ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Իգոր Պոպովի (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտինի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) հերթական հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 29-ին, Ժնևում: Այս մասին ասված է համանախագահների համատեղ հայտարարությունում:
«Հոկտեմբերի 24-ին համանախագահները Վաշինգտոնում հանդիպել են Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, ինչպես նաև մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ համատեղ հանդիպմանը: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
Համանախագահները կողմերին կոչ են արել անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան համատեղ հայտարարության բոլոր ասպեկտների իրականացման ուղղությամբ՝ իրենց պարտավորություններին համապատասխան, որոնք վերահաստատել են հոկտեմբերի 18-ին Փարիզում: Համանախագահները նաև կողմերին հիշեցրել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ի համատեղ հայտարարության, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղար Մայք Պոմպեոյի, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանի համատեղ հայտարարության մասին: ԱՄն պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կողմերին կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահները և արտգործնախարարները քննարկել են անհապաղ հումանիտար հրադադարի իրականացումը, հրադադարի դիտարկման հնարավոր չափորոշիչները և հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն համապարփակ կարգավորման հիմնական էական տարրերի քննարկման նախաձեռնումը:
Համանախագահները և արտգործնախարարները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել Ժնևում հոկտեմբերի 29-ին ՝ քննարկելու, ձեռք բերելու պայմանավորվածություն և սկսելու համաձայնեցված ժամկետներում իրականացնել բոլոր այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից ընդունված հիմնական սկզբունքներին համապատասխան»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Заявление Сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, в которую входят США, Франция и Россия, в воскресенье распространили заявление, в котором сообщили, что в пятницу они встретились в Вашингтоне с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Джейхуном Байрамовым. Кроме того, они приняли участие в совместной встрече с министрами иностранных дел этих стран и заместителем госсекретаря Стивеном Биганом.
«Сопредседатели призвали стороны принять немедленные шаги по реализации всех аспектов московского совместного заявления от 10 октября в соответствии с их обязательствами, отметив, что они подтвердили эти обязательства в Париже 18 октября», – говорится в заявлении.
Сопредседатели также напомнили сторонам о совместном заявлении президентов США, Франции и России Дональда Трампа Эммануэля Макрона и Владимира Путина от 1 октября и о совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств этих трех стран от 5 октября, в которых содержались призывы к сторонам немедленно прекратить боевые действия и возобновить содержательные переговоры об урегулировании нагорнокарабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«В ходе интенсивных дискуссий, сопредседатели и министры иностранных дел обсудили реализацию немедленного гуманитарного перемирия, возможные параметры мониторинга прекращения огня и инициирование дискуссии о ключевых содержательных элементах всеобъемлющего решения в соответствии с совместным заявлением от 10 октября», – говорится далее в заявлении.
В документе отмечается, что сопредседатели Минской группы и министры иностранных дел договорились встретиться снова в Женеве 29 октября для обсуждения, достижения соглашения и начале реализации всех шагов, необходимых для достижения мирного урегулирования нагорнокарабахского конфликта в соответствии с базовыми принципами, с которыми согласились лидеры Азербайджана и Армении.