Այս պահին Ադրբեջանում պահվում է 21 հայ ռազմագերի
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔննչական կոմիտեի հաստատված տվյալներով` այս պահին Ադրբեջանում պահվում է 21 հայ ռազմագերի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նոյեմբերի 5-ի ասուլիսին ասաց ՀՀ ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը:
«Այդ տվյալներն անընդհատ փոփոխվում են, կան տվյալներ, որոնք ճշգրտման փուլում են։ Կա երկու անձի վերաբերյալ տվյալ, որը ճշգրտվում է։ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության և անհատ իրավապաշտպանների կողմից դիմումներ են ներկայացվում ՄԻԵԴ, որպեսզի կիրառվի հրատապ միջոց և Ադրբեջանին պարտավորեցվի ներկայացնել հստակ տվյալներ, ինչպես նաև ապահովել հայ ռազմագերիների մարդասիրական բոլոր նորմերի պահպանումը: Այսինքն, որպեսզի նրանք չխոշտանգվեն, ստանան անհրաժեշտ բուժօգնություն»,- ասաց Վարդանյանը:

В настоящее время в Азербайджане находится 21 армянский военнопленный
Поддержи А1+!По утвержденным Следственным комитетом данным, в настоящее время в Азербайджане находится 21 армянский военнопленный. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 5 ноября заявил представитель СК Армении Рафаел Варданян.
«Эти данные постоянно изменяются, есть данные, которые находятся на стадии уточнения. Есть информация о двух лицах, которая уточняется. Отдельные правозащитники и представительство Армении при ЕСПЧ подают заявления в ЕСПЧ с просьбой принять срочные меры, обязать Азербайджан предоставить четкие данные, а также обеспечить соблюдение всех гуманитарных норм в отношении армянских военнопленных. Т.е. предпринимаются шаги, чтобы их не пытали и им была оказана необходимая медицинская помощь», - сказал Варданян.