70cf7afd6082d57dc668b063287cc43b
Ռուսաստանը կոչ է անում արտաքին դերակատարներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները Մերձավոր Արեւելքից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի վարձկանների տեղափոխումը կանխելու համար: Նրանց թիվն արդեն մոտենում է 2 հազարին, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, գրում է РИА Новости-ն:
«Մեզ, իհարկե, մտահոգում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացումը և Մերձավոր Արեւելքից գրոհայինների ներգրավումը: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին դերակատարներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները ՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է երկու հազարի։ Այս թեման, մասնավորապես, շոշափվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հոկտեմբերի 27-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում, ինչպես նաև Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ կանոնավոր շփումների ժամանակ: Համառորեն շարունակում ենք տարբեր խողովակներով առաջ տանել մեր դիրքորոշումը», - ասել է Լավրովը:

70cf7afd6082d57dc668b063287cc43b
Число наемников, перемещенных в зону карабахского конфликта, приближается к 2 тысячам: Сергей Лавров
Россия призывает иностранных игроков использовать свои ресурсы для предотвращения перемещения более 2 000 наемников с Ближнего Востока в зону нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью, данном российской газете “Коммерсантъ”.
“Мы, конечно, обеспокоены интернационализацией нагорно-карабахского конфликта и вмешательством боевиков с Ближнего Востока. Мы неоднократно призывали иностранных субъектов использовать свои возможности для предотвращения переброски наемников, количество которых в зоне конфликта, по имеющимся данным, уже приближается к двум тысячам. Эта тема особенно была затронута и президентом России Владимиром Путиным во время телефонного разговора с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, состоявшимся 27 октября, а также во время регулярных контактов с руководителями Азербайджана и Армении. Мы настойчиво продолжаем продвигать нашу позицию по различным каналам”, - сказал Лавров.