123606652_1706971512803337_5354336426591742321_n
Արտակ Բեգլարյանն ընդունել է «Մեկ ազատ աշխարհ» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահին և Իսլանդիայի խորհրդարանի պատգամավորի
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդունել է Իսլանդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Բիրգիր Թորարինսոնին և կանադական «Մեկ ազատ աշխարհ» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Մաջեդ Էլ Շաֆիին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Մկրտչյանը:
Պաշտպանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 27-ից ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող վայրագությունները, որոնք ուղեկցվում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով:
Ներկայացնելով Պաշտպանի փաստահավաք առաքելության արդյունքում հավաքագրված փաստերը՝ Արտակ Բեգլարյանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և օբյեկտների, ինչպես նաև հումանիտար գործառույթներ իրականացնող անձանց և կառույցների թիրախավորման դեպքերին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծել է, որ համաշխարհային իրավապաշտպան համայնքը պետք է արձանագրի տեղի ունեցող հանցագործությունները և ակտիվ քայլեր ձեռնարկի իրականությունը քաղաքական որոշում կայացնող շրջանակներին հասանելի դարձնելու և գործնական արձագանքներ երաշխավորելու համար:
Իսլանդիայի խորհրդարանի պատգամավորը և «Մեկ ազատ աշխարհ» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահը շեշտադրել են, որ պատերազմը և ադրբեջանական հանցագործությունները պետք է օր առաջ դադարեն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը համարելով առաջնահերթություն: Նրանք ընդգծել են, որ անկախ որևէ կարգավիճակից ու հանգամանքից, Արցախի բնակիչները պետք է լինեն միջազգային պաշտպանության ներքո՝ հաշվի առնելով նաև մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքը:

123606652_1706971512803337_5354336426591742321_n
Артак Бегларян принял председателя правозащитной организации "Один свободный мир" и члена парламента Исландии
Защитник прав человека Арцаха принял депутата исландского парламента Биргира Тораринссона и председателя канадской правозащитной организации «Один свободный мир» («One Free World International») Маджида Эль Шафи. Во встрече принял участие также депутат НС РА Нарек Мкртчян.
Защитник представил зверства, совершенные с 27 сентября азербайджанскими вооруженными силами против народа Арцаха, сопровождающиеся грубыми нарушениями международного гуманитарного права и военными преступлениями.
Представляя факты, собранные в результате миссии омбудсмена по сбору фактов, Артак Бегларян подробно остановился на случаях нацеливания Азербайджаном гражданского населения и объектов, а также структур и лиц, выполняющих гуманитарные функции.
Защитник прав человека подчеркнул, что мировое правозащитное сообщество должно зафиксировать происходящие преступления и предпринять активные шаги, направленные на донесения реальности до лиц, принимающих политические решения, и гарантировать практические отклики.
Исландский депутат и председатель правозащитной организации «Один свободный мир» подчеркнули, что война и азербайджанские преступления должны быть прекращены незамедлительно, считая защиту прав человека приоритетом. Они подчеркнули, что, независимо от какого-либо статуса и обстоятельства, жители Арцаха должны находиться под международной защитой с учетом принципа универсальности прав человека.