանք».-պատասխանեցին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից:
--------------------
Ավելի ուշ Արծրուն Հովհաննիսյանը արձագանքեց իր ֆեյսբուքի էջում ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի աևձագանքին, որը ներկայացնում ենք ստորեւ․
Ես հարցազրույցում նշել եմ, որ մենք մշտապես զինվել ենք ըստ մեր հնարավորության, բոլոր ժամանակներում արվել է առավելագույնը զինվելու համար, սակայն 2012-2018թթ. փորձ ենք արել գնել հիմնականում նոր զենքեր: Ապրիլյանից հետո դրանց ծավալները մեծացվել են, իսկ 2018-2020թթ. նոր զենքերի ծավալը ամենամեծն է եղել առհասարակ:
Նախ ինձ հակադարձողներից որևէ մեկը որևէ կերպ ավելի լավ չի տիրապետում իմ նշած նորագույն զենքերի իրական ծավալներին, որոնք ձեռք են բերվել 2018-2020թթ ընթացքում:
2012-2018թթ. ընթացքում ձեռք է բերվել մի քանի հարյուր միավոր նոր ավտոմեքենա, վերջին երկու տարում կրկնակի անգամ ավելի շատ:
2012-2018թթ. ընթացքում ձեռք է բերվել նոր սերնդի կապի միջոցներ և ռադիակայաններ, այդ թվում ոչ դրսից: Վերջին երկու տարում եռակի անգամ ավելի:
2012-2018թթ. նոր մեծ զենքերից ձեռք է բերվել սահմափակ քանակությամբ նոր սերնդի հակատանկային միջոցներ, օրինակ Կորնետ: Վերջին երկու տարիներին եռակի-քառակի անգամ ավելի շատ է ձեռք բերվել այդ միջոցներից:
2012-2018թթ. ընթացքում ձեռք է բերվել Սմերչ կայանքներ, թվերը չնշեմ, վերջին երկու տարում դրանց քանակը մեծացվել է, իսկ մարտապաշարը բազմապատկվել:
2012-2018թթ. Հայաստան է բերվել, նոր սերնդի բալիստիկ հրթիռներ, վերջին երկու տարում ձեռք է բերվել կործանիչներ: Այստեղ գաղտնիության պատճառով մանրամասները չեմ նշում, բայց եթե որևէ մեկը փորձի այս թեման շահարկել վստահեցնում եմ որ հաստատ չի տիրապետում իրավիճակին:
2012-2018թթ. Հայաստան է բերվել փոքր քանակությամբ նոր սերնդի, փոքր հեռահարության ՀՕՊ միջոցներ, վերջին երկու տարում դրանց քանակը եռապատկվել է, ավելացվել է մեծ խմբաքանակի հին միջոցներ, և ձեռք է բերվել աշխարհի լավագույն ՀՕՊ միջոցներից ՏՕՌ-Մ-ը:
2012-2018թթ. Հայաստան է բերվել փոքր քանակությամբ նոր սերնդի ՌԷՊ միջոցներ, որոնք խնդիրներ ունեին և չէին աշխատում: Դրանք խելքի են բերվել միայն այս տարի և ավելի լավ միջոցների քանակությունը ավելացվել է մի քանի անգամ:
2012-2018թթ. Հայաստանում ստեղծվել և ներկրվել է որոշակի քանակության ԱԹՍ-ներ, վերջին երկու տարում դրանց քանակը հնգապատկվել է:
Վերջին երկու տարում կնքվել են օդուժի վերազինման մեծ պայմանագրեր, մանրամասները գաղտնիք են: Ձեռք է բերվել ՏՈՍ համակարգեր և այլն, որոնք բարձրաձայնելու ենթակա չեն: Առայժմ այսքանը սա դեռ ամբողջը չէ:

Ответ Арцруна Ованнисяна Сержу Саркисяну (видео)
Поддержи А1+!В Армении для вооружения всегда делалось все возможное. Увеличился объем вооружения, приобретенного после апрельской войны 2016 года, а объем нового вооружения в целом был самым большим за последние два года. Представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, в свете обсуждений на эту тему после слов, озвученных им в интервью, представил разъяснения относительно приобретенного нового вооружения, особенно за последние два года.
“В интервью я заявил, что мы всегда вооружались в меру своих возможностей, всегда для этого делалось все возможное. В 2012 - 2018 годах мы старались закупать в основном новое оружие. После апреля 2016 г. объемы закупок увеличились, причем в 2018 - 2020 годах объем нового оружия вообще был самым большим. Во-первых, никто из тех, кто выступает против меня, никоим образом не знает реальных объемов упомянутого мной оружия, которое было приобретено в течение 2018 - 2020 годов”, - сказал Оганесян и представил достижения по датам.
За 2012 - 2018 гг. было закуплено несколько сотен новых автомобилей, что вдвое больше, чем за последние два года.
В течение 2012 - 2018 гг. были приобретены средства связи нового поколения - радиостанции, в том числе и зарубежные. За последние два года было закуплено втрое больше.
Говоря о новом крупнокалиберном оружии, Оганнисян отметил, что в 2012 - 2018 гг. было закуплено ограниченное количество противотанковых средств нового поколения, таких как “Корнет”. За последние два года таких средств было закуплено в три-четыре раза больше.
В течение 2012 - 2018 гг. были закуплены системы “Смерч”. Не упоминая цифры, Оганнисян добавил, что за последние два года они увеличились, во много раз увеличился боевой запас.
В 2012 - 2018 гг. Армения приобрела баллистические ракеты нового поколения, за последние два года закуплены истребители. Исходя из конфиденциальности, представитель Минобороны по этому поводу не сообщил подробностей.
В 2012-2018 гг. Армения приобрела небольшое количество средств ПВО ближнего действия нового поколения, за последние два года их количество увеличилось втрое, добавлено большое количество и старых средств. Приобретено одного из лучших в мире средств ПВО - “ТОР-М”.
В 2012 - 2018 гг. Армения приобрела небольшое количество средств радиоэлектронной борьбы (РЭБ) нового поколения, которые имели проблемы или не сработали. Их починили только в этом году, количество лучших средств увеличилось в несколько раз.
В 2012 - 2018 гг. в Армении было создано и импортировано определенное количество БПЛА, за последние два года их количество увеличилось в пять раз.
За последние два года подписаны крупные контракты на перевооружение ВВС, детали которых засекречены. “Приобретены системы TOS и т. д. Эти данные не подлежат огласке. И это еще не все”, - заключил Арцрун Ованнисян.